Muhabbet Kuşu Akrabamda Kalacak

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan berkoni
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

berkoni

Yeni Üye
Tekrardan merhaba, memleketimize geldik, 3-4 gündür buradayız ama haftaya cuma şehir merkezine gitme durumumuz var ve 1 hafta orada kalacağız. Merkeze yol 2 saat civarı, riske atmak istemiyorum gidiş-dönüşte. Anneannem ve dedem bakacak, yemini suyunu altını değiştirirler çok sorun yok fakat bana çok alıştı ve her gün maksimum 1-2 saat çıkarırım.
Bir de gidersek başka bir odaya alacağız, onu gitmeden oraya alıştırmaya çalıştırırım ama tanımadığı kişilerle evinde olmadığı ortamda çok stres yapar mı?

Bunu en iyi siz bilirsiniz. Kuşunuzun karakteri nasıl bilmiyoruz, kuşların karakteri farklı farklıdır. Kuşunuz en basit olaylarda bile strese girebiliyor ise bu durumda da strese girebilir. Eğer hemen alışabilen ortama uyum sağlayan karakterde ise stres yapmayabilir.

Yerini baya değiştirdik, balığın yanında stres yaptı ama diğer yerlerde çok sorun olmadı. Stres de aşırı fazla yapmadı yakın zamanda (yolculuk vs.) ama şimdi ne yapacağı belli olmaz. Gidiş-dönüş ne olacağı belli olmaz, tam otobüs değil minibüs gibi bir şey de yolculuk yapacağız.

Yerini baya değiştirdik, balığın yanında stres yaptı ama diğer yerlerde çok sorun olmadı. Stres de aşırı fazla yapmadı yakın zamanda (yolculuk vs.) ama şimdi ne yapacağı belli olmaz. Gidiş-dönüş ne olacağı belli olmaz, tam otobüs değil minibüs gibi bir şey de yolculuk yapacağız.
Kuş videosu/sesi açıp rahatlatılabilir. Sevdiği oyuncakları varsa kafesine koyun. Görüntülü arayıp kuşunuza konuşabilirsiniz ara sıra.

Kuş videosu/sesi açıp rahatlatılabilir. Sevdiği oyuncakları varsa kafesine koyun. Görüntülü arayıp kuşunuza konuşabilirsiniz ara sıra.
Zaten köy ortamı olduğu için sabahları dışarıya ses vermeye de çalışıyor kuşlara 😁 Görüntülü de konuşabilirim ama ne kadar etki eder o yüzden yazmadım.

Zaten köy ortamı olduğu için sabahları dışarıya ses vermeye de çalışıyor kuşlara 😁 Görüntülü de konuşabilirim ama ne kadar etki eder o yüzden yazmadım.

Strese girdiği belli olur zaten. İştah enerji kaybı, tüylerin dökülmesi vs..
Emanet ettiğiniz insanlara söylersiniz bu belirtileri görürseniz bana haber verin diye.
Görüntülü konuşma etkili olur diye düşünüyorum size çok bağlı bir kuşsa.
Bazı kuşlar sahiplerini ararlar. Tedbirinizi alın yeterli.

Strese girdiği belli olur zaten. İştah enerji kaybı, tüylerin dökülmesi vs..
Emanet ettiğiniz insanlara söylersiniz bu belirtileri görürseniz bana haber verin diye.
Görüntülü konuşma etkili olur diye düşünüyorum size çok bağlı bir kuşsa.
Bazı kuşlar sahiplerini ararlar. Tedbirinizi alın yeterli.
Tekrardan merhaba, aklımda kalan bir şeyi sormayı unuttum. 1 haftada yemi suyunda problem olmaz onları yenilerler. Kuş hiç kafesten çıkmazsa uçma ile ilgili veya başka bir problem yaşar mı? Bir de 1 hafta altını degistirmezlerse mikrop kapar mı?

Tekrardan merhaba, aklımda kalan bir şeyi sormayı unuttum. 1 haftada yemi suyunda problem olmaz onları yenilerler. Kuş hiç kafesten çıkmazsa uçma ile ilgili veya başka bir problem yaşar mı? Bir de 1 hafta altını degistirmezlerse mikrop kapar mı?
Uçmada problem olmaz ama kafes çok kirlenirse değiştirilmesi lazım.

