Muhabbet kuşu yumurtası 6 gün oldu hala çıkmadı

cemseda2012

Yeni Üye
Merhabalar. Muhabbet kuşlarım ilk yumurtalarını verdiler. İki gün arayla 6 tane yumurtladı kızım. Çok şükür 4 tane de sağlıklı yavrularımız oldu. Fakat yumurtalardan bir tanesi ışık kontrolü yaptığımda sapsariydi içi. Ara ara kontrol ettim her hangi bir değişiklik olmayınca da yumurtayı yuvadan aldım. Şimdi ise son yumurtada tedirginlik yaşıyorum. Normalde yani kendi hesaplarima göre 14 Ekim'de çıkması gereken yavru hala çıkmadı. Işık kontrolü yaptığımda ise içinde hem kırmızılık hem de karaltı görüyorum fakat hareket yok. Daha fazla beklemeli miyim yoksa yuvadan almalı mıyım bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Merhabalar. Muhabbet kuşlarım ilk yumurtalarını verdiler. İki gün arayla 6 tane yumurtladı kızım. Çok şükür 4 tane de sağlıklı yavrularımız oldu. Fakat yumurtalardan bir tanesi ışık kontrolü yaptığımda sapsariydi içi. Ara ara kontrol ettim her hangi bir değişiklik olmayınca da yumurtayı yuvadan aldım. Şimdi ise son yumurtada tedirginlik yaşıyorum. Normalde yani kendi hesaplarima göre 14 Ekim'de çıkması gereken yavru hala çıkmadı. Işık kontrolü yaptığımda ise içinde hem kırmızılık hem de karaltı görüyorum fakat hareket yok. Daha fazla beklemeli miyim yoksa yuvadan almalı mıyım bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Doğru hesap yapmışsanız ve 6 gün geçmişse embriyo yumurta içinde ölmüştür. Ama almanız herhangi bir fayda sağlamayacağı için kalsın. Hesabınız yanlışsa çıkabilir. Çıkmasa da zarar vermez.

Aslında ilk yumurtadan yavrunun çıktığı tarihe göre hesapladım. 2 gün arayla yumurtlamisti. Yavrular yine 2 gün arayla yumurtadan çıkmaya başladılar.

Bazı durumlarda yavru erken veya geç çıkabilir yumurtadan.

6 gün gecikir mi peki hiç bilmiyorum ne yapmalıyım. Yumurtadan ses de gelmiyor hareket de yok ama içi kırmızı ve karaltı var

Ortalama 18 gün kuluçka sürüyor. Bazı durumlarda 17. günde de çıkabilirler. Veya bazı durumda 20-21. günde çıkabilirler.

Kuluçka yumurtaya oturduktan sonra başlar. Her yumurtanın süresi farklı farklı olabilir dolayısı ile. Siz birkaç gün daha bekleyin

Bir de diğer yavrular yumurtayı sürekli pisletiyorlar. Az önce biraz temizlenmeye çalıştım nemli pamukla. Fakat yumurtanın dışında da ufaktan grileşmeler oluşmuş. Işıkla baktım hâlâ aynı kırmızı renkte

Bir de diğer yavrular yumurtayı sürekli pisletiyorlar. Az önce biraz temizlenmeye çalıştım nemli pamukla. Fakat yumurtanın dışında da ufaktan grileşmeler oluşmuş. Işıkla baktım hâlâ aynı kırmızı renkte
Nemlendirin yumurtayı 36-37 derece su ile bir damla damlatın kabuğuna

Yuvalığı temizlemeniz lazım. 2 tane folluk olmalı,biri kirlendiği zaman diğer temiz folluk hazırlanıp(içine talaş vb şeyler serpilip) yavruları oraya aktarmalı temiz bir eldiven giyerek. Bu şekilde dönüşümlü temizlik yapılmalı. Yumurtanın üzerinde çok kirlilik varsa yumurta içine bakteri girebilir zaten. Dışkıları alabiliyor iseniz alırsınız ama çok dokunmayın.
Bu arada yumurtanın fotoğrafını atar mısınız flaş üzerinde dururken.

Evet dediklerinizi yapıyorum mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışıyorum. Görselini gönderdim yumurtanın. Diğer yavrular gayet sağlıklı bir şekilde büyüyorlar. Ama bu yumurta için çok üzülüyorum

Geri