Muhabbet kuşum dışkısını yiyor.

frukof1234

Yeni Üye
İyi günler dostlar. 2 aylıktan biraz daha fazla bir kuşum var. Kendisi yaklaşık bir aydır bizimle. Birkaç defa tüneğini gagalarken yakaladım ama ne yaptığını anlayamadığım için öylece bıraktım. Fakat son günlerde dışkısını yemeye çalıştığını fark ettim. Sürekli gözümün önünde kafesini elimden geldiğince 2 günde bir temizliyorum ama yine de tüneğin üstünde kalan dışkısını yiyor. Bunun tehlikeli bir durum olduğunu okudum fakat ne gibi çözümler üretebilirim ve yediği dışkılar sağlığına etki etmesin diye ne gibi besin takviyelerinde bulunabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

4 adet çıtayı dikdörtgen şekilde ve kafesin boyutuna uygun şekilde uçlarından birleştirin. Daha sonra herhangi bir yapı marketten 5tl'ye alabileceğiniz teli çıtaların arasına yerleştiriniz. Telin arasındaki boşlukların kuşun ayağının geçmeyeceği şekilde küçük fakat pisliklerin aşağı düşeceği kadar geniş olmasına dikkat edin. Hazırladığınız bu engeli kafesin dibine yerleştirdiğinizde kuşunuzla kafesin dibinde biriken pislikler arasına engel koymuş, ona yeni bir zemin hazırlamış olacaksınız. Zaten kuşunuz daha yavru, zamanla dışkısını yemeyi bırakacaktır diye umuyorum.

Kuşumu aldığım yerde verdikleri açık yemi kullanıyordum bugün Gold Wings marka yemden aldım. Bir de mineral taşı aldım. Yem cidden kaliteli duruyor. Kokusu bile güzel geldi.
Kafesine kalamar kemiği de almanızı tavsiye ederim. Pahalı bir şey değil birkaç lira her petshopta vardır. Kafeste mutlaka olmalı.

Geri