Muhabbet kuşum ensesini kaşıyarak kanattı ve mantar şüphesi

ortalama

Yeni Üye
Merhabalar, kuşumu yaklaşık 5 ay önce fazla kaşıntı nedeniyle veterinere götürmüştük 1.5 ay kaşındıktan sonra kaşınmayı bırakmıştı. O zaman parazit damlası tedavisi uygulamıştık. Sonra tekrardan 1.5 aydan beri kaşınmaya başladı. Kaşıntısı sürekli ve ensesinin sağ tarafını çok fazla kaşıyor. Kaşırken orayı silkeleme hareketi yapıyor. Tüylerini üfleyip baktığımda ensesinde ve sırtında sarı renkli yapılanmalar gördüm. Bu sabah da aynı noktayı kaşırken kanattı ve gagası da kan oldu. Hemen veterinere götürdüm. Kaşıntı sebebiyle 3.kez veterinere götürüşüm oldu.

Veteriner ilk önce o noktayı üfleyip gözüyle kontrol etti. Dediğim sarı yapılanmaları görünce önce yağlanmadan şüphelendi daha sonra Wood Lambası ile baktı ve 2 3 kez denedikten sonra mantar sporlarının oluştuğunu söyledi. O bölgeyi üflerken ve bakmaya çalışırken kuşum hiç rahat durmadı ben evde kontrol etmeye çalıştığımda da o bölgenin üflenip tüylerinin seyreltilmesinden hiç hoşlanmıyor. Bu yüzden doğru düzgün fotoğraf bile çekemiyorum. Veteriner 3 adet ilaç yazdı. Günde 2 kere sabah ve akşam 2 ilacı arka arkaya 15 dakika arayla önce gold bird manta wound yara bakım solüsyonunu 2 fıs, daha sonra mantar kremini ince bir tabaka halinde yara yaptığı bölgeye sürmemi söyledi. Haftada bir defa da 20 cm uzaktan tüylerine gelecek şekilde gold bird dermbit sprey uygulamamı söyledi. 15 gün boyunca sabah akşam sprey ve krem uygulamasından sonra tekrardan muayeneye getirmemi istediler. Yavaş yavaş toparlanma göstereceğini onun harici bir şey yapamayacağımızı söyledi. Kafalık taksak kaşıdığı yer tam kafalığın geleceği noktada boynunda o yüzden takamayacağımızı söyledi. Veterinerimden memnunum fakat tedavi için forumdaki tecrübeli kişilerden de yardım almak isterim. Fotoğraf ekleyeceğim, siz de yardımcı olabilir misiniz? Neşesi çok yerinde fakat durmadan aynı yeri kaşıyor ve bugün kanattı. Yıkayınca bir süre rahatlıyor, bir şeyleri kemirmekle meşgulken bir süre rahatlıyor fakat oyuncaklarıyla oynamadığı vakitte sürekli orayı kaşımayı istiyor ve biz engel olmazsak da kaşıyor. O bölgenin fotoğrafları ve ilaçlar şu şekilde:

Bu üç resimi bu hafta çektim. O bölge bu şekilde kırmızı ve ensesinde, sırtında boynunun kenarlarında sarımsı yapılar var. O yapıları da 5 ay önce çektiğim fotoğrafları atarak göstereceğim. O şekilde ve biraz daha fazla toplanmış halde. Onları mı ısırmak istiyor anlamış değilim. 5 ay önceki fotoğraflar şu şekilde:

Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum. 1.5 aydır bu şekilde kaşıyor ve daha kötü yapmasından korkuyorum. Ayriyeten yanlış bir tedavi uygulayıp ona zarar vermekten de korkuyorum. Sonuçta bugün orayı kanattı ve yarası var ama kanaması yok. Yardımınızı bekliyorum.

