Muhabbet kuşum çok hasta

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Asil
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Asil

Yeni Üye
Kuşum yaklaşık 1 haftadır hasta ishal halsiz kabarık duruyor göğüsü sivri kuruma belirtileri var gibi nasıl tedavi uygulamalıyım yaşadığım yerde kanatlı veterineri yok lütfen yardım edin

Ekli dosyalar

• 64EEC714-D213-40D4-9A62-A965275347A6.jpeg
    64EEC714-D213-40D4-9A62-A965275347A6.jpeg
    188 KB · Görüntüleme: 26
aç kaldı evet aparat var yani şırınga dan yaptım aparat ama besleme maması nasıl hazırlamam gerekiyor evde mama yok evdeki malzemelerle hazırlanabilir mi

aç kaldı evet aparat var yani şırınga dan yaptım aparat ama besleme maması nasıl hazırlamam gerekiyor evde mama yok evdeki malzemelerle hazırlanabilir mi
Yumurtayı haşlayıp, yumurta sarısı ve mısır ununu su ile karıştırın. Ne sıcak olsun ne de çok soğuk olsun. Şırıngaya çekin. Havasını alın. Ama size tavsiyem mutlaka youtubedan video izleyin. Allah korusun yanlış taraftan basarsanız ve soluk borusuna gelirse direkt ölür. YouTube dan video izlemeden yapmayın o yüzden. Kuşu tutma pozisyonu vs önemli. Zordur biraz ama soğukkanlıysanız kolayca yapabilirsiniz

Yumurtayı haşlayıp, yumurta sarısı ve mısır ununu su ile karıştırın. Ne sıcak olsun ne de çok soğuk olsun. Şırıngaya çekin. Havasını alın. Ama size tavsiyem mutlaka youtubedan video izleyin. Allah korusun yanlış taraftan basarsanız ve soluk borusuna gelirse direkt ölür. YouTube dan video izlemeden yapmayın o yüzden. Kuşu tutma pozisyonu vs önemli. Zordur biraz ama soğukkanlıysanız kolayca yapabilirsiniz
Bide size birşey danışmak istiyorum ben bugün kuşumu veterinere götürdüm açıkcası pek ilgilenmedi eline almadı kötü görünüyor bu kuş 1-2 güne ölür dedi ilaç olarak da triflucan ve veteform verdi sizce bunları kullanayım mı elle besleme harici başka neler yapabilirim

Açıkçası beslenmemişse evet dayanamaz. Siz kursak beslemesi yapıp tedavi ederseniz toparlanabilir. Şu an kuşu öldüren beslenememesi olacak. O yüzden öncelik karnını doyurmak.
Triflucan kursak mantarında kullanılan bir ilaç. Keşke bir teşhisi de koysaydı ama ne yazıkki anlamıyorlar pek. Diğeri de vitaform sanırsam. Hafif bir antibiyotik. İkisinin aynı anda kullanılmasını uygun bulmuyorum. Hastalığının ne olduğunu bilmeden kullanmış olacağız.
Kuşunuzda hiç kusma vs oldu mu?

Sadece bugün kustu beslenme konusunda zorladım sanırım 2 kere kustu bide ilaçları kullandım ondanda kusmuş olabilir

Hayır ilaçlardan önce hiç kusmadı kusması kokulu değildi

Peki kuşum tüye girdiğinden böyle olabilir mi bu konuda düşüncen nedir kafasında çıkamayan tüyleri var ondan böyle olmuş olabilir mi

Kuş çok yoğun tüyde görünüyor. Tüydeyken birtakım değişiklikler oluyor ama yinede bu denli iştahtan kesilmemesi gerekiyordu. Tüyde bağışıklığı bir tık düşer üzerine de hafif bile olsa bir hastalık eklenince normalden daha fazla etkilenir hâliyle.
Tüyde olması şu an dezavantaj ama ben sadece tüyden kaynaklandığını düşünmüyorum.

Kuşum karanlıkta yem yemeye başladı bu iyi bir gelişme demi

Geri