Muhabbet kuşu açık yeşil-gri dışkı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ceren4
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ceren4

Meraklı Üye
4 tane muhabbet kuşum var. Hepsi aynı şekilde yiyor ve besleniyor. Bir süredir bir tanesinin dışkısının yeşil kısmı böyle beyazından da olduğun için açık yeşil veya gri görünüyor. Dışkıya dokunduğumda o beyazımsı kısın gidiyor ve yeşil oluyor. Sanırım ürat fazlalığı var. Sebebi ne olabilir veya tedavi gerektirir mi? Dışkı fotoğrafları aşağıda.

4 tane muhabbet kuşum var. Hepsi aynı şekilde yiyor ve besleniyor. Bir süredir bir tanesinin dışkısının yeşil kısmı böyle beyazından da olduğun için açık yeşil veya gri görünüyor. Dışkıya dokunduğumda o beyazımsı kısın gidiyor ve yeşil oluyor. Sanırım ürat fazlalığı var. Sebebi ne olabilir veya tedavi gerektirir mi? Dışkı fotoğrafları aşağıda.

Normal ama siz yine de beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 adet yeni dışkı fotoğrafını paylaşın 👍🏻

Şöyle üratı fazla gibi dışkılar yapıyor. Dokunduğumda o gri kısmın altındaki yeşil çıkıyor hemen. Böbrek veya pankreas sorunu olmasından korktum ama sıcaklardan vucüdunun su dengesi ile alakalı olabilir mi?

Yukarıdaki resimleri tekrardan yanlışlıkla paylaştım, nerden siliniyor bulamadım. Cevaplarınız için teşekkürler 🙏🏼🙏🏼

Dışkılar normal gözüküyor fakat daha estetik ve orijinal renginde olsun derseniz o zaman düzenli probiyotik kullanımı çok işe yarar :)

Vitamin kullanıyorum. Probiyotik de normalde kullanıyorum ama bir süredir kullanmadım. Diğer kuşlarımın dışkılarının renkleri daha düzgün oluyor genellikle. Bununla beraber bazen hepsinde idrar artışı olabiliyor. Acaba ne kadar sürede bir vitamin ve probiyotik kullanımı önerirsiniz?

Vitamin kullanıyorum. Probiyotik de normalde kullanıyorum ama bir süredir kullanmadım. Diğer kuşlarımın dışkılarının renkleri daha düzgün oluyor genellikle. Bununla beraber bazen hepsinde idrar artışı olabiliyor. Acaba ne kadar sürede bir vitamin ve probiyotik kullanımı önerirsiniz?
Haftada 1 vitamin
Haftada 2 probiyotik
Her ilaçtan sonra 1 gün normal su.
Suyu da ben hazır su kullanıyorum. Kendi içtiğim damacana sudan kullanıyorum.

Haftada bir ya da iki haftada bir Virkon S ile kafesi dezenfekte ediyorum. (Sprey ile)

Bu düzen ile mantar bakteri vb oluşumu epey bir önleniyor.

Şöyle üratı fazla gibi dışkılar yapıyor. Dokunduğumda o gri kısmın altındaki yeşil çıkıyor hemen. Böbrek veya pankreas sorunu olmasından korktum ama sıcaklardan vucüdunun su dengesi ile alakalı olabilir mi?

Dışkı normal.

Odanız sıcak ve yüksek nem varsa su ihtiyacı artabilir. Ama normalde fazla su içme durumu var ise kanatlı veterinerine muayene ettiriniz röntgen çektirin.

Geri