Merhaba foruma hoşgeldiniz,
Kuşunuzu muayene eden hekim kanatlı veterineri miydi öncelikle bunu sorayım.
Konuya gelirsek kuşlarda lipom da oluşabilir yani yağ bezeleri ve kuşun derisinde sarı olarak görülür hatta yumuşak dolgunluk hissedebilirsiniz içinin dolu olduğunu... Elinize eldiven giyin (mantarsa size de geçer o yüzden) ve kuşun derisini vücudunu kontrol edin tüylerini üfleyerek. Vücudunun başka yerlerinde de sarılar varsa yukarıda tarif ettiğim gibi yağ bezesi olabilir bu da karaciğer yağlanması ihtimalinin olabileceğini düşündürür. Hassas teraziniz varsa kuşun ağırlığını ölçün ve belirtin. Kuşunuz sık yemek yer mi?
Eğer mantar olduğu kesinse yani test yapıldı ise sprey yerine mantar kremi sürülmesini öneririm ama tabii veterinerin verdiği bir ilaç olmalı. Trosyd mantar kremi öneriyoruz ama kuşlarda deriye ne miktarda sürmek gerek bu konuda bir şey demem doğru olmaz, ölçü önemli.
Ayrıca kuşun orayı kaşımasının engellenmesi lazım. Kaşıdıkça ağzından içerir mantar girebilir bu da kursak mantarına çevirebilir olayı. Ayrıca yara geç iyileşir böyle yaparsa...
Derideki mantar ile kursak mantarında ki mantar aynı mantar. Kursak mantarına çevirmeden olayı çözmek lazım..
Kafesinizi her zaman bakteri,mantarlara etki eden dezenfektanla temizleyiniz.

Kuşta bit olup olmadığını anlamak için de derisini tüylerini kontrol edin,gece yatmadan önce kafes tabanına beyaz peçete serin ve bazı yerlere ters katlanmış bant yapıştırın ışığı söndürün. Sabah olunca kontrol edin bit varsa dış parazit damlası yapılması gerekecek.

İsterseniz hangi şehirde yaşadığınızı söyleyin, yaşadığınız şehirde kanatlı veterineri varsa size söyleyelim. 👍🏻

Götürdüğüm veteriner kuşları da muayene eden daha önce forumda tavsiye edilen bir veteriner ama tedavi eden arkadaş bu konuda uzman mı bilmiyorum. Vücudunun başka yerinde de sarılar var, özellikle sırt bölgesinde küçük topaklanmış gibi tek bir noktada değil yayılmış şekilde. Kuşum çok sık yemek yer hatta arkadaşlarına göre biraz daha yapılı veterinere ilk defa götürdüğümde şaşırmıştı. Veteriner gözüyle muayene ettiğinde o da ilk başta yağlanma olduğunu söyledi fakat mantar cihazıyla incelediğinde mantar sporlarının oluştuğunu söyledi. Yara için verdiği spreyi kullanmamı 15 dk bekledikten sonra mantar kremini sürmemi önerdi. Oradaki birden fazla veteriner hekime fotoğrafları gösterdim onlar da mantardan şüphelendi. Mümkün olduğunca kaşımasını engellemeye çalışıyorum fakat ara ara kaşıyor. Sirkeli su ile kafesini temizliyordum yanlış mı yapıyorum? Bit olduğunu düşünmüyorum dediğiniz gibi inceledim gece uyurken de gözlemledim bir bulguya rastlamadım 5 ay önce de 2 kere parazit uygulaması yapmıştık. Sizce veterinerin önerdiği tedaviye başlayayım mı? Bir sakıncası olur mu?

