Muhabbet kuşum hasta mı yoksa yumurtlayacak mı?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Sezarya
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Sezarya

Yeni Üye
Selam arkadaşlar.4-5 gün önce 2 kuşuma kuş evi almıştım.Ondan 1 gün sonra kız olan içeri girdi ve kuluçkaya yattı.Biz ilk başta ne olduğunu anlamadık fakat sonra yumurtlayacağını düşündük.Hatta dün gece bile orada uyumuş.Bugün dışkısına baktığım zaman çok büyük ve beyazdı.O yüzden hasta olabileceğini düşündüm fakat kuşlar yumurtlama dönemleri böyle yapıyormuş sanırım dışkısını.Ben yinede buraya yazayim dedim eğer hasta değilse ve gerçekten yumurtlayacaksa ne yapmam lazım.Kaç güne yumurtlar ve nelere dikkat etmem lazım?Şimdiden ilgilenenlere teşekkürler.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-01-23 at 23.16.27.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-23 at 23.16.27.jpeg
    107.2 KB · Görüntüleme: 19
Ayrıca yumurtanın sıkıştığını vs. nereden anlayabilirim ve böyle durumlarda veterinere götürmek çözüm olur mu yoksa ben kendim mi yapmalıyım.Çünkü kuşlardan anlayan benimde gittiğim 2 tane veteriner var.

Ayrıca yumurtanın sıkıştığını vs. nereden anlayabilirim ve böyle durumlarda veterinere götürmek çözüm olur mu yoksa ben kendim mi yapmalıyım.Çünkü kuşlardan anlayan benimde gittiğim 2 tane veteriner var.
Kuşun fotoğrafını çek önce sonra kakasını çek kuşta yumurta sıkışması kolay kolay olan birşey değil en azından benim başıma gelmedi konularda gördüğün şeyleri kafana takıp dert etme :) iyi geceler

Kuşun fotoğrafını çek önce sonra kakasını çek kuşta yumurta sıkışması kolay kolay olan birşey değil en azından benim başıma gelmedi konularda gördüğün şeyleri kafana takıp dert etme :) iyi geceler
Ya aslında sıkışması şu bakımdan beni meraklandırdı.Bugün tekrar kafesine koyduğum yuvasına girdi sonra çıkmış ve normalde gece gelip dokunsam tüylerine ısırmaya çalışır ya da kaçar.Ama bu sefer durdu izin verdi.İnternettede baktım sıkışma vs. diye çok benziyor.Ayrıca yukarıda kakasını çektim zaten tam çekememiş olabilirim ama eskisinden çok daha büyük ve beyaz.

Ya aslında sıkışması şu bakımdan beni meraklandırdı.Bugün tekrar kafesine koyduğum yuvasına girdi sonra çıkmış ve normalde gece gelip dokunsam tüylerine ısırmaya çalışır ya da kaçar.Ama bu sefer durdu izin verdi.İnternettede baktım sıkışma vs. diye çok benziyor.Ayrıca yukarıda kakasını çektim zaten tam çekememiş olabilirim ama eskisinden çok daha büyük ve beyaz.
kuş tünekteyken atar mısınız?ve kafesi

kuş tünekteyken atar mısınız?ve kafesi
Şuan atamıyorum çünkü sürekli içerde yem yiyiyor mu bilmiyorum kuluçkaya yatmış bir şekilde duruyor.Erkek kuşda kuş evinin önünde duruyor ötüyor içeri bakıyor.Sabah yedi sadece sanırım bayadır bişey yemiyor.Ne yapmalıyım sizce normal mi bunlar?Özellikle kafesi temizlemiyorum ki eğer yumurta yaptıysa rahatsız olur diye.

Şuan atamıyorum çünkü sürekli içerde yem yiyiyor mu bilmiyorum kuluçkaya yatmış bir şekilde duruyor.Erkek kuşda kuş evinin önünde duruyor ötüyor içeri bakıyor.Sabah yedi sadece sanırım bayadır bişey yemiyor.Ne yapmalıyım sizce normal mi bunlar?Özellikle kafesi temizlemiyorum ki eğer yumurta yaptıysa rahatsız olur diye.
ek vitamin veriyor musunuz?ymurta maması veriyor musunuz

ek vitamin veriyor musunuz?ymurta maması veriyor musunuz
Suyuna 4 damla vitamin damlatıyorum eczaneden aldığım Polivit.Yumurtanın dışındaki kabuğu çok küçük parçalar halinde yemliğine veriyorum sadece yumurta mamasından kastınız buysa.Ayrıca az önce 2-3 kere çıktı yem,havuç vs. yedi.Şimdi geri girdi karnıda şişkindi sanki daha yumurta orada gibi.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-01-25 at 01.24.27.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-25 at 01.24.27.jpeg
    159 KB · Görüntüleme: 9
  • WhatsApp Image 2021-01-25 at 01.24.36.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-25 at 01.24.36.jpeg
    132.6 KB · Görüntüleme: 9
  • WhatsApp Image 2021-01-25 at 01.24.17.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-25 at 01.24.17.jpeg
    139.1 KB · Görüntüleme: 8
Yumurta kabuğunu fırınlamanız iyi olucaktır çünkü da mikrop ola biliyor

Kuşun fotoğraflarından bir şey diyebilecek var mı?Ona göre yarın veterinere götüreceğim sıkışma vs. durumu varsa.

Açıkcası ben sıkışma olduğunu düşünmüyorum dün poposu bu kadar büyük değildi sanki yumurta büyüyor gibi.

Kuşun fotoğraflarından bir şey diyebilecek var mı?Ona göre yarın veterinere götüreceğim sıkışma vs. durumu varsa.
Sıkışma olsa kuş kolay kolay hareket edemez diye biliyorum elini attığın zaman eline gelen yumurta var mı eğer varsa yarin öğlene kadar çıkmazsa az birşey yağ sür eldivenle kendin yardım et kuşa YouTube de yardımcı olacak videolar var

yumurta var.polivit kullanmayın zararlı.yumurta maması olrak sitede tarifler var.ara ya yazıp bulun.polivit yerine gervit w kullanın.

dediklerinizden de yola çıkarak yumurta olduğunu düşünüyorum. Sıkışma olursa kuşun her halinden anlarsınız zorlanacaktır çünkü. Kafes tabanında durma gibi belirtiler olabiliyor.

Geri