Muhabbet kuşlarım

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan lucymus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lucymus

Meraklı Üye
Herkese merhabalar.
Benim kuşlarımın biri 5 diğeri 7 aylık civarı küçük olan erkek büyük olan dişi.
Şimdi biliyorum ki muhabbet kuşları bir yuva kuracaksa rahatsız edilmemeli ve sakin bir odada bulunmalı ki dişi yumurtalarını kırmasın. Ortama da uyum sağlamaları gerekiyor.
Şu anda kuşlarım salonda ve biz ailecek genelde salonda oturuyoruz. Kuşlarım da bu yaz veya sonbahar çiftleşir diye düşünüyorum. Sizce onları ortama uyum sağlamaları için odama almalı mıyım? Odama pek girmiyorum. Onlar için en müsait oda burası. Sizce napmalıyım? Veya bunu yapmak için erken mi? Yuvalığı vs ne zaman takmalıyım? Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler herkese :D

Ekli dosyalar

• IMG_6889.JPG
    IMG_6889.JPG
    175.5 KB · Görüntüleme: 21
Sizlere alışkın ve rahat davranabiliyorlarsa kulucka doneminde merakli komşu akraba kucuk cocuklar rahatsiz etmez diyorsaniz problem olmaz kucuklugunden itibaren sizle yasayan kuslar tv ve ses insanlara aldirmadan ciftlesip yavru bakabilir yabani ise disi problem aylarca yillarca beklemek gerekebilir yumurta yavru icin

Ya yavruluğundan beri ikisi de salonda bizimle yaşıyor fakat dişi ele alışık değil elimizi falan ısırıyor ele gelmez kafese falan elimizi sokunca kaçmıyor bizden. Erkek çok cana yakın bize alışık. Saat akşam 6ya falan zaten biz evde olamıyoruz bu yüzden çiftleşirler vs bunda sıkıntı yok ama yavrulara bakarken bu odada kalmaları sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Gece 11e kadar ailecek oturduğumuz oluyor çünkü. Dişi kuşumuz kendi ırkına düşkün insanlar yerine, zaten erkenden eş tutsun ve yalnız kalmasın diye yanına kuş aldık çok iyi anlaşıyorlar, dişi kuşumuz daha neşeli oldu. Bu aralar tüy döktüğü için erkek kuşa çok yakın davranmıyordu arada da gagalıyordu kavga ediyorlardı bu yüzden ayırmıştım. Bugün birleştirdim ve dişi kuşum erkeği belki bir saat boyunca kaşıdı yem kustu. Çok iyi anlaşıyorlar kuşum anaç gibi gerçekten. Yavrularını falan kötü davrancağını düşünmüyorum. Fakat erkek kuşa ilgi gösterince kıskanıyor ve erkeğe saldırmaya başlıyor. Yavrularını da bizden kıskanabilir diye demiştim. Sizce mantıklı mı oda değiştirmek?

Geri