Muhabbet kuşu ayak kırılması

Erkantr

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 1 senedir muhabbet kuşumun sol ayağında bir problem var. Bu tam ne zaman ve nasıl oldu bilmiyorum ama kuş ne kadar bize ve ele alışık olsa da bazen nadiren de olsa eften püften şeylerden çok korkunca panikleyip ordan oraya çarpıyor ve yere düşüyor. Yaklaşık bir yıl önce şehir dışına çıkacağım için kuşu komşuma emanet ettim. Galiba o da kafesi istemeden düşürmüş. O günden beri kuşun bir ayağı hafif önde duruyor. Biraz inceledikten sonra acı çekmediğini ve ayağının da o şekilde kaynadığını düşündüm ve gerçekten de öyle oldu. Fakat son birkaç aydır ayağı git gide daha da kötüleşiyor. Arka parmağı tünekte dururken arkada olması gerekiyor. Bizimkinin üç parmağı da önde duruyor. Ayağının ortasına tam basamadığı için de arka kemiğe basıyor. Bu sebepten geçen hafta arka kemiğinin olduğu kısmın kanadığını gördüm. Hemen yarayı temizledim. Şimdi çok şükür yara kapandı. Daha önce ağrı yoktu fakat basma şekli bozuldukça ağrısının da arttığını fark ettim. Bu gün tanıdığımız bir kuşcuya götürdüm. Yaşlandığını (5 yaşında) ve artık bunların normal olduğunu, ayağın düzelmesi için tekrar kırıp tutturması gerektiğini, bunu da çok mantıklı olmadığı için yapmayacağını söyledi. İçim rahat etmedi bir de veterinere götüreyim dedim. Veteriner de hemen hemen adamın söylediği aynı şeyleri söyledi. Üzerine bir de 300 tl paramı aldı:). Benim tabi içim yine rahat etmedi bir de buraya yazayım dedim. Öne gelen parmağı bir şekilde arkada durması için sabitlersem düzelir mi bilmiyorum. Yanlış bir şey yapıp daha kötü hale getirmek de istemiyorum. Şimdilik yatağın üzerine koydum kafesi. Yumuşak olduğu için yatağa tünemeyi seviyor. Tüneklerine de pamuk sarmayı düşünüyorum rahat etmesi için. Belki sizin de fikirleriniz vardır yardımcı olursanız sevinirim.

Kuşun videosunu ve ayağının fotoğrafını paylaşır mısınız? İştah durumu nedir?

Kuşun videosunu ve ayağının fotoğrafını paylaşır mısınız? İştah durumu nedir?
İştahı normal. Bu resimlerden pek anlaşılmıyorsa gündüz tünekte dururken daha düzgün bir şekilde çekip tekrar gönderirim

Tünekte dururken görelim 👍

Arkadan ve önden görünüm bu şekilde. Bazen görselde olduğu gibi biri arkada durması gerekirken 3 parmak da önde duruyor. Bazen ne önde ne arkada yan duruyor. Yamuk bastığı için ayagının arka kemiğine baskı uyguluyor. Baskı çok olursa bu da zaman zaman kemiğin olduğu bölgede kanamaya yol açıyor.

Öne gelen parmağı normalden kısa gibi duruyor. İp veya kürdan ile yavaş yavaş arkaya doğru sabitlemeyi düşünüyorum.

Hayır, veteriner bildiğim şeyleri anlatıp gönderdi. Röntgen vesaire bahsetmedi

Röntgen çektirilip öğrenilir kırık var mı yok mu...
Gittiğiniz veteriner kanatlı veterineri miydi?
Bu şekilde kaynamış bir ayağa biz bir şey tavsiye edemeyiz kanatlı uzmanı bakması lazım röntgenle.

Geri