Muhabbet Kuşum Hapşırıyor

damnatiomemoriae

Yeni Üye
Merhaba, benim muhabbet kuşum hapşırıyor ama neyi olduğunu çözemedim. Günde bir kez hapşırık krizi tutuyor ve ard arda hapşırıyor. 10-15 kez hapşırdıktan sonra duruyor ancak.
Hapşırırken ağzından yem atmıyordu ama sulu hapşırıyordu bazen, bu yüzden üşüttüğünü düşünmüştüm. Veterinere götürdüm, ilaç verdi ancak ilaç da işe yaramadı. Suyundan vitamini, sirkeyi vs. eksik etmiyorum.
Geçen gün hapşırdığında kafasını aşağı yukarı hareket ettirdi sanki bir şey atmaya çalışır gibi ve ağzından yem çıkardı. Bugün ise hapşırık krizinden sonra kafasını hareket ettirdi ama bir şey atmadı.
Kursağıyla ilgili bir problem midir bu acaba? Çözüm bulamamak çok kötü. Videosunu biraz çekebildim:

Benim kuslarimda bazen hapsirik kirizleri tutuyor ama ben vitamin ve sebze meyve takviyesi yaparak Geciriyordum kuslar daha narin yapiya sahip oldugu icin en kucuk cereyanda bile Hasta olabiliyor siz en iyisi Meyve sebze ve Vitamin takviyesi yapin bence..

Ortam, kafes veya yemi tozlu mu? Bu kusma hareketini yalnızca aynaya mı yapıyor?

Ben kusma hareketine dikkat etmemiştim Nerelere kusuyor ?

Yem tozludur belki diye yemi elekten geçirdim, tozunu üfledim daha önce. Kafesini ve kafes eşyalarını yıkadım ama onlar yüzünden değil.
Kusması da salıncak sebebiyle değil, hapşırdığında videodaki gibi bir şey çıkarmaya çalışıyor sanki. Bazen oyuncaklarıyla uğraşırken yem atıyor ağzından ama bu farklı... hapşırdığında da her seferinde yem atmıyor tabii fakat ben denk geldiğim için yazayım dedim.

Tam dolu suluktaki suyuna iki üç damla limon damlatın. Bu uygulamayı iki gün yapın. Her zaman odası havadar olsun fakat cereyan olmasın. Dışkı fotoğrafını da paylaşın.

Bu konuya bir bakın.benzer bir durumsa ben alağıdaki linkteki tedaviyi uyguladım kuşlarım iyileşti.şuan hala sağlıklılar maşallah.insan ilacı olduğu için risk alıp almamak size kalmış ama çaresi kalırsanız aklınızda bulunsun.veterinerin verdikleri işe yaramamıştı.

Bu durum tozlu ve bayat yemlerden oluyor veya kuş üşütürse demişlerdi bana.ben eminönünde markası olmayan paket daldarı almıştım ondam şüphelendim birde hazır yumurta maması vardı ondan.hepsini attım artık kapalı markası olan daldarı alıyorum.yumurta mamasınıda kendim yapıyorum.bu tarz ürünleriniz varsa taze olduklarından emin olun.

Tam dolu suluktaki suyuna iki üç damla limon damlatın. Bu uygulamayı iki gün yapın. Her zaman odası havadar olsun fakat cereyan olmasın. Dışkı fotoğrafını da paylaşın.

Dışkısı bu şekilde:
39107

Bu durum tozlu ve bayat yemlerden oluyor veya kuş üşütürse demişlerdi bana.ben eminönünde markası olmayan paket daldarı almıştım ondam şüphelendim birde hazır yumurta maması vardı ondan.hepsini attım artık kapalı markası olan daldarı alıyorum.yumurta mamasınıda kendim yapıyorum.bu tarz ürünleriniz varsa taze olduklarından emin olun.
Yemini paket yem alıyorum, bazen yem yerken tozlardan ötürü bir kez hapşırıyor o zaman toz kaçmıştır diyorum ama mesela salıncağında otururken durduk yere de hapşırabiliyor.
Geçen gün burnunun içinde çok küçük bir tüy gördüm, zar zor çıkardım. Hatta acaba bu mu hapşırttı diye düşündüm ama maalesef devam etti tüyü çıkardıktan sonra bile. Yine de hapşırık eskiye göre biraz azalmış durumda ama tamamen bitmiyor, kriz tutuyor bazen.

Geri