Muhabbet kuşum öldü nedenini bilmiyorum

Cangsyener

Yeni Üye
Merhabalar, kuşum 1-2 haftadır tüyleri kabarık hasta gibi. Evde aminosol vitamin vardı ondan içiyordu. Hatta zorla kafasını suluğa sokup içirmiştim. Dün sabah kalktığımda kuşum normalden fazla kabarıktı. Birşeylerin ters gittiğini anlamıştım. Dışkısını kontrol ettiğimde biraz cıvıktı. Sanırım ishal olmuştu. Veterinere götürmeye karar verdim. Veteriner prebiotik ve takviye gıda verdi ayrıca antibiyotik verdi. O anda gagasından zorla şırıngayla içirdi. Ve suyuna koymam için şırıngayla antibiyotik verdi. O anda da damlattım 3-4 damla. Veterinerden çıkıp eve döndük kuşumla. Televizyonu açtım ve biraz kestireyim demiştim. 1 saat civarı uyuyakalmışım ve kuşumun kafes tabanında oturduğunu gördüm. Elime aldığımda tekrar yukarıya çıkarmaya çalıştım ancak ayakları tutmuyordu. Aradan yarım saat geçti ve artık kafasınıda taşıyormuyordu. Bildiğiniz kafesin dibinde ölmeye çalışıyordu. Bizimde ailecek gitmemiz gereken bir yer vardı ve saat 7 de çıkıp 12de eve geldim. Kuşumun ölü olabileceğini düşünüp çok stres oldum ancak eve geldiğimde kuşu kafes dibinde ölmeye çalıştığını gördüm. 5 saat boyunca ölmeye çalışmıştı. Biraz gözlemlediğim de nefes alışında hızlanma ve nerdeyse 10 dakikada bir panic atak geçiriyordu. Kanatlarıyla çırpınıp kafası yamuluyordu. 12 den gece saat 3e kadar kuşla ilgilendim ve sıcak ortam sağladım. Artık sanırım yapabileceğim birşey yoktu. Ölmesini bekleyecektim. Her panic atak geçirdiğinde ters dönüyordu ve düzelemiyordu bende elimde düzeltiyordum. Gece saat 3tü ve artık çok uykum gelmişti. Yapıcak birşey yok dedim ve uyumaya gittim. Her saat başı kalkıp kuşu kontrol etmeye salona geliyordum. 4te 5 te de kontrol ettikten sonra uyukalmıştım ve sabah 8 de uyandım. Salona geldiğimde ise kuşumun hala yaşadığını ama güçlükle nefes aldığını, nefes alışveriş hızının çok arttığını bacaklarını geriye atıp kafes dibinde yattığını gördüm. Artık hazırdım. 10 dakikaya yüzümü yıkamaya gittiğimde kuşum bağırmaya başladı ve tekrardan panic atak geçiriyordu. O an ölüyor sanmıştım. Koşarak yanına geldim fakat düzeldi. Biraz yanında durduktan sonra görmek istemediğim manzarayla karşılaştım ve 10 dakika sonra yerde yatarken kafasını kaldırıp arkaya doğru bize baktı ve tekrardan kanatlarıyla çırpınıp panic atak geçirdi. Gözü kapanıyordu. Artık öleceğini anlamıştım. Kalbi hızlı atmayı bırakıp tek atıyordu ve kalbi çalışmayı bıraktı. Gözüde kapanmıştı ve Allah'ın yanına gitmişti. O an çok üzülmüştüm. İlk defa yanımda böyle kuş ölüyordu. Genelde bilirsiniz gece yatarsınız sabah kalkınca kafes dibinde ölü bulursunuz. Ama ben anlık olarak şahit oldum. Çok ağladım çok üzüldüm. Daha 1 yaşında bile değildi. Sizce burdaki suçum neydi? Aminosol işe yaramadı mı? Antibiyotik işe yaramadı mı? Cevap yazabilirseniz çok sevinirim, saat 8.20 geçe öldü en azından kendimi avutmuş olacağım.

Geri