Muhabbet kuşum grip mi?

Sametmmt

Yeni Üye
Herkese iyi günler
Yakın tarihte iki çift muhabbet kuşu aldım. Eve ilk geldiklerinde sarı olan(arkadaki) ağzını açıp kapatıyordu. Heyecandan ve korkudan olduğunu düşündüm. Aradan birkaç gün geçtikten sonra zaten neredeyse hiç yapmıyordu. Bazenleri onları rahatız ettiğimde sarı olan yine gaga açıp kapama yapıyordu ama birkaç dakika sonra geçiyordu. Bugün kuşlara dikkatlice baktığımda sarı (gagasını açıp kapayan) kuşun kuyruğunun yukarı aşağı hareket ettiğini gördüm. İnternetten baktığımda herkes bu sorunla ilgili farklı birşeyler söylemiş. Kuşçu ile görüştüğümde bana kızışma dönemine girdiğinde de bu tür şeyler olabilir dedi ve evet kuş kızışma döneminde. İştahı gayet yerinde, kilosu yaşına göre ideal ve eşi ile gayet normal düzeyde ilgileniyor. Yinede korkuyorum. Kuyruğu dişiye kıyasla gerçekten farklı hareket ediyor. Acaba diyorum evde benim yapabileceğim bişey var mıdır? Belli ki ilerlememiş ve basit bi' grip olabilir. Kafeste herşey var. 3 tane farklı türden taşlar, gayet çeşitli yem ve hafta da bir kullandığım vitamin. Vitamini araştırmadan doğrudan kuşçudan aldım. İsmi Ozzy-Vit Bird Power. Bazıları yemlerine limon suyu damlat dedi bazıları sakın yapma dedi. Bazıları git başlamadan ilaç al dedi bazıları gerek yok zamana bırak dedi. Ben kuşları hep dışarıya çıkarırım, hava alsınlar diye saatlerce dışarıda kalırlar. Fakat gece olduğunda veya hava aşırı soğuk-sıcak olduğunda içeri alırım. Yinede acaba bu mevsim geçişlerinden kaynaklı hasta olmuş olabilir mi? Video link aşağıdadır.
-Kuşlar bilinmemek ile birlikte 3-4 aylık
-Sarı olan(kuyruğu hareketli olan) Erkek -Mavi olan dişi

Tam tersi; Mavi olan kuşunuz yavru bir erkek, sarı yüz olan dişi :)

Kuşları yeni almışsınız, doğal olarak ilk haftalar stresli olacaklardır. Buna bağlı olarak ağız açıp kapama, dışkıda değişiklik, sessizlik vb. durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Limon suyu damlatılması doğru mu, değil mi tartışmalı bir durum. Bazı kuş üreticileri kuşların vitamin ihtiyacını karşılaması için suluklarına limon suyu damlatıyor, -ben de dahil- bazıları da normal multivitamin alıp damlatıyorlar.

Röhnfried markasına ait;

● BT Amin Forte (Kuşlarınızın tüy sağlığı için)
● Gervit-W Multivitamin (Kuşun genel vitamin ihtiyaçları için)
● Entrobac Probiyotik (Kuşunuzun sindirim sistemi için yararlı bakteri takviyesi)

Temin ederek, haftada bir ya da iki gün bu takviyelerden birini kuşunuza vermenizi tavsiye ederim.

Videoda kuşların ikisinde de anormal bir durum göremedim. Yine de dışkı fotoğraflarına bakalım.

Ayrıca sarı yüzlü olan kuşunuzun kanatları kesik mi, bana mı öyle geldi?

Tam tersi; Mavi olan kuşunuz yavru bir erkek, sarı yüz olan dişi :)

Kuşları yeni almışsınız, doğal olarak ilk haftalar stresli olacaklardır. Buna bağlı olarak ağız açıp kapama, dışkıda değişiklik, sessizlik vb. durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Limon suyu damlatılması doğru mu, değil mi tartışmalı bir durum. Bazı kuş üreticileri kuşların vitamin ihtiyacını karşılaması için suluklarına limon suyu damlatıyor, -ben de dahil- bazıları da normal multivitamin alıp damlatıyorlar.

