Muhabbet kuşu beyaz dışkı

kusever

Yeni Üye
Muhabbet kuşum erkek ve 6-7 yaşında. Muhabbet kuşumda beyaz dışkılama yapmaya başladı. İlk kez bu şekilde hasta oldu ve 1 aydır bu durum geçmiyor. İlk başta cereyana kapılıp hasta oldu sandım. Ama herhangi bir hastalık belirtisi yoktu. Keyfi yerinde ve herhangi bir yorgunluğu yok gibi gözüküyordu. Yine de dışkıda bir düzelme olmadı sonra internetten araştırıp pankreans sorunu olabileceğini öğrenince ilk başta az miktarda sarımsaklı su kullanmayı denemiştim ama birkaç kere birazcık içmek dışında çok fazla içmemişti. İçmediği için zorlamamıştım. Bazen suyuna, pek su içmeyince de yemine Röhnfried Entrobac Probiyotik takviyesi başlamıştım. Çevremde kanatlı hayvan uzmanı bir veteriner bulunmuyor. Ancak ilerleyen süreçlerde yine düzelme olmadığı için bir veterinere gitmek durumunda kaldım. O da antibiyotik vermişti. Kanatlı hayvanlar için kullanılan bir şey demişti ilacın kapağına dikkat etmemişim kusura bakmayın şırınga ile almıştım. İlk gün ağızdan verince kusma olduğu için bana suyuna 1 damla olacak şekilde 5 gün vermem söylendi. 2 suluğu vardı biri ilaçlı biri vitaminli. Kafeste vitaminli su bekletirken dışarı çıkartınca birkaç yudum ilaçlı sudan içirmeye çalışıyordum. Ayrıca veteriner gaga taşı ve kalamar kemiğini çıkartmamı istemişti. Bende son 2-3 gündür çok yiyor diye kafesinden çıkardım. Son zamanlarda fazlasıyla kum yemeğe başladı. Ama dışkılama sorunu bir türlü düzelmedi.

Dün 5 gün geçti diye temiz su ve probiyotiksiz yem kullanmıştım. O gün bu şekilde oldu: https://r.resimlink.com/vS1nbe3Qx.jpg
Ama maalesef bu kısa sürdü ve gene yeşilli sarılı dışkı artmaya başladı ve bu sabah kalktığımda yine beyazımsı sarımsı dışkı ile karşılaştım. Şu şekilde: https://r.resimlink.com/CIDT9FvhWXGR.jpg

Sabahki: https://r.resimlink.com/CIDT9FvhWXGR.jpg
Bugün kağıdı tekrar değiştirdikten sonra az önce yaptıkları da bu şekilde: https://r.resimlink.com/qcoIHz.jpg

Ne olur yardım edin. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım ne yapsam düzelmiyor sanki kaç haftadır. Röhnfried Gervit-w Multivitamin ve probiyetik kullanmaya devam ediyorum ama evde ek bir elektrolit takviyem yok. Maden suyu kullanmalı mıyım? Ne ölçüde kullanmalıyım bilen var mı?
1 aydır geçmiyor resmen. Kullanmamı önerdiğiniz bir ilaç var mı? Veteriner Cleasing Tea önerdi ama işe yarar mı bilmiyorum. Ezcaneden Pankreoflat mı alsam? İşe yarar mı?

Son düzenleme:
Hocam şuan yapacağınız şey pankrreoflat alıp kullanmaya başlamak. Kafese asla 2 suluk takmayın. Kuş insan değil ki ilaç içmesi gerektiğini bilsin. İlaçlı su tadı pis gelecek ve diğer sudan içecek ve tedavi olmayacaktır. Hatta tedavi veya takviye yaparken dışarıda suya ulaşamamalıdır. Hangi probiyotiği kullanıyorsunuz ? Aynı suya hem probiyotik hem katarak kullanmaya başlayın. Veterinerin verdiği ilacı doğru kullanmış olsaydınız şuan enfeksiyon ihtimalini elemiş olurduk. Ama böyle dedim diye antibiyotik başlamayın kafanıza göre.