1 haftada leş gibi kokabilir havalar sıcak. Değiştirilmesi lazım. Zaten akrabanız bakacakmis ona söylersiniz.

Kafes altına mısır granülü ve zeolit taban malzemesi karıştırıp koyabilirsiniz. Bir de okaliptus yaprakları koyduğunuz zaman mis gibi kokar. Benim kafeste çift kuş var ona rağmen çok büyük koku yaşamıyorum. Eğer Düz kağıt seriyorsaniz ve kafesin altında ızgara da yoksa günlük değiştirmeniz gerekir. Bir de insanların çok durduğu ve tv vb. Seslerin olduğu odada yüksek bir yere koymanızı tavsiye ederim. Tek olduğu için de oyuncaklarını muhakkak kafese takın derim. Ek olarak akilli yemlikler bu gibi durumlar için idealdir. Şu an ben de köydeyim. Köy evlerinin pencereleri girintili olduğu için kafes asmaya cok müsait. Kuslari cama sıfır olarak astım.(cereyan görmeyen kör noktayı buldum) Uçan kaçan kuşları ve yabani arıları böcekleri izliyorlar gün boyu. Akşam güneş battı mı uykuya geçiyorlar. Tüyleri duruşları daha bir güzelleşti gibi geldi 2 haftadır. Köy havası yarıyor kuşlara. 25-26 derece, nem oranı da 35. Mis :)

Kafes altına mısır granülü ve zeolit taban malzemesi karıştırıp koyabilirsiniz. Bir de okaliptus yaprakları koyduğunuz zaman mis gibi kokar. Benim kafeste çift kuş var ona rağmen çok büyük koku yaşamıyorum. Eğer Düz kağıt seriyorsaniz ve kafesin altında ızgara da yoksa günlük değiştirmeniz gerekir. Bir de insanların çok durduğu ve tv vb. Seslerin olduğu odada yüksek bir yere koymanızı tavsiye ederim. Tek olduğu için de oyuncaklarını muhakkak kafese takın derim. Ek olarak akilli yemlikler bu gibi durumlar için idealdir. Şu an ben de köydeyim. Köy evlerinin pencereleri girintili olduğu için kafes asmaya cok müsait. Kuslari cama sıfır olarak astım.(cereyan görmeyen kör noktayı buldum) Uçan kaçan kuşları ve yabani arıları böcekleri izliyorlar gün boyu. Akşam güneş battı mı uykuya geçiyorlar. Tüyleri duruşları daha bir güzelleşti gibi geldi 2 haftadır. Köy havası yarıyor kuşlara. 25-26 derece, nem oranı da 35. Mis :)
Mısır granulu, zeolit malzeme ve okaliptus yaprağı koymama rağmen en geç 3-4 güne bir değiştiriyorum kafesin tabanını. Bir arkadaşım aylarca degistirmemisti, hatta bu nasıl bi malzeme tabanda siyah talaş mı? Diye sorduğumda, ne telaşı o kuşun dışkıları demişti hayret etmiştim. Kuş yıllarca yaşadı 8-9 yaşında ur sebebiyle ölmüştü sanirim. Bu işlere belli olmuyor. Kimi bakar sudan nem kapar. Kimi bakmaz 15 yıl yaşar.

Benim kafesi koymayı düşündüğüm yer televizyonun olduğu oda, genelde orda uyurlar ve bir şey izlerler. Ama odanın içinde ya televizyonun yanına koymam lazım ya da yanındaki kitaplığa ama kitaplığın önünde kapı var. Cereyanda bir problem yaşamam, rüzgar oraya esmiyor.
Altını değiştirme konusunda dediğiniz malzemeleri burada bulmam çok zor.
Aynı zamanda yarın gidiyorum, ne olacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Televizyonun yanına koyacağım, zaten orada çok bulunuyorlar yalnız hissetmez kendini. Yemini, suyunu ve altını değiştirmeyi öğreteceğim onlara. Umarım sağ salim kalır, ara ara böyle gitmemiz gerekiyor. Önerileriniz için teşekkür ederim. 😊

Geri