Röhnfried markasına ait;

● BT Amin Forte (Kuşlarınızın tüy sağlığı için)
● Gervit-W Multivitamin (Kuşun genel vitamin ihtiyaçları için)
● Entrobac Probiyotik (Kuşunuzun sindirim sistemi için yararlı bakteri takviyesi)

Temin ederek, haftada bir ya da iki gün bu takviyelerden birini kuşunuza vermenizi tavsiye ederim.

Videoda kuşların ikisinde de anormal bir durum göremedim. Yine de dışkı fotoğraflarına bakalım.

Ayrıca sarı yüzlü olan kuşunuzun kanatları kesik mi, bana mı öyle geldi?
Ya fakat komik olan şudur ki Sarı olan kuş mavi olan kuşa ayak atmaya çalıyor. Birkaç kez çiftleşmeye çalıştılar. Kanat kesme olayına gelirsek maalesef ki dengesiz kanat kesimi yapılmış benden önce.. Bende vitamin olarak şuan Apexisol Multivitamin A,D3,E,C ve Ozzy vit Bird Power bulunmaktadır. Bu vitaminleri aynı anda kullanmamam konusunda uyarı aldım peki tek hafta içerisinde ikisini 3er gün arayla kullansam sorun olur mu? Kuşlara gelecek olursak geldikleri gün tâbii ki korkuyorlardı ama sabahına ikiside açıldı. Birbirlerine kur yapmaya başladılar, hoş sesler çıkarmaya şuan bile devam ediyorlar. İştah konusunda bi sıkıntı yok ama kuyruk hareketlerinin korkudan veya heyecandan olduğunu düşünmüyorum çünkü şuanda rahat bi şekilde uyurken bile yukarı aşağı hareket ediyor. Mavi de kuyruk hareketleri var ama sarı kadar değil. Bide şey bu kuşların cinsiyeti cidden tartışma konusu. Olmazsa size birkaç net fotoğraflar atabilirim yaşları küçük ztn galiba birkaç aylıklar.

Ya fakat komik olan şudur ki Sarı olan kuş mavi olan kuşa ayak atmaya çalıyor. Birkaç kez çiftleşmeye çalıştılar. Kanat kesme olayına gelirsek maalesef ki dengesiz kanat kesimi yapılmış benden önce.. Bende vitamin olarak şuan Apexisol Multivitamin A,D3,E,C ve Ozzy vit Bird Power bulunmaktadır. Bu vitaminleri aynı anda kullanmamam konusunda uyarı aldım peki tek hafta içerisinde ikisini 3er gün arayla kullansam sorun olur mu? Kuşlara gelecek olursak geldikleri gün tâbii ki korkuyorlardı ama sabahına ikiside açıldı. Birbirlerine kur yapmaya başladılar, hoş sesler çıkarmaya şuan bile devam ediyorlar. İştah konusunda bi sıkıntı yok ama kuyruk hareketlerinin korkudan veya heyecandan olduğunu düşünmüyorum çünkü şuanda rahat bi şekilde uyurken bile yukarı aşağı hareket ediyor. Mavi de kuyruk hareketleri var ama sarı kadar değil. Bide şey bu kuşların cinsiyeti cidden tartışma konusu. Olmazsa size birkaç net fotoğraflar atabilirim yaşları küçük ztn galiba birkaç aylıklar.
Evet aynı anda kullanmanız sakıncalı olur. Haftada 1 ya da 2 günden fazla vitamin kullanmayın. Her hafta farklı bir vitamin verebilirsiniz. Dışkı görseli varsa dışkılara bakalım. Cinsiyet konusunda kesin eminim, sarı yüz dişi, mavi erkek. Erkek olan sanırım 2,5-3 aylık, dişi sanki biraz daha büyük gibi.

Geri