Muhabbet kuşu 1 hafta tek başına kalabilir mi?

Paarthurnax

Yeni Üye
Arkadaşlar, yarın veya ondan sonraki gün yolculuğa çıkacağız ve en fazla 6-7 gün sonra tekrar döneceğiz. Arabamız olmadığı için ve otobüste kuş götürülemediği için kuş evde kalacak. Komşularla da aramız iyi değil, hadi neyse diyelim her komşuya da güvenilmez. Çoluk çocuk ne yapacağı belli olmaz.

Kuşa gitmeden önce kesinlikle akıllı yemlik alacağım, bir tane de oyuncak almayı düşünüyorum. Çift sulukta yapmaya çalışacağım.

Kuşum bana bağlı arkadaşlar, sabahları yarım saat öğlen yarım saat, akşamları yarım saat ortalama dışarda kalır. Bazı günler (1günden az) evde olmadığımız oluyordu ve hiç sıkıntı olmamıştı. Bazı yazılara baktım; bir yerde ölür falan deniliyor bazı yerde bişey olmaz deniliyor. Bilen yada bu durumu yaşamış arkadaşlarvarsa yardımcı olursa çok sevinirim. Hayırlı günler...

bu sıcakta 1 hafta boyunca 2 suluk değil 5 suluk dayanmaz.Kesinlikle 1 hafta tek bırakmak gibi bir hata yapmayın.Komşuya bırakamıyorsanız bir akrabanıza vs bırakın.

Kesinlikle aynı fikirdeyim değil bir hafta iki gün bile yalnız bırakılmaz çok büyük stres bunalım ve hatta daha kötü sonuçlar doğurabilir.Muhabbet kuşları çok hassas canlılar..

Sulukların her gün değiştirilmesi gerek, bu konuda ne yapacaksınız? Yaz günü plastik suluklarda su kötü olur kuşa yetse bile, nasıl içsin zavallı? :(
Bence illa ki birini bulup ona emanet edin.

Akraba falan yok mu? Otobüs yolculuğu kaç saat ki götüremiyorsunuz? Kesinlikle evde bırakmayın 6-7 gün tek başına. Açlıktan olmasa stresten ölür

iki gün bile yalniz birakilmaz, yaz veya kış farketmiyor. akrabaniza birakin. en olmadi kisa sureli konaklama sağlayan veterinerler vardir

Otobüslerde kuş getirmek yasak değil ki genelge yayınlandı ama halk otobüsümü o da var. Şehirler arasında getirebilirsin ama halk otobüsünü bilmiyom gitceğiniz yer yakınsa 2 günde bir eve gidin 1-2 saat takılın kuşla yemini suyunu değiştirin.

bir çift kuşum var, çift olarak da çift olmadan önce erkeği tek iken de uzun süreler bırakıyordum. akıllı yemlik büyük suluk yeterli oluyor. 9 gün bile bıraktığım oldu. döndüğümde kuşlar gayet normaldi bana veya birbirlerine karşı olan davranışlarında hiçbir değişiklik olmadı şimdiye kadar. hiç olmadıysa 4 kere bırakmışımdır bu şekilde.
normalde suluklarını iki üç günde bir değiştiriyorum. kuşlarda hiçbir sağlık sorunu da olmadı. her gün suyunu değiştiriyorsanız bu konuda hassas iseniz o sizin bileceğiniz iş bir şey diyemem. ben dediğim gibi öyle "her gün muhakkak değiştir yoksa kuşun hastalıktan hastalığa koşar" düşüncesini benimsemiyorum pek. benimsememekten ziyade benim tecrübem bu şekilde.

özetle: yemi suyu rahat yeter. benim kuşların moral ve psikolojisinde bir sorun yok. yalnız akıllı yemliğin kabuk toplayan alt haznesini çıkarın altına bir poşet veya şişe bağlayabilirsiniz. çünkü orada yığılıyor kabuk zamanla ve yeme ulaşmasını engelliyor kuşun. etrafa dökülmesinde sakınca görmüyorsanız boş bırakabilirsiniz tabi.