Dolu suğa bir damla antibiyotik mi olur yaa ? Nasıl bir veterinermiş o. Kuş ne kadar ilaç içmiş olacak ki. Zerreyi miskal anca kursağına gitmiş olur. Hem de kuş günde 1 yudum falan içmiş sadece. Kuşa faydadan çok Zarard verir o doz. Kuş sahipleri özellikle de bayanlar kuşlarına kıyamadıkları için onlara daha çok zarar veriyorlar. Eğer hastaysa gerekli tedavi uygulanmalı. Yok su içmedi yok susuz kalacak vs diye davranırsanız kuşun iyileşeceği varsa da iyileşemez ilaçlara direnç kazanır. Sadece ilaçlı suya ulaşabilse mecbur içecektir. Siz dediğim gibi devam edin gelişmeleri yazarsınız. Her akşam suluğu önünden alıp sabah taze ilaçlı su hazırlayarak verin.

Hocam şuan yapacağınız şey pankrreoflat alıp kullanmaya başlamak. Kafese asla 2 suluk takmayın. Kuş insan değil ki ilaç içmesi gerektiğini bilsin. İlaçlı su tadı pis gelecek ve diğer sudan içecek ve tedavi olmayacaktır. Hatta tedavi veya takviye yaparken dışarıda suya ulaşamamalıdır. Hangi probiyotiği kullanıyorsunuz ? Aynı suya hem probiyotik hem katarak kullanmaya başlayın. Veterinerin verdiği ilacı doğru kullanmış olsaydınız şuan enfeksiyon ihtimalini elemiş olurduk. Ama böyle dedim diye antibiyotik başlamayın kafanıza göre.

Dolu suğa bir damla antibiyotik mi olur yaa ? Nasıl bir veterinermiş o. Kuş ne kadar ilaç içmiş olacak ki. Zerreyi miskal anca kursağına gitmiş olur. Hem de kuş günde 1 yudum falan içmiş sadece. Kuşa faydadan çok Zarard verir o doz. Kuş sahipleri özellikle de bayanlar kuşlarına kıyamadıkları için onlara daha çok zarar veriyorlar. Eğer hastaysa gerekli tedavi uygulanmalı. Yok su içmedi yok susuz kalacak vs diye davranırsanız kuşun iyileşeceği varsa da iyileşemez ilaçlara direnç kazanır. Sadece ilaçlı suya ulaşabilse mecbur içecektir. Siz dediğim gibi devam edin gelişmeleri yazarsınız. Her akşam suluğu önünden alıp sabah taze ilaçlı su hazırlayarak verin.
Merhabalar, kanatlı hayvanlara bakan bir veteriner bulunmuyor oturduğum yerde. Gittiğim veteriner de normalde kanatlılarla ilgilenmiyormuş. Kanatlı kuş veterinerleri ile internetten iletişim kurmaya çalıştım ancak maalesef geri dönen olmadı. Kafama göre ilaç alamayacağım için normal bir veterinere gitmek durumunda kaldım.
İlk gün ilacı ağızdan vermiştim 2 damla şeklinde ama kuşumda anında kusma olmuştu. Veteriner de kustuğu için suyuna 1 damla damlatın demişti. Suluğa az miktarda su koyup ilacı ona damlatıyordum. 2 suluk olmasının nedeni aslında vitamin vermeye devam et denmesiydi. Aynı suyun içine hem ilaç hem vitamin atabilir miyim emin olamadığım için ayrı olarak uçmak için çıktığında içirmek için kenarda bekletip dışarı çıkınca içiriyordum. Veterinerin verdiği ilaç dışında bir ilaç kullanmadım. Gaga taşı ve kalamar kemiğini çıkartmamı da söylemişlerdi. Son 2-3 gündür koymuyordum ama öncesinde kuşum kalamar kemiğini yiyordu. Aspur sevmese bile yemine bol aspur karıştırmıştım aç kalınca yemek zorunda kalır diye.
Röhnfried Entrobac Probiyotik ve Röhnfried Gervit-w Multivitamin kullanıyordum. Tüy dökme dönemindeydi bu arada. Yeni yeni tüy dökme dönemi bitiyordu. Daha önce hasta olduğunda daha çabuk toparlardı ve ilk kez bu şekilde hasta olmuştu. Keyfi yerinde gibiydi ama dışkı hiçbir şekilde düzelmiyordu. Ve dediğiniz gibi son zamanlarda su içimi azalmıştı. Ayrıca kum yemesi artmıştı. Eskiden bu sıklıkla kum tüketmiyordu. Dışkısı da büyümeye başlamıştı hasta olduktan sonra.
Peki probiyotik ve Pankreoflat karışımını kaç gün kullanmalıyım? Bu arada 2 gündür çıkardığım kalamar kemiğini ve gaga taşını tekrar takayım mı?

