Muhabbet kuşu deri hastalığı

Herkese selamlar muhabbet kuşumun hastalığı için bu konuyu açıyorum
Öncelikle deri mantarı hastalığı için triflucan
İlacı kullandık.Açıkçası derisinde sarı pul benzeri şeyler vardı.triflucan ile o pul benzeri şeyleri attık derisinden fakat kaşınması durmadı bazı çeşitli ruh sağlığı ile alakalı da ilaçlar kullandık fakat kaşıntı ve tüyleri yolma durmadı.
Az önce veterinere götürdük ve deri hastalığının olduğu dermatolojik bir şey olduğunu söyledi.
Yardımcı olur musunuz bunun tedavisi ilacı varmıdır. Kaşıntı ve yolma dışında çok anormal bi şeyi yok aslında.
Ne gibi ilaçlar kullanılır nereye gidebiliriz.
IMG_20230107_220204_1.jpg

Akar gibi bir sorun olabilir diye düşünüyorum, triflucanı normalde veterinerler kursak mantarı da bile kullanmıyorlar ne hikmet burada önermişler şaşırdım 🤨

Tavsiyem ivermektin içeren bir ense damlası kullanmanız olacaktır. Vilmectin blotec olabilir 1 damlası yeterlidir bu yüzden çevrenizde muhabbet kuşu üretimi yapan birileri varsa ellerinde bunlardan mutlaka vardır şırıngayla 1-2 damla almanız yeterli olur. Bunun dışında aklıma bir ihtimal gelmiyor.

Tüy gelişimini desteklemesi için BT amin Forte B vitamin takviyesi yapmanız yararlı olur trendyolda bölünmüş ürün olarak bulabilirsiniz 10-20 ml yeterli olacaktır.

Teşekkür ederim veteriner neredeyse her gelişimizde ivermectin boyun arkasına döküyordu bugün ise gagasının altına döktü
Fakat çok da yararı olmadı öncekiler bu seferkini bilmiyorum
Onun haricinde kursak mantarı sorusuna belirtileri yok dedi
Daha çok dermatolojik bir deri hastalığı olduğunu söyledi

Teşekkür ederim veteriner neredeyse her gelişimizde ivermectin boyun arkasına döküyordu bugün ise gagasının altına döktü
Fakat çok da yararı olmadı öncekiler bu seferkini bilmiyorum
Onun haricinde kursak mantarı sorusuna belirtileri yok dedi
Daha çok dermatolojik bir deri hastalığı olduğunu söyledi
Daha önce ivermektin uygulandı ise tekrar uygulamaya gerek yok.

Bildiğim kadarıyla mantar sadece kursak değil deride de olabiliyor
Genel olarak ayaklarda ve gagada mantar oluşumu gerçekleşir ve vücuda yayılır mantar olduğunu sanmıyorum bunun dışında pek fikrim yok malesef 🤷🏼

Hocam birde bazen değişik şeyler de yiyor istemsizce örneğin duvarlarda köpükler falan oluyor önceden de açık yem kullanıyorduk bunlardan kaynaklı birşey olabilir mi hastalıktan bağımsız bi bilginiz varmdır

Hocam birde bazen değişik şeyler de yiyor istemsizce örneğin duvarlarda köpükler falan oluyor önceden de açık yem kullanıyorduk bunlardan kaynaklı birşey olabilir mi hastalıktan bağımsız bi bilginiz varmdır
Bu tür durumlar genel olarak kursakta yada iç organlarda sorunlara yol açar, bu durum alerjik olabilir hayvanlarda biz insanlar gibi bazı gıdalara yada kimyasallara alerjik tepki gösterebiliyorlar bunun için de uzun süre takip etmek gerekiyor alerjik bir durum olup olmadığını..

Valla bu konularda çok da deneyim sahibi değilim açıkçası ama triflucan ı kursaktan çok derisi için verdi diye biliyorum zaten çok bir yararı olmazsa şirinvet diye bir yere götürebilirim ama sizlerinde fikrini almak istedim teşekkür ederim

Ayrıca belkide hem kursak hem de derisi için de vermiş olabilir belki triflucan ı
Bilemiyorum kaç aydır götürüp getiriyorum
Fakat net bi sonuç alamadık
Ama şunu söyleyebilirim önceden derisinde sarı pul gibi şeyler şuan gözükmüyor bi tek ona kefilim

Belki de çok fazla ilaç takviye kullandığınız için kuşunuz bu kendini yolma döngüsünden kurtulamamıştır. Aslında fotoğraf da, tüylerinde bir sorun da görünmüyor. Gereken her uygulamayı zaten yapmışsınız gibi görünüyor. Bence kuşu biraz dinlendirin, sadece gözlemleyin. Zamanla kendine geleceğini düşünüyorum

Hocam açıkçası onun için ilaç verdi 15 gün matricaria recutica ve valeria officinalis kullandık fakat çok da yarar sağlamadı sordum stres kaynaklı olabilir mi diye hayır dedi
En doğrusu sanırım farklı bir veterinere göstermek ve detaylı incelemek genede çok teşekkür ederim sağolun

Belki de çok fazla ilaç takviye kullandığınız için kuşunuz bu kendini yolma döngüsünden kurtulamamıştır. Aslında fotoğraf da, tüylerinde bir sorun da görünmüyor. Gereken her uygulamayı zaten yapmışsınız gibi görünüyor. Bence kuşu biraz dinlendirin, sadece gözlemleyin. Zamanla kendine geleceğini düşünüyorum
Evet hekimimiz de dedi tüyleri harika görünüyor diye ama genede geçmedi

Geri