Herkesin kendi düşüncesi ve tecrübesi farklı tabikide ama ben kesinlikle hiçbir evcil hayvanın evde tek başına bırakılmasından yana değilim.Havalar sıcak ve bu canlıların alışagelmiş bir düzeni var.İnsan bile yanında insan,bir ses ararken..Kendini ifade edemeyen canlıları bu şekilde bırakmak bana göre sadece ihmalkarlık ve düşüncesizlik oluyor.Tabiki herkesin kendi vicdanı ve düşünceleri.

bu sıcakta 1 hafta boyunca 2 suluk değil 5 suluk dayanmaz.Kesinlikle 1 hafta tek bırakmak gibi bir hata yapmayın.Komşuya bırakamıyorsanız bir akrabanıza vs bırakın.
Hocam burda ne akraba var ne tanıdık, gerçi gitmemeye karar verdik ama bu eninde sonunda gidecez, gerçi o araba ile olur.

Sulukların her gün değiştirilmesi gerek, bu konuda ne yapacaksınız? Yaz günü plastik suluklarda su kötü olur kuşa yetse bile, nasıl içsin zavallı? :(
Bence illa ki birini bulup ona emanet edin.
Plastik dışında başka bir suluk oluyor mu kuşlar için, yada bu gibi durumlar için tasarlanmış suluklar.

Akraba falan yok mu? Otobüs yolculuğu kaç saat ki götüremiyorsunuz? Kesinlikle evde bırakmayın 6-7 gün tek başına. Açlıktan olmasa stresten ölür
Akraba hiç yok, otobüs yolculuğu 5-6 saat. Otobüslerde kuşlara izin veriyorlar mı? Birde stresten ölür mü cidden ya?

bir çift kuşum var, çift olarak da çift olmadan önce erkeği tek iken de uzun süreler bırakıyordum. akıllı yemlik büyük suluk yeterli oluyor. 9 gün bile bıraktığım oldu. döndüğümde kuşlar gayet normaldi bana veya birbirlerine karşı olan davranışlarında hiçbir değişiklik olmadı şimdiye kadar. hiç olmadıysa 4 kere bırakmışımdır bu şekilde.
normalde suluklarını iki üç günde bir değiştiriyorum. kuşlarda hiçbir sağlık sorunu da olmadı. her gün suyunu değiştiriyorsanız bu konuda hassas iseniz o sizin bileceğiniz iş bir şey diyemem. ben dediğim gibi öyle "her gün muhakkak değiştir yoksa kuşun hastalıktan hastalığa koşar" düşüncesini benimsemiyorum pek. benimsememekten ziyade benim tecrübem bu şekilde.

özetle: yemi suyu rahat yeter. benim kuşların moral ve psikolojisinde bir sorun yok. yalnız akıllı yemliğin kabuk toplayan alt haznesini çıkarın altına bir poşet veya şişe bağlayabilirsiniz. çünkü orada yığılıyor kabuk zamanla ve yeme ulaşmasını engelliyor kuşun. etrafa dökülmesinde sakınca görmüyorsanız boş bırakabilirsiniz tabi.
Hocam çok teşekkürler içime su serptiniz, ama yinede tedirginim. Her kuşunda bizim gibi farklı karakter özellikleri olur. Kimi kuş yalnızda iyi hissederken, kimi sahibini devamlı arayadabilir. Bu yüzden bir tedirginliğim var. Kuş stresten öleceğini düşünmüyorum ama bana karşı davranışı değişebilir. Çünkü devamlı salarım ve ilgilenirim, bunun eksikliğini hissederse kötü olabilir.