Götürdüğüm veteriner kuşları da muayene eden daha önce forumda tavsiye edilen bir veteriner ama tedavi eden arkadaş bu konuda uzman mı bilmiyorum. Vücudunun başka yerinde de sarılar var, özellikle sırt bölgesinde küçük topaklanmış gibi tek bir noktada değil yayılmış şekilde. Kuşum çok sık yemek yer hatta arkadaşlarına göre biraz daha yapılı veterinere ilk defa götürdüğümde şaşırmıştı. Veteriner gözüyle muayene ettiğinde o da ilk başta yağlanma olduğunu söyledi fakat mantar cihazıyla incelediğinde mantar sporlarının oluştuğunu söyledi. Yara için verdiği spreyi kullanmamı 15 dk bekledikten sonra mantar kremini sürmemi önerdi. Oradaki birden fazla veteriner hekime fotoğrafları gösterdim onlar da mantardan şüphelendi. Mümkün olduğunca kaşımasını engellemeye çalışıyorum fakat ara ara kaşıyor. Sirkeli su ile kafesini temizliyordum yanlış mı yapıyorum? Bit olduğunu düşünmüyorum dediğiniz gibi inceledim gece uyurken de gözlemledim bir bulguya rastlamadım 5 ay önce de 2 kere parazit uygulaması yapmıştık. Sizce veterinerin önerdiği tedaviye başlayayım mı? Bir sakıncası olur mu?

1-) Mantar teşhisi konmuş,veterineriniz kuş alanında bilgili hekimse dediğini yapın.
2-) Kafes ve ekipmanları geniş spektrumlu dezenfektanla temizleyiniz. Sirke yetersiz.
Geri bulaş olmaması için haftada 1 kez genel temizlik yapınız.

Tekrardan merhabalar, bugün verdiği ilaç tedavisine başlıyorum o zaman. Dezenfektan ile ilgili tavsiyelerinizi de en yakın zamanda uygulayacağım. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Veterinerin verdiği spreyi az önce uyguladım ilk defa, daha sonra mantar kremini sürdüm şimdi o bölgesini çok fazla kaşıttırmamaya çalışıyorum.

Ayriyeten bir video eklemek istiyorum az önce ilacı uyguladıktan sonra oyuncaklarıyla oynarken çektim. Oyuncaklarıyla oynamaya bayılıyor, halının üstüne örtüsünü seriyoruz ve onları gagasıyla ayağıyla türlü şekilde yuvarlayıp oynuyor. Videonun sonlarında yaptığı tik gibi bir hareket var. 2 seneden uzun bir süredir ara ara bu hareketi yapıyor. Oyuncaklarını salladığımda ona karşılık yapıyordu ve yaparken biz tatlı bir şekilde "sağlak"(argo halini yazmadım) dediğini düşünüyorduk. Sizce bu hareket bir hastalık veya rahatsızlık belirtisi mi? Kursak mantarından şüphelenmeli miyiz? Yanlış bir teşhis de koymak istemiyorum fakat bu şekilde kursağını anlık şişirip hemen normal haline dönüyor. Bunu genelde oynarken yaptığından bir şeyden şüphelenmedik. Sizin de fikrinizi almak isterim.

Veterinerin verdiği spreyi az önce uyguladım ilk defa, daha sonra mantar kremini sürdüm şimdi o bölgesini çok fazla kaşıttırmamaya çalışıyorum.

Ayriyeten bir video eklemek istiyorum az önce ilacı uyguladıktan sonra oyuncaklarıyla oynarken çektim. Oyuncaklarıyla oynamaya bayılıyor, halının üstüne örtüsünü seriyoruz ve onları gagasıyla ayağıyla türlü şekilde yuvarlayıp oynuyor. Videonun sonlarında yaptığı tik gibi bir hareket var. 2 seneden uzun bir süredir ara ara bu hareketi yapıyor. Oyuncaklarını salladığımda ona karşılık yapıyordu ve yaparken biz tatlı bir şekilde "sağlak"(argo halini yazmadım) dediğini düşünüyorduk. Sizce bu hareket bir hastalık veya rahatsızlık belirtisi mi? Kursak mantarından şüphelenmeli miyiz? Yanlış bir teşhis de koymak istemiyorum fakat bu şekilde kursağını anlık şişirip hemen normal haline dönüyor. Bunu genelde oynarken yaptığından bir şeyden şüphelenmedik. Sizin de fikrinizi almak isterim.

