Muhabbet kuşlarımı soğuktan nasıl koruyabilirim

Cansu karataş

Yeni Üye
Merhabalar muhabbet kuşlarımı soğuktan nasıl koruyabilirim biz köyde yaşıyoruz baya soğuk oluyor haliyle sobalı odada değil yattığım odada tutuyorum kuşlarımı onları nasıl koruyabilirim. Soğuktan üşümemeleri için

Merhabalar muhabbet kuşlarımı soğuktan nasıl koruyabilirim biz köyde yaşıyoruz baya soğuk oluyor haliyle sobalı odada değil yattığım odada tutuyorum kuşlarımı onları nasıl koruyabilirim. Soğuktan üşümemeleri için
Cereyanlı ( aşırı rüzgar ) yerde değillerse ve suları soğuktan donmuyorsa sıkıntı yok. Sobalı odada olmasınlar zaten 👍Bir soğuk bir sıcak daha kötü. Sürekli soğukta olsalar daha iyi

Soğuk odada kalmasın. Sabit ısıda bir odada kalsın. 21-24 derece odada sıcaklığı.

Onlar zaten soğuk için uygun bir tüy değişiminde bulunmuşlardır. Tabi soğuğa çok yatkın olmasalar da büyük sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Sizin yapacağınız en iyi şey doğru takviyeler ve uygun ek tohumlar. Beslenmesini ve takviyelerini iyi alırlarsa çok büyük sorun olacağını sanmıyorum. Sularını günde 1-2 defa yenileyin. Eğer çok soğuk olursa basit ısınma pedleri satılıyor veya siz de ana malzemelerini alarak yapabilirsiniz. En azından geceleri kullanırsınız.

Isı lambaları da bir öneri olabilir. Kullanmadım ama kullananlar vardır illaki.

Muhtemelen aynı kişi. Ki o tek değil birkaç örnek daha var.
Burada ısıda kademeli azalma önemli o zaman. Günden güne ısı 0.5 şeklinde bir düşüş yaparsa ortalama kış soğuğuna geldiği zaman kuşlar da adapte olacaktır demek. Yavaş yavaş kaynayan sudaki kurbağa deneyi gibi ama sonunda yaşam devam ediyor.

Burada ısıda kademeli azalma önemli o zaman. Günden güne ısı 0.5 şeklinde bir düşüş yaparsa ortalama kış soğuğuna geldiği zaman kuşlar da adapte olacaktır demek. Yavaş yavaş kaynayan sudaki kurbağa deneyi gibi ama sonunda yaşam devam ediyor.
Ani sıcaklık değişimi etkiler evet. Ama kuş odada normal mevsim geçişi yaparsa ısıtma kullanılmadan hiç bir şey olmaz. Hatta yaz sıcağından çok daha iyidir hastalık ihtimali de azalır

Yani -20° de yaşıyor olmaları ölmemiş olmaları iyi bir şey mi?
-20 derecede kalsınlar demiyorum. -20 derecede bile üreyebiliyorlarsa oda sıvaklığında hiçbir sorun olmaz diyorum 👍 Yoksa bende isterim 15-20 derecenin altına ve üstüne çıkmamasını. Köy yerinde nasıl yapsın bunu ?

Geri