Muhabbet kuşu bakımı ile merak ettiklerim

yorulmazzDEVRİM

Yeni Üye
Merhaba şimdiye kadar 2 muhabbet kuşu baktım biri 4 yıl diğeri 2 yıl yaşadı ve ölüm sebepleri hiç duymadığım şeyler yüzünden olduğunu öğrendim merak ettiğim sorular

-Kuruma hastalığı, salmonella, astım gibi hastalıkları neden görülür ? ve çözümleri nedir bir daha karşılaşırsam bu sefer geç olmadan müdahale etmek isterim.

-Şu an yavru gagasının yarısı siyah olan bir muhabbet kuşum var sahipleneli bir hafta oldu bildiğim kadarıyla 1 aylık muhabbet kuşları uçabiliyor ama kanat tüyleri kısa normal mi ?

-Önceki iki muhabbet kuşlarımı 2-3 günde elime omzuma alıştırmıştım ama bu elimden aşırı korkuyor kafes kapısını açınca bile çırpınmaya başlıyor ne yapmam gerek ?

-Meyvelere nasıl alıştırabilirim önceki muhabbet kuşlarım önceden ne yiyorlarsa onları yiyorlardı yeni bir şeyi yediremiyordum çok korkuyorlardı.

-Tırnakları ve gagaları çok uzayınca ne yapmam gerek hiç kesmedim

HkE32Ud_6.jpg
2tjBW1VLOupM.jpg

Merhaba şimdiye kadar 2 muhabbet kuşu baktım biri 4 yıl diğeri 2 yıl yaşadı ve ölüm sebepleri hiç duymadığım şeyler yüzünden olduğunu öğrendim merak ettiğim sorular

-Kuruma hastalığı, salmonella, astım gibi hastalıkları neden görülür ? ve çözümleri nedir bir daha karşılaşırsam bu sefer geç olmadan müdahale etmek isterim.

-Şu an yavru gagasının yarısı siyah olan bir muhabbet kuşum var sahipleneli bir hafta oldu bildiğim kadarıyla 1 aylık muhabbet kuşları uçabiliyor ama kanat tüyleri kısa normal mi ?

-Önceki iki muhabbet kuşlarımı 2-3 günde elime omzuma alıştırmıştım ama bu elimden aşırı korkuyor kafes kapısını açınca bile çırpınmaya başlıyor ne yapmam gerek ?

-Meyvelere nasıl alıştırabilirim önceki muhabbet kuşlarım önceden ne yiyorlarsa onları yiyorlardı yeni bir şeyi yediremiyordum çok korkuyorlardı.

-Tırnakları ve gagaları çok uzayınca ne yapmam gerek hiç kesmedim

HkE32Ud_6.jpg
2tjBW1VLOupM.jpg
Merhabalar, salmonella hastalığı bakteriyel bir hastalık kuşlarda ishal, kafa sallama, ayakta tutulma, denge kaybı gibi bir etki yapar. Kuruma diye bir hastalık yok, hastalığın son aşamasında kuşun göğüs kemiği jilet gibi olur görünür hale gelir ve ele bıçak sırtı gibi gelir muhtemelen kursak iltihabına sebep olan maya türü olan megabakteri. Astım, benim Ankara'daki veterinerime göre kalp yetmezliği ve geçici rahatlık sağlanır ancak tamamen tedavi edilen bir rahatsizlik değil. Kuşunuz daha çok küçük gagadaki siyahlıktan da anlayacağınız üzere ve korkması çok normal. Öncelikle ele almadan, kafesin yanında hafif sesle bol bol konuşun. Elinizi kafesin iki yanına her gün en az 10 dakika koyun boylece ellerinize alışsın. Bir hafta bunu yapın sonra elinizi kafesin içine koyun 10 dakika. Hareket ettirmeyin. Bir hafta bunu yapın sonra yavaş yavaş parmağınızı uzatın, sevdiği yemden verin veya sebze de olabilir. Sebze/meyve tutacağı var kuşlar için ondan alıp kafese de asabilirsiniz. Tırnak ve gaga kesimini bilmiyorsanız kanatlı uzmanı veteriner kontrolünde kestirebilirsiniz. Kuşun kafesinde kalamar kemiği, mineral blok ve kuş kumu mutlaka bulunsun. Kuş kumunu ayrı bir yemlikte verin ve gritli kuş kumu olması iyi olur. Kuşunuz için gervit w, BT amin Forte ve entrobac probiyotik de düzenli kullanın.

Doğru bakarsanız hastalıklara karşı tedbirli davranmış olursunuz.
Beslenme programına+hijyene dikkat edin ve stres gürültü gibi şeylerden de kuşu uzak tutun.
Mobilden mi yoksa masaüstüden mi siteyi kullanıyorsunuz bilmiyorum ama yazdığım bilgilendirici yazılar var isterseniz okuyabilirsiniz. Masaüstü olarak girin siteye ve benim imza kısmına eklediğim linkler var oradan bakabilirsiniz metinlere. Masaüstü girince görülüyor yani,mobilde görünmüyor.

Geri