Muhabbet kuşu kanatlarına zarar veriyor

reformist

Yeni Üye
Selamlar kuş 2 aylık erkek. Herhangi bir iştah enerji kaybı ve durgunluk yok aksine çok hareketli. Ama şu aralar tüylerini anlamsız şekilde eşeliyor ya kendisi zarar veriyor ya da canı yandığı için kaşıyor. Tüy dökümünde değil kafes tabanında dökülen kanat tüy VS yok kakası da normal ama uçmasında skıntı var. Kısa mesafe uçabiliyor. Bit olabilir diyerek dün sirkeli su uyguladım kanatlarına ve suyuna b vitamini katıyorum. Fotoğrafı aşağıda arkadaşlar nedir sorunu

Screenshot-20200510-130553
Screenshot-20200510-130618

Öteki kanadı da resimdeki gibi olmaya başladı anlayan biri yardımcı olabilir mi lütfen :(

Öteki kanadı da resimdeki gibi olmaya başladı anlayan biri yardımcı olabilir mi lütfen :(

Aklıma 2 ihtimal geliyor;

1- Vitamin eksikliği fakat vitamin eksikliğinde tüyü tamamen kırarlar koparmayı tercih ederler ki vitamin kullanıyormuşsunuz.

2-Bit ve parazitsel durumlar; Kuşların kaşınmasına sebep olabilir ve tüyleri aşırı ısırma sonucu deforme edebilirler, sirkeli su işinizi çözmez ense damlası kullanabilirsiniz. Yorumun hemen altında imza kısmında bit sorunu ile ilgili konu linkine tıklayıp konuyu okuyabilirsiniz. Şuan için aklıma başka bir sebep gelmiyor.

Aklıma 2 ihtimal geliyor;

1- Vitamin eksikliği fakat vitamin eksikliğinde tüyü tamamen kırarlar koparmayı tercih ederler ki vitamin kullanıyormuşsunuz.

2-Bit ve parazitsel durumlar; Kuşların kaşınmasına sebep olabilir ve tüyleri aşırı ısırma sonucu deforme edebilirler, sirkeli su işinizi çözmez ense damlası kullanabilirsiniz. Yorumun hemen altında imza kısmında bit sorunu ile ilgili konu linkine tıklayıp konuyu okuyabilirsiniz. Şuan için aklıma başka bir sebep gelmiyor.
Teşekkürler öncelikle ama temiz Bi evde tek kalıyor açıkçası bitlenmesi için sebepte göremiyorum.Beyaz kagıt serip gece baktım tüylerine üfledim de gözle görülür kırmızı birşey yok. Aşırı hiperaktif yerinde durmuyor eş istediği için yapıyor olabilir mi acaba. Gün boyu kanatlarınla meşgul didikleyip duruyor ama koparmıyor kökünden. Yarın o ense damlasını bulayım madem.

Teşekkürler öncelikle ama temiz Bi evde tek kalıyor açıkçası bitlenmesi için sebepte göremiyorum.Beyaz kagıt serip gece baktım tüylerine üfledim de gözle görülür kırmızı birşey yok. Aşırı hiperaktif yerinde durmuyor eş istediği için yapıyor olabilir mi acaba. Gün boyu kanatlarınla meşgul didikleyip duruyor ama koparmıyor kökünden. Yarın o ense damlasını bulayım madem.

Takip edin kırma yada koparma yok o yüzden büyük sorun teşkil etmez strese girmesin kanatları ile uğraşmaması için kafes dışına salarak oyalalayabilirsiniz.

Takip edin kırma yada koparma yok o yüzden büyük sorun teşkil etmez strese girmesin kanatları ile uğraşmaması için kafes dışına salarak oyalalayabilirsiniz.
Teşekkürler ciddi bişi olmamasına sevindim uçması bozuldu diye panikledim ben bide hepsini döker diye korkmustum

Kanat tüylerini kırma yada koparma gibi bir eylem yaşarsanız yazın bakalım. Şimdilik sorun görünmüyor stres yada kaşınma sebebi ile yapıyor olabilir :')
2 gün aralıklarla b vitamini kullanımına devam ettim kafesini olası bit problemine karşı temizledim kafesine zil falan aldım onlarla oynasın diye oynuyor. Uçuşu hala sıkıntılı sağa sola çarpıyor dengesiz uçuyor.Kafesşn tabanında yine tüy kanat VS yok. Fotoğrafları aşağıda. Sorun daha da ilerledi sanırsam bu sorunu nasıl aşabilirim ya?

IMG-20200514-WA0012

IMG-20200514-WA0011

IMG-20200514-WA0007

IMG-20200514-WA0006

2 gün aralıklarla b vitamini kullanımına devam ettim kafesini olası bit problemine karşı temizledim kafesine zil falan aldım onlarla oynasın diye oynuyor. Uçuşu hala sıkıntılı sağa sola çarpıyor dengesiz uçuyor.Kafesşn tabanında yine tüy kanat VS yok. Fotoğrafları aşağıda. Sorun daha da ilerledi sanırsam bu sorunu nasıl aşabilirim ya?

IMG-20200514-WA0012

IMG-20200514-WA0011

IMG-20200514-WA0007

IMG-20200514-WA0006

Kanat içi fotoğrafı atar mısınız?

Screenshot-20200516-123550
Kanat içi fotoğrafı atar mısınız?
Normalde kanatlar çapraz durması gerekiyor diye biliyorum ama sol tarafında bir sorun var hem kanat içi hem dışı. Tüy kaybı da gormuyorum sadece uzun Bi kanat tüyü kopardı su ana kadar kafes tabanına düşürdü . Yatay uçuşlarda sıkıntı yaşamıyor ama yükselemiyor hayvan.Öteki tarafında da hafif hafif eşelenme belirtileri var ama soldaki gibi aşırı değil. Bahsettiğim gibi enerji iştah kaybı yok çok hareketli. Kanatlarını kaybetmesinden korkuyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum.

Tüyleri kendisi kemirmiş olabilir (Vitamin eksikliği sebebi ile yapabilirler), güve yemiş görünümünde duruyor parazitsel olabilir (Bit ve parazitler tüylerde hafif güve yemiş görünümü bırakabilir yada kuşun çok kaşınması sebebi ile kendisi yapmış olabilir) yada çok ihtimal vermesem de fiziksel hasar sonucu olmuş olabilir. Aklıma sadece bu nedenler geliyor.

Geri