Muhabbet kuşu mantar hastası

Muhabbetttkuşş

Yeni Üye
6 gün önce muhabbet kuşumun kafası kızardı ve pet shopcu mantar olduğunu söyledi gagasında da var.ilaç olarak tropical deep verdi. Oksijenli su ile temizle demeden direkt olarak kafasına ve gagasına ilacı sürdü.5 gün boyunca sürmeye devam ettim. Tüyleri birbirine yapıştı tüylerinin arası açıldı ve kızarıklıklar var. Sürekli kaşınıyor.2 gündür vazelin uyguluyorum ilacı bıraktım. Vazelin de tüylerini birbirine yapıştırdı. İshali kusması yok. Halsizlik var sürekli uyuyor. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• FA73B8E9-18B4-4E9C-B650-8267C53537BB.jpeg
    FA73B8E9-18B4-4E9C-B650-8267C53537BB.jpeg
    176.5 KB · Görüntüleme: 60
  • 9B609BC4-284E-4166-903B-2ECE22151899.jpeg
    9B609BC4-284E-4166-903B-2ECE22151899.jpeg
    168.8 KB · Görüntüleme: 50
  • 13E81023-2D40-40D1-BC65-B3079E4E4C78.jpeg
    13E81023-2D40-40D1-BC65-B3079E4E4C78.jpeg
    177.4 KB · Görüntüleme: 50
6 gün önce muhabbet kuşumun kafası kızardı ve pet shopcu mantar olduğunu söyledi gagasında da var.ilaç olarak tropical deep verdi. Oksijenli su ile temizle demeden direkt olarak kafasına ve gagasına ilacı sürdü.5 gün boyunca sürmeye devam ettim. Tüyleri birbirine yapıştı tüylerinin arası açıldı ve kızarıklıklar var. Sürekli kaşınıyor.2 gündür vazelin uyguluyorum ilacı bıraktım. Vazelin de tüylerini birbirine yapıştırdı. İshali kusması yok. Halsizlik var sürekli uyuyor. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim
İlaç diye verdiği şeyin fotoğrafını paylaşır mısınız?

Mantar genel olarak ayak, gaga, göz kenarları gibi alanlarda bulunur kafa kısmına gelebilmesi için gaga çevresi göz kenarı gibi alanların tamamının tüylerinin dökülmüş olması gerekir. Açıkçası mantar olduğunu sanmıyorum büyük ihtimalle petshopun satış hevesine kurban gittiniz.

İlaç diye verdiği şeyin fotoğrafını paylaşır mısınız?

Mantar genel olarak ayak, gaga, göz kenarları gibi alanlarda bulunur kafa kısmına gelebilmesi için gaga çevresi göz kenarı gibi alanların tamamının tüylerinin dökülmüş olması gerekir. Açıkçası mantar olduğunu sanmıyorum büyük ihtimalle petshopun satış hevesine kurban gittiniz.
Kafasındaki kızarıklık hakkında bir bilginiz var mı

Ekli dosyalar

• B9B68277-E858-4B22-B05A-1E7D8D8EB786.jpeg
    B9B68277-E858-4B22-B05A-1E7D8D8EB786.jpeg
    82 KB · Görüntüleme: 65
Kafasındaki kızarıklık hakkında bir bilginiz var mı
Kuş tüy döneminde ise tüy kapsülleri sebebi ile kızarma olabilir yada kuş sıklıkla kafasını kaşıyorsa kızarıklık olması normaldir.

Tavsiyem vazelin ve mantax'ın kullanımını kesin, ılık suya birkaç damla elma sirkesi ekleyip elinizle vazelin sürdüğünüz yerleri temizleyin peçete ile hafif kurulayın. hayvanın tüyleri normal haline gelsin öyle bir bakalım.

Kuş tüy döneminde ise tüy kapsülleri sebebi ile kızarma olabilir yada kuş sıklıkla kafasını kaşıyorsa kızarıklık olması normaldir.

Tavsiyem vazelin ve mantax'ın kullanımını kesin, ılık suya birkaç damla elma sirkesi ekleyip elinizle vazelin sürdüğünüz yerleri temizleyin peçete ile hafif kurulayın. hayvanın tüyleri normal haline gelsin öyle bir bakalım.
Teşekkür ederim ben elma sirkesine yarın hemen başlayayım. Ama gagasında küçük mantarlar var oralara vazelin sürmeye devam edeyim mi

Teşekkür ederim ben elma sirkesine yarın hemen başlayayım. Ama gagasında küçük mantarlar var oralara vazelin sürmeye devam edeyim mi
Kuş kendine gelsin yakından çekilmiş fotoğrafını atarsınız bakarız, mantar ise başka krem önerisinde buluruz çabuk düzelme görürsünüz lakin bu şekilde hayvan için sıkıntılı bir süreç var olan sağlığından da olmasın yavrucak.

Kuş kendine gelsin yakından çekilmiş fotoğrafını atarsınız bakarız, mantar ise başka krem önerisinde buluruz çabuk düzelme görürsünüz lakin bu şekilde hayvan için sıkıntılı bir süreç var olan sağlığından da olmasın yavrucak.
Kuşa bir şey olur mu kuşum ölür mü

Bir de şey soracaktım ılık suyla elma sirkesiyle her gün mü sileyim günde kaç kez yapmalıyım

Kuşumun şuanki hali böyle gagasındaki mantarı da çekmeye çalıştım umarım belli oluyordur.

Ekli dosyalar

• D76B1EBB-E3F3-4278-A5F3-80AE08EC75E2.jpeg
    D76B1EBB-E3F3-4278-A5F3-80AE08EC75E2.jpeg
    107.2 KB · Görüntüleme: 49
  • D5EC0891-5DCA-4727-8213-107E84D6E54D.jpeg
    D5EC0891-5DCA-4727-8213-107E84D6E54D.jpeg
    139.8 KB · Görüntüleme: 47
Evet bu bir de diğer gaga yanında aynı bu şekilde ama daha küçüğü var
Tamam öncelikle size dediğim işlemi yaparsınız yarın yine tüyleri düzelsin biraz kendine gelsin.

Kuş toparlandıktan sonra; Eczaneden trosyd krem alınız, kremi kulak çubuğuna çok az miktarda sürüp kuşun sağ ve sol gaga kenarına ''sadece mantar olan çıkıntı kısıma'' sürünüz. (Kesinlikle kremi fazla kullanmayın ve kremi başka bir alana sürmeyiniz) Günde 2 kez bu işlemi yapın 8-10 güne kadar bir sorunu kalmaz.

Öncelikle kuş toparlansın iyi durmuyor, ılık su ile hafif masaj yaparak vazelinin tüylerden azalmasını sağlayın peçete ile bastırmadan durulayın, odada hava akımı olmamasına dikkat edin ortam ısısı yüksek olsun.

Geri