Son düzenleme:
Merhabalar, kanatlı hayvanlara bakan bir veteriner bulunmuyor oturduğum yerde. Gittiğim veteriner de normalde kanatlılarla ilgilenmiyormuş. Kanatlı kuş veterinerleri ile internetten iletişim kurmaya çalıştım ancak maalesef geri dönen olmadı. Kafama göre ilaç alamayacağım için normal bir veterinere gitmek durumunda kaldım.
İlk gün ilacı ağızdan vermiştim 2 damla şeklinde ama kuşumda anında kusma olmuştu. Veteriner de kustuğu için suyuna 1 damla damlatın demişti. Suluğa az miktarda su koyup ilacı ona damlatıyordum. 2 suluk olmasının nedeni aslında vitamin vermeye devam et denmesiydi. Aynı suyun içine hem ilaç hem vitamin atabilir miyim emin olamadığım için ayrı olarak uçmak için çıktığında içirmek için kenarda bekletip dışarı çıkınca içiriyordum. Veterinerin verdiği ilaç dışında bir ilaç kullanmadım. Gaga taşı ve kalamar kemiğini çıkartmamı da söylemişlerdi. Son 2-3 gündür koymuyordum ama öncesinde kuşum kalamar kemiğini yiyordu. Aspur sevmese bile yemine bol aspur karıştırmıştım aç kalınca yemek zorunda kalır diye.
Röhnfried Entrobac Probiyotik ve Röhnfried Gervit-w Multivitamin kullanıyordum. Tüy dökme dönemindeydi bu arada. Yeni yeni tüy dökme dönemi bitiyordu. Daha önce hasta olduğunda daha çabuk toparlardı ve ilk kez bu şekilde hasta olmuştu. Keyfi yerinde gibiydi ama dışkı hiçbir şekilde düzelmiyordu. Ve dediğiniz gibi son zamanlarda su içimi azalmıştı. Ayrıca kum yemesi artmıştı. Eskiden bu sıklıkla kum tüketmiyordu. Dışkısı da büyümeye başlamıştı hasta olduktan sonra.
Peki probiyotik ve Pankreoflat karışımını kaç gün kullanmalıyım? Bu arada 2 gündür çıkardığım kalamar kemiğini ve gaga taşını tekrar takayım mı?
Evet kalamar kemiğini falan takın. antibiyotik tedavisinde çıkarılır onlar. İlaç emilimini azalttığı için. En az bir hafta devam edeceksiniz ilaca. Ondan sonra gelişmelere göre hareket edeceğiz. Size önerim bolca enzim içeren bir probiyotik alıp enterobacla dönüşümlü veya birlikte kullanmanız olur. Çünkü kuş enzim üretemiyor şuanda. Dışardan takviyeyle vermek gerek.

Evet kalamar kemiğini falan takın. antibiyotik tedavisinde çıkarılır onlar. İlaç emilimini azalttığı için. En az bir hafta devam edeceksiniz ilaca. Ondan sonra gelişmelere göre hareket edeceğiz. Size önerim bolca enzim içeren bir probiyotik alıp enterobacla dönüşümlü veya birlikte kullanmanız olur. Çünkü kuş enzim üretemiyor şuanda. Dışardan takviyeyle vermek gerek.
Anladım çok teşekkür ederim. Peki önerebileceğiniz başka bir probiyotik var mı? Entrobac haricinde marka denemesi yapmamıştım hiç. Eğer öneriniz varsa mümkünse onu alıp kullanmak istiyordum.

Prozim önerebilirim size. Plus değilde düz modelini almanız daha iyi olur. Gelince Hem prozim hem eterobac birlikte kullanırsınız. Gelince yazın dozu ayarlarız. Her gün probiyotik desteği verilmeli mutlaka.

Sarımsak kuşlar için önerilmez,zehirleyebilir. İnternette yanlış bilgiler de var o yüzden her söyleneni yapmayın.

