Muhabbet kuşu güven

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Algos
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Algos

Yeni Üye
Merhabalar sahiplendiğim muhabbet kuşu 3 hafta sonunda dışarı çıkardın ama her dışarı çıkarırken avucuma aldığım için dışarda benden kaçıyor ve elime gelmek istemiyor kendinide kafes dışında çok zor sevdiriyor ne yapmam lazım nasıl güvenini kazanabilirim

Merhabalar sahiplendiğim muhabbet kuşu 3 hafta sonunda dışarı çıkardın ama her dışarı çıkarırken avucuma aldığım için dışarda benden kaçıyor ve elime gelmek istemiyor kendinide kafes dışında çok zor sevdiriyor ne yapmam lazım nasıl güvenini kazanabilirim
Kafes içindeki tüm tünekleri çıkarın parmağınızı yavaşça göğsüne yaklaştırın pes edip parmağınıza gelecektir bir süre sonra. Daha sonra avuç içinize yem alarak deneyin. YouTubeda perde yöntemi var ona da bakabilirsiniz.

Kafes içindeki tüm tünekleri çıkarın parmağınızı yavaşça göğsüne yaklaştırın pes edip parmağınıza gelecektir bir süre sonra. Daha sonra avuç içinize yem alarak deneyin. YouTubeda perde yöntemi var ona da bakabilirsiniz.
Kafes içinde parmağıma gelmeye başladı ama çıkaramıyorun parmağımdayken çıkmak istemeyip kafesin aşağısına atlıyor

Kafesin kapağını açış sevdiği yiyecekle çıkarmayı deneyin belki işe yarar
Artık kafesin içinden çıkıyor kuş sesi açıyorum çıkıp onun yanına gidiyor ama hâlâ elime gelmiyor dışarsa benden korkuyor güvenini nasıl kazanıcam

Ben tünek yardımıyla çıkarıyorum sonra tünekten hemen elime atlıyor sizde öyle deneyin elinizle almak onda travma yaratıyor bildiğim kadarıyla

Artık kafesin içinden çıkıyor kuş sesi açıyorum çıkıp onun yanına gidiyor ama hâlâ elime gelmiyor dışarsa benden korkuyor güvenini nasıl kazanıcam
-kuş sesi açmayın bu size alışmasını zorlaştırır.
-Sizin de farkettiğiniz gibi yaptığınız hatalı yaklaşımlardan dolayı kuş size alışmaktan uzaklaşıyor. Bu yüzden en baştan başlayın ve artık uzun bir süre kafesten çıkarmayın kuşu.
-Elinizi kafese sokup kuşa götürmeden bekletin kuş ile eliniz bir süre yakın vakit geçirsin kuşun elinizi görmeye alışkanlığı artsın. Bu süreyi olabildiğince uzatın
-Zamanla meyve, yem gibi şeyler alın elinize. İlk seferlerde gelmezse işe yaramadığını düşünmeyin. Zamanla yapmaya devam ettikçe kendiliğinden gelecek.
-Bir süre sonra elinizden daha az korkmaya başladıktan kuşun karnıyla ayakları arasına çok yavaş hareketlerle parmağınızı ittirin düşmemek için parmağınıza çıkacak. O şekilde hareketsiz bekleyin.
-Kafes eğitimindeki temel mantık kuşun sizin elinizden zarar gelmeyeceğini öğrenmesini sağlamak.
-Dışarı çıkarmayın dememin sebebi, kuş henüz sizi güvenli liman olarak görmediği için kendi kendine başka bir nesneyi belirleyecek ve her dışarı çıkardığınızda ona kaçacak. Bu perde olabilir klima olabilir avize olabilir. O yüzden önce kuş size alışsın kafesin içindeyken ve dışarı çıktığında en çok tanıdığı şey siz olacağınız için diğerlerine gitmekten imtina edip size gelecektir.
- Son olarak da sabırlı olun. Kuş evde sürekli sizle olduğu için elbeeeeeet alışacaktır. Siz sadece bu süreyi uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz :)

Geri