Muhabbet kuşu öğürme

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Kayas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kayas

Yeni Üye
Kuşum 7 yaşında dişi videodaki gibi kafasını öne eğerek öğürüyor ama kusmuyor. Grit kuş kumu var kafesinde, bazen ise gagasını tüneğe eğiyor çıtır çıtır ses çıkarıyor ağzından yediği kumlardan döküyor gibi yere tık tık bir şeyler düşüyor. Yemesinde, içmesinde, dışkılamasında, hareketlerinde hiçbir sıkıntı yok. Öğürürken sıvı yada başka bir şey çıkmıyor ağzından sebebi nedir bunun ? Kuşum daha 1 ay önce kist ameliyatı oldu bir hastalığı atlattık derken bu seferde bu çıktı.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Kuş kumunu mutlaka kaldırın muhabbet kuşu gibi papağan türleri kuma ihtiyaç duymazlar hatta fazla yerse vitamin eksikliğine bile sebep olabilir, tahminim midesini rahatsız edecek kadar yemesi. En iyisi kaldırın ve gözlemleyin dışkısında, hal ve hareketlerinde herhangi bir değişiklik var mı diye. Plastik tüneği de kaldırırsanız çok iyi olur kuşların ayaklarında yara yapabilirler ve mantar enfeksiyonu riski çok fazla.

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Kuş kumunu mutlaka kaldırın muhabbet kuşu gibi papağan türleri kuma ihtiyaç duymazlar hatta fazla yerse vitamin eksikliğine bile sebep olabilir, tahminim midesini rahatsız edecek kadar yemesi. En iyisi kaldırın ve gözlemleyin dışkısında, hal ve hareketlerinde herhangi bir değişiklik var mı diye. Plastik tüneği de kaldırırsanız çok iyi olur kuşların ayaklarında yara yapabilirler ve mantar enfeksiyonu riski çok fazla.
Cevabınız için teşekkürler. Kumu kaldırdığım zaman kendi kuruyan dışkılarını gagalıyor. Mikrop kaptıysa büyük bir ihtimal onu yapmasından kaynaklı olabilir. Bunu nasıl önleyebilirim ve neden kendi dışkısını gagalama ihtiyacı duyuyor bilginiz varsa sevinirim.

En kısa zamanda tahta tünek tedarik edeceğim.

Bir kaç farklı sebebi olabilir, bazen sıkıldıkları için bazen stres temelli bazen de vitamin eksikliğinden. Gaga taşı ve kalamar kemiğini eksik etmeyin, sadece yem bazlı beslenen kuşlarda A ve B vitamini eksikliği çok görülür, bu yüzden yurtdışında veterinerler yem yerine pelet+ çok az yem karışımı tavsiye ederler ancak Türkiyede pahalı ve bulunması zor. Günlük 1 öğün başta ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkiler olmak üzere meyve ve sebze verebilirseniz çok iyi olur. Bazen de içgüdüsel olarak dışkı olduğunu anlamayıp gagalayabiliyorlar o yüzden altta telin bulunması ve tele yapışan dışkıları günlük temizlemek çok önemli

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Ben denk geldikçe elimden geldiği kadar temizliyorum ama sürekli yanında olamadığım için gün içinde ne yaptığı hakkında bir fikrim yok maalesef. Grit kumunu da o yüzden kaldırmak istemiyorum kuşumuz sanki kasıtlı olarak kendi dışkısını yiyor gibi kurumasını bekledikten sonra gagalıyor hep, gaga taşımızda var kafesinde, yeşillik ve meyve veriyorum kendisine ama hergün düzenli olarak vermiyorum ishal olursa diye

Marul gibi aşırı sulu ve besin değeri çok az olan bitkiler dışında ishal ihtimali çok çok düşük, çoğu kuş sahibi sulu dışkı ve ishali karıştırır mesela. Eğer gerçek ishal varsa muhtemelen böbreklerde bir rahatsızlık vardır ve veteriner tarafından teşhis edilmesi gerekir. https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/grit-kus-kumu-yem-ve-kalamar-kemigi.79668/page-2 bu https://vcacanada.com/know-your-pet/budgies-feeding makalede de papağanlar yem yemeden önce kabuğunu gagalarıyla ayırdığı için ihtiyaç duyulmadığı belirtilmiş. Meyve sebzeden hala çekiniyorsanız multivitamin, probiyotik, dal darı, haşlanmış yumurta vb de verebilirsiniz. Yem alırken de bazı yemler tek tük farklı taneli oluyor, bol çeşitli olmasına dikkat edin son olarak yemini ve fasulye vs çimlendirirseniz çok faydalı olur

Marul gibi aşırı sulu ve besin değeri çok az olan bitkiler dışında ishal ihtimali çok çok düşük, çoğu kuş sahibi sulu dışkı ve ishali karıştırır mesela. Eğer gerçek ishal varsa muhtemelen böbreklerde bir rahatsızlık vardır ve veteriner tarafından teşhis edilmesi gerekir. https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/grit-kus-kumu-yem-ve-kalamar-kemigi.79668/page-2 bu https://vcacanada.com/know-your-pet/budgies-feeding makalede de papağanlar yem yemeden önce kabuğunu gagalarıyla ayırdığı için ihtiyaç duyulmadığı belirtilmiş. Meyve sebzeden hala çekiniyorsanız multivitamin, probiyotik, dal darı, haşlanmış yumurta vb de verebilirsiniz. Yem alırken de bazı yemler tek tük farklı taneli oluyor, bol çeşitli olmasına dikkat edin son olarak yemini ve fasulye vs çimlendirirseniz çok faydalı olur
Kumunu kaldırıp dediğiniz şekilde bir kaç gün yeşillik ve meyve vererek gözlemleyeceğim attığınız linklerdeki konuları inceledim. Haklı olabilirler. Bir gelişme olursa yine buraya yazarım veya yeni konu açarım. Tekrardan teşekkür ediyorum yardımlarınız için Sağolun.

Kumunu kaldırıp dediğiniz şekilde bir kaç gün yeşillik ve meyve vererek gözlemleyeceğim attığınız linklerdeki konuları inceledim. Haklı olabilirler. Bir gelişme olursa yine buraya yazarım veya yeni konu açarım. Tekrardan teşekkür ediyorum yardımlarınız için Sağolun.
Rica ederim, mutlaka bilgilendirin lütfen

Rica ederim, mutlaka bilgilendirin lütfen
hocam merhaba, kumu aldım kafesinden dediğinizi uyguluyorum attığım videodaki öğürme hareketini bugün sabah yaptı sadece, yem yedikten sonra tüneğe gagasını dayayıp ağzında yemleri kırıyor atıyor. Yediğinin hepsini kırıp atmıyor, en son yediği 1 2 adet yemi kırıp atıyor diyebilirim ortalama olarak, fazla yediği için diyeceğim ama her yem yedikten sonra yapıyor bu hareketi bunun sebebi nedir acaba ?

Geri