Akraba hiç yok, otobüs yolculuğu 5-6 saat. Otobüslerde kuşlara izin veriyorlar mı? Birde stresten ölür mü cidden ya?
5-6 saat yolculuk gerekli önlemleri alırsanız yanınızda götürebileceğiniz bir mesafe. Otobüslerde kuşlara izin veriliyor evet. Stres iştah kaybına vs sebep olabiliyor açlıktan bile ölebileceği gibi yalnız evde onu korkutabilecek şeyler olup olmayacağını bilemezsiniz.
çift kuşlar bu açıdan biraz daha şanslı. Çünkü birbirlerine düşkün oluyorlar ve çok yalnız hissetmiyorlar ama onlar için bile 9 gün çok uzun bir süre.

Arkadaşlar aile gitmekten vazgeçti ama bu yaz her türlü gideceğiz. O zaman ne yapacağım hala kararsızım. Yukarda veteriner bakar yorumu gördüm, umarım buralarda vardır da bırakırım. Yorumlarınız için teşekkür ederim. Eğer bu durumu yaşamış olan, başına neler geldi anlatabilecek varsa çok iyi olur.

İyi akşamlar.

Arkadaşlar aile gitmekten vazgeçti ama bu yaz her türlü gideceğiz. O zaman ne yapacağım hala kararsızım. Yukarda veteriner bakar yorumu gördüm, umarım buralarda vardır da bırakırım. Yorumlarınız için teşekkür ederim. Eğer bu durumu yaşamış olan, başına neler geldi anlatabilecek varsa çok iyi olur.

İyi akşamlar.
Veteriner bakar diye bir dünya yok. Kedi köpek için hotel mantığı var ama kus için yok. En doğrusu kuşu akraba vs güvenilir birine vermek oda yoksa yanınızda götürmek. Gece yolculuğu olursa onun için biraz daha rahat geçer diye inanıyorum.

Kalır kalmasına suluk yemlik yeterli olduğu sürece fakat her ihtimale karşı yanlız bırakılmamalı, evde başına ne geleceği belli olmaz kafes teline ayağı sıkışır Allah korusun tül felan varsa bu sadece bir örnek en güzeli taşıma kafesi alıp yanınızda götürebilir veyahutta komşunuz veya bir tanıdığınız var ise onlardan bir haftalığına bakmalarını riva edebilirsiniz :)

bazi illerde kuşlar icin pansiyon ya da konaklama hizmeti veren yerler ve veterinerler var

Kalabilir ama kuşu bıraktığınız gibi bulabilir misiniz bilemiyorum.. Fiziksel veya psikolojik etkileri olacaktır bence.. Kuş bir hafta kendi pisliğinin içinde yaşayacağı için mantar, parazit oluşumu olabilir. Kuş çok sıkılır. Hem de bayağı.. psikolojik olarak kesinlikle etkilenir. Yalnızlık, sıkıntı, ucamamak kuş için çok kötü şeyler..
Kuştan kuşa değişir. Yalnızlıktan intihar edenleri cidden ben de duymuştum.

Yada şöyle düşünün (bu karar vermenize yardımcı olacaktır)
Sizi bir haftalığına hücreye kapatsalar bir haftalik yiyeceğinizi (sadece ekmek) ve kovada suyunuzu koysalar. Kimse ile iletişime gecmenize izin vermeseler ve tuvalet ihtiyacınızi da hücrede karşılayacağınızi söyleseler bu sıcakta o hücre ne hale gelir ve sizin psikolojiniz veya bedeniniz ne hale gelirdi?
Allah kimseye göstermesin.. hayali bile korkunç değil mi?
Bir kuş iki günden fazla yalnız kalamaz. Bırakacak Komşu,akraba,veteriner gibi yerler bulun lütfen

Ben kendim 1 hafta evde duramam hayvanı seven bir akrabanıza verin her gece arar soru sorarsınız. Benim ki 2 gün evde bıraktım zaten dişiydi daha da hırçınlaştı.

Geri