Harekette bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ama ses boğuk.
Kursaktan alınan örnek ve dışkılarını inciletin böyle daha doğru sağlıklı bir adım olur.

Merhabalar, şu an tedavisinin 3. günündeyiz. Ben her gün o bölgeyi video ve fotoğraf çekmeye çalıştım izin verdiği kadar. Sizlere bu videoları göstermek istiyorum daha önce bu kadar net çekememiştim belki daha net anlamamıza yardımcı olur. Sizce bu şekilde devam etmeli miyim? İyileşme var mı?

Tedavinin 1.günü: https://streamable.com/mji7nx
Tedavinin 2.günü: https://hizliresim.com/7cqgepl
Tedavinin 3.günü: https://streamable.com/i3ss4m

3.gün videosunu az önce sprey ve krem uyguladıktan sonra çektim. Krem emilirken o bölge bu şekli alıyor. Sizce tedavi başarılı ilerliyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar, şu an tedavisinin 3. günündeyiz. Ben her gün o bölgeyi video ve fotoğraf çekmeye çalıştım izin verdiği kadar. Sizlere bu videoları göstermek istiyorum daha önce bu kadar net çekememiştim belki daha net anlamamıza yardımcı olur. Sizce bu şekilde devam etmeli miyim? İyileşme var mı?

Tedavinin 1.günü: https://streamable.com/mji7nx
Tedavinin 2.günü: https://hizliresim.com/7cqgepl
Tedavinin 3.günü: https://streamable.com/i3ss4m

3.gün videosunu az önce sprey ve krem uyguladıktan sonra çektim. Krem emilirken o bölge bu şekli alıyor. Sizce tedavi başarılı ilerliyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Evet düzeliyor gibi gördüm. Sarılıklar gidince kuşun kendi ten rengi görünmeye başlayınca tedavi işe yaramış anlamına gelir,videoda da o şekilde gördüm. Tedaviye doktorunuz şu kadar süre kullanın dediyse o kadar devam edin.

Merhabalar, rahatsız ediyorsam kusura bakmayın ama güncelleme yapmak istedim. 3 gün boyunca ara vermeden ilaç tedavisine devam ettik, bugün 6. günü. Günde 4 kere yakalayıp hemen ilaçlarını sürüp geri salıyorum bana çok kızıyor elimi deldi ama yapacak bir şey yok :) Az önce kendisini kaşıttırırken videosunu çektim. O bölgede tüyleri epey seyreldi hatta ıslanınca veya ilaç sürünce direkt deriyi görebiliyorum. Uçarken de kanatlarından garip bi rüzgar sesi geliyor. Bi kere daha tüye girdiğinde bu ses gelmişti ve düzelmişti.

Göbüşünün üstü ve boynunun alt kısımlarında göğsünde diken gibi siyah tüy dikenleri var. Bu aralar bu bölgesini ara ara kaşıyor ve bunları açıyor galiba çünkü kepek düşürüyor. Gagasının yanlarında ve çenesinde de bunlardan var. Ama ensesinde bi tane o açık bölgede var. Bugün kaşırken orayı ellediğimde huylanmış gibi hareket yaptı elimle açıyım dedim istemedi galiba canı yandı mik etti ben de açmadım. Normalde kendisi açıyor tüplerini ben çok ellemiyorum ama ensesindekini açsam mı bilemedim oraya yetişebilir mi tam ortasında çünkü. (1 ay kadar önce de kafasında pembe tüy tüpleri vardı onları açana kadar da çok fazla kaşındı.)

