Muhabbet kuşum halsiz ve ishal

Atilla oz

Yeni Üye
Merhaba, erkek muhabbet kuşum Bulut 3 ,4 gündür ishal ve iki gündür halsiz çoğu zaman uykusu var, yemini yememezlik yapmıyor ve suyunu içiyor, önce kakası tüylerine yapışmaya başladı daha sonra iki gündür o sorun kalmadı fakat ishali çok sıvı oldu, veterinerden daha önce dişi kuşum için aldığım dianalix ilaç var 3 gündür suyuna katıyorum ama iyileşmedi daha, lütfen yardımcı olur musunuz ?

İshal belirtileri
Eğer muhabbet kuşunda ishal olduğunu düşünürseniz, ilk yapmanız gereken onu daha yakından gözlemlemek olmalıdır. Eğer ishal basit bir sindirim problemi ise, yalnızca anüs çevresinde dışkı bulaşması olarak görünür ve tedavisi kolay olacaktır. Genellikle yavru veya yeni alınan muhabbet kuşlarında beslenme alışkanlığı veya hava değişimden kaynaklı olarak bu tür geçici ishal vakaları görülebilir. Çoğunlukla tedaviye gerek kalmadan düzelir. Ancak, eğer kuşta ishalin yanı sıra, kusma veya gaga ve göz çevresinde nemlenme görünüyorsa, ciddi ve bulaşıcı bir enfeksiyon olabilir. Böyle bir durumda, hasta kuşu karantinaya almak ve diğer kuşlardan ayırmak gerekir.

İshal tedavisi
Basit bir sindirim problemi de olsa, ciddi bir enfeksiyon da olsa, ishal, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İshal olan kuşun ihtiyacı olan ilk şey sıcaklıktır. Normal şartlarda pek üşümeyen muhabbet kuşları, ishal olduklarında vücut ısılarını koruyamazlar. İdeal olarak ortalama 26 °C’lik sıcaklıkta korunmalıdırlar. Eğer ilerlemiş derecede bir ishal veya bulaşıcı bir ishal vakası ise, hasta kuşu daha küçük ve temiz bir kafes içerisinde karantinaya almak gerekir. Aynı zamanda ishal durumunda sıvı kaybı fazla olacağı için, kafeste sürekli taze ve temiz su bulunmalıdır.

Kusma, nezle veya halsizlik gibi diğer belirtiler yok, yalnızca anüs çevresine dışkı bulaşmış ise;
Eğer yeni aldığınız bir kuşta veya yavru bir muhabbet kuşunda bu belirtiyi görüyorsanız, tedaviye başlamadan kuşu birkaç gün gözlemleyin. Eğer kuşta halsizlik yok ise, muhtemelen beslenme alışkanlığından kaynaklanan bir durumdur. Yeni alınan kuşlarda veya ebeveynlerinden yeni ayrılmış yavru kuşlarda bu durum görülebilir. Tedaviye gerek kalmadan birkaç günde düzelir. Ancak bu durum, uzun süredir beslediğiniz bir kuşta görünür ise, evcil marketlerde satılan ishal önleyici ilaçları kullanabilirsiniz. Damla formunda satılan bu ilaçlar, kuşların suluklarına ilave edilir. Yaklaşık olarak 5-6 günlük bir süre içerisinde ishali iyileştirebilir.
Gecmis olsun

Cevabınız için teşekkür ederim, sizce ishal durumu nedir gözlemlerinizi söylermisiniz?

Ishal asiri sivi almasi sonucunda ortaya cikar gozlerde kisa kisa kapanma halsizlik gozukebilir basit ishalde normal sadece sivi kaka olur ishal durumlarinda haslanmis patates verilir genelde suyuna birlacdamla vitamin ve ekgidalari unutmayin

Ishal asiri sivi almasi sonucunda ortaya cikar gozlerde kisa kisa kapanma halsizlik gozukebilir basit ishalde normal sadece sivi kaka olur ishal durumlarinda haslanmis patates verilir genelde suyuna birlacdamla vitamin ve ekgidalari unutmayin
Cevabınız için tekrar teşekkür ederim, ben suyuna dianalix katıyorum ishal önleyici olarak, başka önereceğiniz birşey varmı ?

İshalin birçok sebebi vardır.bakım besleme ishalin neden kaynaklandığı hakkında bilgi verir.örneğin fazla nane vermek ishal yapar.örnek soğuk havaya maruz kalması ishal yapar.yada çevreden bulaşabilecek virütik bir salgın...o yüzden bakım ve besleme şartlarını düzeltmen Laz’ım ayrıca tetramezatin ilaç kullanmanı öneririm.bu arada ben Veteriner hekimim

İshalin birçok sebebi vardır.bakım besleme ishalin neden kaynaklandığı hakkında bilgi verir.örneğin fazla nane vermek ishal yapar.örnek soğuk havaya maruz kalması ishal yapar.yada çevreden bulaşabilecek virütik bir salgın...o yüzden bakım ve besleme şartlarını düzeltmen Laz’ım ayrıca tetramezatin ilaç kullanmanı öneririm.bu arada ben Veteriner hekimim
Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim, bulundukları yeri ılık tutmaya çalışıyorum, yemleri dışında farklı bir besin vermedim bir defa elma verdim fakat sadece tadına baktılar, yarın ilk işim ilacı almak olacak inşallah, Allah razı olsun hocam

Mesajımı görüe görmez ağzına 4-5 damla limon damlatın. Ve suluğunu önünden alın. Yarın veterinerden vilmectin ve tetra mezatin alın. Vilmectini ense derisine bir damla damlatın. 7 gün sonra bir damla daha. Tetta mezatini ise çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün verin. İlaçlı suya vitamin ve probiyotik de katarsanız daha iyi olur.

Mesajımı görüe görmez ağzına 4-5 damla limon damlatın. Ve suluğunu önünden alın. Yarın veterinerden vilmectin ve tetra mezatin alın. Vilmectini ense derisine bir damla damlatın. 7 gün sonra bir damla daha. Tetta mezatini ise çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün verin. İlaçlı suya vitamin ve probiyotik de katarsanız daha iyi olur.
Suyu önünden alındıktan ne kadar sonra verilecek?

SM-A500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim, şuan veriyorum limono hocam uyuyorlar ama sorun olmaz değilmi?

Hocam cevaplarınız için çok teşekkür ederim, şuan veriyorum limono hocam uyuyorlar ama sorun olmaz değilmi?
Görür görmez dediğine göre, aciliyeti var hocam. 5dk ışık açık kalsın bi kendisine gelsin az da olsa

SM-A500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğinizi yapmaya çalıştım fakat gece Bulut'u gözümün önünde kaybettim, sizce sadece ishaldenmi yoksa başka bir neden olabilirmi? Dişi kuşuma nasıl bakmalıyım ilaç vereyimmi?

Geri