Muhabbet kuşum arada sıvı dışkı yapıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan turta
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

turta

Yeni Üye
Merhabalar, muhabbet kuşumun dışkısı yaklaşık1 haftadır arada bir sulu geliyor. Hatta bazen
görseldeki gibi sırf sıvı aktığı da oluyor. dışkıları %60 normal katı kıvamında, %40 ise sıvıyla karışık şekilde oluyor.
düzenli olarak Entrobac probiyotik kullanıyorum, birkaç gündür hiç sebze de vermedim ama neden düzelmediğini anlamıyorum. kuşumda ruhsal ya da fiziksel herhangi bir değişiklik yok, maşallah turp gibi hala enerjik ve konuşkan nazar değmesin. Ama ishali görsellerdeki gibi oluyor arada. neden olabilir ve nasıl çözebilirim?
Görseller: https://hizliresim.com/jmp2gst

Kuşunuz gün içinde kafes dışında ne kadar süre kalıyor? Su içmesinde artış gözlemlediniz mi? Ve kuyruğu yandan görünecek şekilde tünekte videosunu atar mısınız? Streamable.com a yükleyip linkini buraya atınız.

Su içmesinde bir artış gözlemlemedim, genelde su içmeyi unutuyor ben içiriyorum hatta. Ama suda oynamayı çok seviyor. Kafes dışında günlük yaklaşık 3-4 saat kalıyor. Videosu da burada:

Kuşta kahverengimsi lekeler var. Cereyana maruz kaldı mı,üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren birileri oldu mu evde? Kuşta hapşırma var mı?

Kahverengi lekeler rif ampül kullanmamızdan dolayı. Yanağını kaşıyıp irite etmişti ve bölge kanlanmıştı, bu yüzden biz de rif ampül kullandık.

Kahverengi lekeler rif ampül kullanmamızdan dolayı. Yanağını kaşıyıp irite etmişti ve bölge kanlanmıştı, bu yüzden biz de rif ampül kullandık.
Sorulara cevap vermemişsiniz.

Dış parazit damlası uygulandı mı daha önce?Bu arada yanağını kaşıması alerji belirtisi olabilir.

Sorulara cevap vermemişsiniz.

Dış parazit damlası uygulandı mı daha önce?Bu arada yanağını kaşıması alerji belirtisi olabilir.
Hayır yapılmadı. Alerji olabilir, veterinerimiz de öyle düşünmüştü.
cereyanda kalmadı, evde yakın zamanda herhangi bir hastalık geçiren de olmadı zaten. Ne yapılabilir alerji için?

Son düzenleme:
Hayır yapılmadı. Alerji olabilir, veterinerimiz de öyle düşünmüştü.
cereyanda kalmadı, evde yakın zamanda herhangi bir hastalık geçiren de olmadı zaten. Ne yapılabilir alerji için?
Alerji sebebi yemden,temas edilen yüzeylerden,tozlardan,çiçek gibi şeylerden vs olabilir. Bazı yemlerin alerji yapabileceği ile ilgili şüphe var. Boyalı ekmekli yem veriyor musunuz kuşa? Kafesinizde boya var mi boyalar sağlam mı yoksa paslı ve boyası çıkmış kafes mı kullanılıyor? Takviye ürünlerinizi(varsa) de kontrol edin.

Kafesimizde boya yok, ekmekli yem vermiyoruz. Evde günaşırı toz aldığımız için pek toz olmuyor(kimyasal da kullanmıyoruz). Ama kuşumun sürekli yanında durduğu üzerine çıkıp oynadığı bir çiçeğimiz var. Yemiyor ama sürekli o çiçekle oynuyor, ondan alerji olmuş olabilir haklısınız.

Kafesimizde boya yok, ekmekli yem vermiyoruz. Evde günaşırı toz aldığımız için pek toz olmuyor(kimyasal da kullanmıyoruz). Ama kuşumun sürekli yanında durduğu üzerine çıkıp oynadığı bir çiçeğimiz var. Yemiyor ama sürekli o çiçekle oynuyor, ondan alerji olmuş olabilir haklısınız.
Çiçeğin cinsi nedir? Bana söylerseniz bir bakayım özelliklerine.

Geri