Muhabbet kuşum garip bir ses çıkarıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ali K
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ali K

Yeni Üye
Merhaba,
Bir kaç hafta önce 4-5 gün yine yapmıştı ama sonra geçmişti. Son iki gündür gece gündüz bu sesi çıkarıyor. Normalde çıkardığı bir ses değil, bu nedenle tedirgin etti beni.Nedenini bilen varsa yardımlarını rica edeceğim. Fiziksel olarak bir hastalık belirtisi yok, akşamları işten gelince salıyoruz, diğer arkadaşları ile kafesten dışarı çıkıp takılıyor.
teşekkürler

Devamlı bu sesi çıkardığı için çok anlaşılmıyor İsmail Bey.Sık nefes alıyor ama durmadan ses çıkardığı için mi anlayamadım. Daha uzun bir video çektim

Bulunduğu oda içerisinde hava nemlendirici var mı? Sanki nefes alırken zorlanır gibi geldi. Akciğerde hacim kalmadıysa zorlanıyor olabilir. Üşütmüşte olabilir. Fiziksel muayene şart. İmkan varsa kanatlılardan anlayan veterienr hekime götürme imkanınız varsa gidin, çok iyi olur.

Nefes alırken zorlanıyor. Buna biran önce çözüm bulmak gerek. İzmir'de yaşıyorsanız bitkisel akciğer destekleyici satan bi hekim tanıyom. Oradan onu alın hemen vermeye başlayın. Oda içerisindeki nem miktarı hayati derecede önemli. Sizin içinde çok önemli, kuşlar hassas olduğu için onlarda daha önemli.

Hava nemlendirici yok ne yazık ki İsmail Bey. Ama diğer oda da 200 litrelik akvaryum var. Havadaki nem oranı yüksektir sanırım..
Ne yazık ki İstanbuldayımi bir veteriner bulduk.Cumatesi götüreceğiz.

Veterinere götürdük, röntgen çekti. Kalıtsal olarak soluk borusu daralmış, bazı türlerde olabiliyormuş.
Antibiyotik verdi, Cumartesiden beri suyuna katıyoruz. İyi geldi, neredeyse hiç bu sesi çıkarmıyor. Kalıtsal bir şeyle antibiyotiğin ne ilgisi var anlamadım ama iyi geldi.
teşekkürler

Geri