Muhabbet kuşum boynunu öne uzatıp ağzını açıp kapatıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Mls
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mls

Yeni Üye
Daha önce hiç bu tarz bir durum yaşamamıştım. Kafasını öne doğru uzatarak ağzını açıyor ve sonra kapatıyor. 2 kez karşılaştım şu ana kadar. Kuşum 7 aylık ve dişi. Sanki boğazına bir şey takılmış ya da nefes alamıyor gibi. Yem yemesinde bir sıkıntı yok. Sadece gün içinde bazı saatlerde uyukluyor ama hep öyleydi. Onun dışında ötmesi , hareketliliği normal. Lütfen yardım edin. Şu an farklı şehirdeyim kuşumla birlikte veterinerime götürme imkanım da yok.

Sindirim sıkıntısı yaşıyor olabilir. Mineral blok kafesinizde mevcutmu.? Kuş kumumuz varsa onuda kullanabilirsiniz . İkiside elinizde yoksa mineral blok almayı tercih edin. Herhangi baska sorun yaşarsanız yıne buraya yazabilirsiniz .

Daha önce hiç bu tarz bir durum yaşamamıştım. Kafasını öne doğru uzatarak ağzını açıyor ve sonra kapatıyor. 2 kez karşılaştım şu ana kadar. Kuşum 7 aylık ve dişi. Sanki boğazına bir şey takılmış ya da nefes alamıyor gibi. Yem yemesinde bir sıkıntı yok. Sadece gün içinde bazı saatlerde uyukluyor ama hep öyleydi. Onun dışında ötmesi , hareketliliği normal. Lütfen yardım edin. Şu an farklı şehirdeyim kuşumla birlikte veterinerime götürme imkanım da yok.
Bu hareketi düzenli olarak tekrarlamıyorsa bir sıkıntı yok.

Sindirim sıkıntısı yaşıyor olabilir. Mineral blok kafesinizde mevcutmu.? Kuş kumumuz varsa onuda kullanabilirsiniz . İkiside elinizde yoksa mineral blok almayı tercih edin. Herhangi baska sorun yaşarsanız yıne buraya yazabilirsiniz .
Mineral blok da var kuş kumu da var kafeste. Şehir değişikliği ile farklı evdeyim strese mi girdi de böyle yapıyor diye düşünmedim de değil.

benimkide geçen gün aynı haraketi yaptı ama sürekli yapmıyor.

benimkide geçen gün aynı haraketi yaptı ama sürekli yapmıyor.
Sebebinin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Yakın zamanda ortam değişikliği vs yaşadı mı? Benim kuşum ile farklı bir yere geldik. Stres mi oldu acaba diye de düşündüm bir an.

Ortam değiştiği için olabilir, ısı veya nem düşüklüğündende olabilir

Dış görünüşü de bu şekilde.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-04-09 at 20.54.07.jpeg
    WhatsApp Image 2021-04-09 at 20.54.07.jpeg
    129 KB · Görüntüleme: 308
Yapabileceğim bir şey var mı ve de bu bir hastalık mı yani sıkıntı yaratır mı?
Yapabileceğiniz oda ısısını 27 28 derecenin altına düşürmeyin ve nemli olsun oda mesela ev kaloriferli ise peteklerin üstüne bir tasta su koyun

Sebebinin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Yakın zamanda ortam değişikliği vs yaşadı mı? Benim kuşum ile farklı bir yere geldik. Stres mi oldu acaba diye de düşündüm bir an.
Hayır ortam değişikliği yaşanmadı sadece arkadaşıyla oyun oynarken bu haraketi çok yavaş ve hızlı şekilde sıra sıra yapıyorlardı. Bence oyun amaçlı yaptı.

Hayır esnemek gibi değil. Sanki nefes almaya çalışıe gibi yapıyor. Esneyiş şeklini biliyorım kuşun. Boynunu öne doğru uzatma hareketini yapmıyor o zaman.
Boyununu İleri uzatıp sonra geri çekiyo sonra yine uzatıyor.

Geri