Pankreoflat alıp yarım suluğa pirinç tanesi kadar katın beş gün boyunca. Her gün dışkıları paylaşın bakalım ☺

Prozim önerebilirim size. Plus değilde düz modelini almanız daha iyi olur. Gelince Hem prozim hem eterobac birlikte kullanırsınız. Gelince yazın dozu ayarlarız. Her gün probiyotik desteği verilmeli mutlaka.
Dediğiniz plus olmayan Prozim'den sipariş verdim. Kargom gelince tekrardan yazacağım. Pankreoflat'ı da az önce alabildim. Probiyotik ile karıştırıp verirsiniz demiştiniz. Son zamanlarda fark ettiğiniz gibi su içmediğini fark ettiğim için ben probiyotiği suluğuna değil yemine koymaya başlamıştım. Kafeste kendi bir iki yudum su anca zar zor içiyordu. Dışarı çıkarttığım zaman ben tutup biraz su vermeye çalışıyordum. Su pek içmek istemese de en azından yemini yiyordu. Bu yüzden yemden alsın diye yemine atmaya başlamıştım. Bir de aspur hiç yemiyordu. Veteriner aspur ver yine de dediği için yemine aspuru daha çok karıştırmıştım. Hala pek yemiyor ama en azından çok acıkınca yemek zorunda kalır diye yemini değiştirmedim. Bu arada son zamanlarda su içme miktarı azaldıktan sonra daha çok kum yemeye başlamıştı.
Şimdi suyuna mı yoksa yemine mi koyayım probiyotiği? Yoksa her ikisinde de probiyotik olsun mu? Hangi ölçülerde koymam daha iyi olur?

Son düzenleme:
Sarımsak kuşlar için önerilmez,zehirleyebilir. İnternette yanlış bilgiler de var o yüzden her söyleneni yapmayın.
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten bilmiyordum. Kuşum bu yaşına kadar ilk defa bu şekilde hasta oldu böyle bir durumda ne yapacağımı bilememiştim. İnternette beyaz dışkı için bir bardak suya azıcık sarımsak atıp bekletin o beklemiş suyu verin diyordu. Bende o şekilde azıcık vermeyi denemiştim. Çünkü zaman geçse de dışkısı düzelmiyordu. Bir iki yudum dışında içmemişti. Hiçbir düzelme olmadığı için de veterinere gitmiştim. Veterinerin verdiği ilaç dışında bir ilaç kullanmadım. Onda da ilk gün kustuğu için veterinerin dediği şekilde az bir miktar suyun içine karıştırıp vermek durumunda kaldım maalesef. Veterinere gitmeden önce probiyotik koyuyordum suyuna. Gittikten sonra da probiyotik ve vitamin takviyesini vermeye devam etmek dışında ek bir şey vermemiştim. Son zamanlarda su içmediği için de probiyotiği yemin içine karıştırmak durumunda kalmıştım.

Toz haline getirip karıştırayım o zaman. Teşekkür ederim.
Eveç tableti tam toz haline getirip suya kattıktan sonra iyice eritmeye çalışın karıştırın. İlaçlı suyu hazırlamadan önce suluğunu alın 4 saat kadar susamalı.

Eveç tableti tam toz haline getirip suya kattıktan sonra iyice eritmeye çalışın karıştırın. İlaçlı suyu hazırlamadan önce suluğunu alın 4 saat kadar susamalı.
Suluğu 2 saat öncesinde çıkartmıştım biraz daha bekletip öyle takayım o zaman. Peki probiyotiği suya mı koyayım yoksa yine yemine karışmış bir şekilde yemeye devam mı etsin? Bu arada sebze meyve vermeye devam edebilir miyim? Yoksa keseyim mi? Salatalık, marul (son zamanlarda çok yediği için bu sıralar biraz bıktı), arada sırada tatlı yeşil biber veriyordum onları sevdiği için. Meyve olarak biz ne yersek (armut, şeftali, üzüm vb.) yerken kendi gelip tadıyor beğenirse yiyordu beğenmezse yemiyor zaten.