Marul ve kıvırcık verdiğimde farketmiştim boynunun ön tarafındaki tüyleri yukarı çekip çekip bırakma hareketi yapıyor. Bunu her marul verdiğim zaman yaptı. Bu hareketinin sebebini de çok merak ediyorum yine iki gündür yapıyor ama bakım gibi tüm tüylerini tımarladığında mutluyken yapıyor.

https://streamable.com/3sus0r

Sizce iyileşme devam ediyor mu? Neşesi yerinde, konuşuyor ara ara o bölgesini kaşıması ve bize yanaklarını kaşıtması dışında bir anormallik yok. Yine çok fazla bir şeyleri kemirme ihtiyacı var. Kafesindeki mineral bloğu çok fazla kemiriyor. Yem yemeden önce mutlaka kumundan yiyor. Ve çok güzel su içiyor. Tekrardan yorumlarınıza ihtiyacım var.

Merhabalar, rahatsız ediyorsam kusura bakmayın ama güncelleme yapmak istedim. 3 gün boyunca ara vermeden ilaç tedavisine devam ettik, bugün 6. günü. Günde 4 kere yakalayıp hemen ilaçlarını sürüp geri salıyorum bana çok kızıyor elimi deldi ama yapacak bir şey yok :) Az önce kendisini kaşıttırırken videosunu çektim. O bölgede tüyleri epey seyreldi hatta ıslanınca veya ilaç sürünce direkt deriyi görebiliyorum. Uçarken de kanatlarından garip bi rüzgar sesi geliyor. Bi kere daha tüye girdiğinde bu ses gelmişti ve düzelmişti.

Göbüşünün üstü ve boynunun alt kısımlarında göğsünde diken gibi siyah tüy dikenleri var. Bu aralar bu bölgesini ara ara kaşıyor ve bunları açıyor galiba çünkü kepek düşürüyor. Gagasının yanlarında ve çenesinde de bunlardan var. Ama ensesinde bi tane o açık bölgede var. Bugün kaşırken orayı ellediğimde huylanmış gibi hareket yaptı elimle açıyım dedim istemedi galiba canı yandı mik etti ben de açmadım. Normalde kendisi açıyor tüplerini ben çok ellemiyorum ama ensesindekini açsam mı bilemedim oraya yetişebilir mi tam ortasında çünkü. (1 ay kadar önce de kafasında pembe tüy tüpleri vardı onları açana kadar da çok fazla kaşındı.)

Marul ve kıvırcık verdiğimde farketmiştim boynunun ön tarafındaki tüyleri yukarı çekip çekip bırakma hareketi yapıyor. Bunu her marul verdiğim zaman yaptı. Bu hareketinin sebebini de çok merak ediyorum yine iki gündür yapıyor ama bakım gibi tüm tüylerini tımarladığında mutluyken yapıyor.

https://streamable.com/3sus0r

Sizce iyileşme devam ediyor mu? Neşesi yerinde, konuşuyor ara ara o bölgesini kaşıması ve bize yanaklarını kaşıtması dışında bir anormallik yok. Yine çok fazla bir şeyleri kemirme ihtiyacı var. Kafesindeki mineral bloğu çok fazla kemiriyor. Yem yemeden önce mutlaka kumundan yiyor. Ve çok güzel su içiyor. Tekrardan yorumlarınıza ihtiyacım var.

Tam iyileşmemiş gibi. Kuşun size orasını rahatça elletmesi de o bölgeyi kaşımanızı istediğinden olabilir. Ama kaşımayın tabiiki. Tedaviye devam edin ve sonra tekrar muayeneye götürün mantar tamamen bitti mi diye..

Tüy bakımı için kuşlar dediğiniz hareketi yaparlar, ağızları ile tüylerini düzeltirler normaldir bu. Tüy tüpçükleri de yeni tüylerdir onlar patlar ve açılır,eski tüyleri ise dökülür, tüy dökümünde kepek gibi şeyler de dökülebilir normaldir. Tüy dökümü sancılı bir dönem olduğundan tüy dökme zamanlarında haftada 1 veya 2 kez B vitamini takviyesi veriniz. Röhnfried Bt Amin Forte öneririm. Bt Amin Forte'yi 2 kez verdiğiniz hafta başka vitamin takviyesi vermeyin. Çok vitamin vermek karaciğeri yorabilir.

