Muhabbet kuşu dışkısı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Eirawan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Eirawan

Yeni Üye
Merhabalar, öncelikle hepinize iyi günler dilerim. Sorunumdan bahsedecek olursam muhabbet kuşumun dışkısı renk olarak siyah gözüküyor alta fotoğrafını yükleyeceğim. Kuşum enerjik, iştahlı, yemeğini suyunu aksatmıyor ve devamlı olarak kafesten çıkıp oynamak istiyor. Genel olarak bir hastalık belirtisi yok sadece geçenlerde ağzında hafif yanığımsı bir koku vardı lakin bu koku 1 saat içinde gitti ve bir daha olmadı. Kuşun bir hastalığı olur mu ya da kursak mantarı olur mu diye endişelendim. Bu siyah dışkı olayı normal midir? Bazı dışkıları yeşil ve beyaz olarak normal görünümde oluyor lakin dışkıları biraz siyah gibi birkaç gündür. Bunun dışında hiçbir hastalık belirtisi göstermiyor.

https://hizliresim.com/932cppd
https://hizliresim.com/4kzyxy1
https://hizliresim.com/clquhi4

Ben dışkılarda bir sorun göremedim. Yine de tedbir amaçlı Entrobac probiyotik verebilirsiniz. Suluğa mercimek tanesi kadar atıp üç gün kullanabilirsiniz.

Probiyotikli su her gün sulukta 8 saat kalmalı ve geriye kalan zaman diliminde temiz su içmeli. Ballı kraker gibi gıdalardan kaçının.

Probiyotiği Trendyol veya Hepsiburada'dan alabilirsiniz. Karadeniz Pet'te de satılıyor.

Ayrıca kursak ve karnının üst bölgesinde şişlik var mı? Bazen mantar başlangıcı kendini çok belli etmiyor. Dışkılar hemen bozulmuyor, iştahsızlık ve halsizlik hemen görülmüyor. Hafif kokuyla başlar sonra ilerler. Çok sinsi bir hastalık. Tedbirli olmakta fayda var.

Bu nedenle kafesi sık sık dezenfekte edin ve temiz tutmaya çalışın. Suyunu yemini düzenli olarak değiştirin.

Ben dışkılarda bir sorun göremedim. Yine de tedbir amaçlı Entrobac probiyotik verebilirsiniz. Suluğa mercimek tanesi kadar atıp üç gün kullanabilirsiniz.

Probiyotikli su her gün sulukta 8 saat kalmalı ve geriye kalan zaman diliminde temiz su içmeli. Ballı kraker gibi gıdalardan kaçının.

Probiyotiği Trendyol veya Hepsiburada'dan alabilirsiniz. Karadeniz Pet'te de satılıyor.

Ayrıca kursak ve karnının üst bölgesinde şişlik var mı? Bazen mantar başlangıcı kendini çok belli etmiyor. Dışkılar hemen bozulmuyor, iştahsızlık ve halsizlik hemen görülmüyor. Hafif kokuyla başlar sonra ilerler. Çok sinsi bir hastalık. Tedbirli olmakta fayda var.

Bu nedenle kafesi sık sık dezenfekte edin ve temiz tutmaya çalışın. Suyunu yemini düzenli olarak değiştirin.
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Probiyotik'i deneyeceğim. Suyunu sık sık değişiyorum yemini de devamlı olarak kontrol ediyorum. Kuşumun sık sık önlem olarak göğüs, boyun altı kısmına vs. dokunup kontrol ediyorum ama bir şişlik hissi alamadım. Vücut kısmı dümdüz duruyor bir kabarıklık, şişlik vs. yok şu an için yine de tekrardan bir kontrol ederim. Sadece sizler kadar yetkin olamadığımdan dışkısından emin olamadım sizlere danışmak istedim. Söylediğiniz gibi sıkıntılı bir hastalık geçenlerde ağzında koku gelince endişelendim ama koku hemen geçti ve bir daha da hiç gelmedi. Yediği bir şeyin kokusu olabilir mi bilemedim lakin şu an için bir koku sorunu bulunmuyor.

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Probiyotik'i deneyeceğim. Suyunu sık sık değişiyorum yemini de devamlı olarak kontrol ediyorum. Kuşumun sık sık önlem olarak göğüs, boyun altı kısmına vs. dokunup kontrol ediyorum ama bir şişlik hissi alamadım. Vücut kısmı dümdüz duruyor bir kabarıklık, şişlik vs. yok şu an için yine de tekrardan bir kontrol ederim. Sadece sizler kadar yetkin olamadığımdan dışkısından emin olamadım sizlere danışmak istedim. Söylediğiniz gibi sıkıntılı bir hastalık geçenlerde ağzında koku gelince endişelendim ama koku hemen geçti ve bir daha da hiç gelmedi. Yediği bir şeyin kokusu olabilir mi bilemedim lakin şu an için bir koku sorunu bulunmuyor.
Rica ederim, ne demek. Şöyle söyleyeyim: Sağlıklı kuş dışkısı koyu yeşil renginde olur ve dışkının küçük bir kısmında ürat adı verdiğimiz bir beyazlık yer alır. Bunun yanında dışkıda hafif bir ıslaklık olur ki bu da idrardır. Kuşun dışkısı zaman geçtikçe kurur ve rengi siyaha döner.

Kokuya gelecek olursak, bazen yediği gıdalardan dolayı geçici olarak o şekilde kokabilir. Meyve ve sebze vermeyi unutmayın. Forumdan veya internetteki güvenilir kaynaklardan hangi sebze ve meyveleri yiyebileceğini öğrenebilirsiniz.

Geri