Son düzenleme:
Suluğu 2 saat öncesinde çıkartmıştım biraz daha bekletip öyle takayım o zaman. Peki probiyotiği suya mı koyayım yoksa yine yemine karışmış bir şekilde yemeye devam mı etsin? Bu arada sebze meyve vermeye devam edebilir miyim? Yoksa keseyim mi? Salatalık, marul (son zamanlarda çok yediği için bu sıralar biraz bıktı), arada sırada tatlı yeşil biber veriyordum onları sevdiği için. Meyve olarak ya yiyebileceği yumuşak şeyleri biz yerken kendi gelip beğenirse yiyordu.
Eğer ilaçlı suyu hazırlamışsanız verin. Hazır değilse 2 saat sonra hazırlayıp verin. Ne kadar taze o kadar iyi mantığıyla 👍 Probiyotik suda çözünen yapıdaysa suya katın onuda. Sebze meyve yemesinde sakınca yok yiyebilir. Ufak ufak eğzersizlere başlatın onu uçmaya teşvik edin. Zamanla arttıracağız eğzersiz süresini.

Eğer ilaçlı suyu hazırlamışsanız verin. Hazır değilse 2 saat sonra hazırlayıp verin. Ne kadar taze o kadar iyi mantığıyla 👍 Probiyotik suda çözünen yapıdaysa suya katın onuda. Sebze meyve yemesinde sakınca yok yiyebilir. Ufak ufak eğzersizlere başlatın onu uçmaya teşvik edin. Zamanla arttıracağız eğzersiz süresini.
Tamam, çok teşekkür ederim. Probiyotik suda çözünüyor suyuna da kattım. Yeminde de az miktarda vardı o yemi çıkartmadım. Salatalık ve yem yemişti bir süre bekleyince susamış koyar koymaz içti biraz çok şükür. Daha çok uçması için de elimden geleni yapacağım.
Bir şey sorabilir miyim? Ancak sabah eczaneye uğrayabildiğim için kuşum ilacını öğleden sonra içmiş oldu. Antibiyotikler gibi belli bir saat aralığında kullanmama gerek var mı? Yoksa akşamdan suluğu alıp sabah tazeleyerek verme şeklinde mi ilaçlı probiyotikli suyu vereyim bundan sonra?

Tamam, çok teşekkür ederim. Probiyotik suda çözünüyor suyuna da kattım. Yeminde de az miktarda vardı o yemi çıkartmadım. Salatalık ve yem yemişti bir süre bekleyince susamış koyar koymaz içti biraz çok şükür. Daha çok uçması için de elimden geleni yapacağım.
Bir şey sorabilir miyim? Ancak sabah eczaneye uğrayabildiğim için kuşum ilacını öğleden sonra içmiş oldu. Antibiyotikler gibi belli bir saat aralığında kullanmama gerek var mı? Yoksa akşamdan suluğu alıp sabah tazeleyerek verme şeklinde mi ilaçlı probiyotikli suyu vereyim bundan sonra?
Saat çok önemli değil. Aslında ona bir nevi besin veriyorsunuz. Daha doğrusu yediklerini sindirmesine yardımcı oluyorsunuz ilacı ve probiyotiği kullanmakla.. Suyun içine ne katılmış olursa olsun. Taze olarak içmesi o katkıdan faydalanmasını arttıracaktır. Siz bu gece de dahil her gece suluğunu alın dökün sabah taze hazırlayıp verin. Eğer koşullar uygunsa 4 saat sonra yani saat 13 gibi o suyu alıp 2 saat sonra 15 gibi yeni su hazırlayıp vermek iyi olur. Koşullarlar elvermiyorsa günde bir kez yenilenmesi kafidir.

Aynı sorunu ben de yaşamıştım dışkısı aynı bu şekildeydi maden suyu probiyotik sarımsaklı su falan denemiştim düzelmedi sonra bulunduğum şehirde kuşlardan anlayan bir veterinere gittim dışkıları gördüğü gibi pankreas hastalığı dedi röntgen çekildi karaciğerinde de büyümesi vardı iki ilaç verdi ertesi gün dışkısı hemen düzeldi bu kuş sitelerinde bulmuştum veterineri siz hangi şehirde yaşıyorsunuz

Aynı sorunu ben de yaşamıştım dışkısı aynı bu şekildeydi maden suyu probiyotik sarımsaklı su falan denemiştim düzelmedi sonra bulunduğum şehirde kuşlardan anlayan bir veterinere gittim dışkıları gördüğü gibi pankreas hastalığı dedi röntgen çekildi karaciğerinde de büyümesi vardı iki ilaç verdi ertesi gün dışkısı hemen düzeldi bu kuş sitelerinde bulmuştum veterineri siz hangi şehirde yaşıyorsunuz
Hangi ilaçları verdi peki ? Pankreoflat vermiştir muhtemelen

Geri