Uçarken rüzgar sesinin gelmesini biliyorum benim kuşta da oluyor bazen ama şişmanlıktan ötürü olabilir. Kanatlar fazla kiloyu taşıyamayınca uçuşta zorluklar olabilir.

Mineral blok taşı preslenerek yapılanlardansa kuşa verebilirsiniz ama yapıştırıcı ile yapıştırılmış ise çöpe atın kursak mantarına sebep olabilir. Fazla mineral blok taşı tüketmesi de iyi değil.

Kuş kumu ise kristal beyaz kum ise onu vermeyin. Grit kuş kumu verebilirsiniz takviye olarak.

Evet çok kaşımamı istiyor bazen kıyamayıp biraz parmağımla masaj yapıyorum çok tatlı ama mik iğk kısık ses çıkarıyor kaşınma sesi. Ben de yağlanma olduğundan şüphelendiğimden bu aralar daha fazla egzersiz yaptırıyorum odadan odaya çağırıyorum. Acaba istemeden yaptığım bi hareket onun tüyden çıkmasını engelliyor olabilir mi? Ya da sıcaklar. Çünkü tüy tüplerini açıyor ve yenisi geliyor resmen.

Mineral bloğun içinde grit kum gibi parçalar var bunları çok seviyor ağzında kıtırdatmayı. O yüzden kumunu dediğiniz kristal kum ile kırmızı siyah parçacıklı kumla karıştırarark birlikte veriyordum. Kristal kum zararlı mı bunların hepsini kaldırıp sadece grit kum mu vereyim? Öyleyse önereceğiniz güzel bir marka var mı?

Evet çok kaşımamı istiyor bazen kıyamayıp biraz parmağımla masaj yapıyorum çok tatlı ama mik iğk kısık ses çıkarıyor kaşınma sesi. Ben de yağlanma olduğundan şüphelendiğimden bu aralar daha fazla egzersiz yaptırıyorum odadan odaya çağırıyorum. Acaba istemeden yaptığım bi hareket onun tüyden çıkmasını engelliyor olabilir mi? Ya da sıcaklar. Çünkü tüy tüplerini açıyor ve yenisi geliyor resmen.

Mineral bloğun içinde grit kum gibi parçalar var bunları çok seviyor ağzında kıtırdatmayı. O yüzden kumunu dediğiniz kristal kum ile kırmızı siyah parçacıklı kumla karıştırarark birlikte veriyordum. Kristal kum zararlı mı bunların hepsini kaldırıp sadece grit kum mu vereyim? Öyleyse önereceğiniz güzel bir marka var mı?

Sadece grit kum verebilirsiniz. Garden mix'in veya Versele Laga 'nın olabilir.
İsterseniz içeriği geniş bir gaga taşı da alabilirsiniz. Örneğin Powermax markasının gaga taşı var, içeriği zengin. Bu tarz bir gaga taşı alırsanız ayriyeten kalamar kemiği -mineral blok veya grit kum almanıza gerek kalmaz.

Tüy için takviye söylemiştim onu kullanın.

Hassas teraziniz varsa kuşun ağırlığını ölçün ve belirtin 👍🏻

Kuşa bir süre hiçbir ek gıda vermeyin. Sadece tohumlar yesin. Sonra camsi fısfısına 1/3 beyaz sirke 2/3 oranında su katarak iyice karıştırın ve kuşu tamamen ıslatacak şekilde fısfıs yardımıyla sıkın. Ama bol bol sıkın kuşun derisine temas etmeli o su. Sonra alerji ihtimaline karşı eczaneden veya veterinerden sıvı formda ilaç temin edin. Yapabiliyorsanız sabah akşam ağzına 1 damla damlatarak yuttuğundan emin olun. Yapamıyorsanız çeyrek suluğa 5 damla damlatarak suyunu günde 2-3 defa taze hazırlayın.

Geri