Muhabbet kuşları Yumurtlama

Necip Demirel

Yeni Üye
X6bZ40.jpg

Disi kuşun kanatları iyuce düştü halsiz gibi gözüküyor. Yuvaya girip çıkıyor kedi kumu var yuvada beğenmediklerini atıyor yuvadan. erkek kuşa bazen vuruyor sanırım hazır olmadığı için. Sorum şu ne zaman yumurtlarlar kuşları alalı bir hafta oldu 2 günde bir temizliyorum. Kalamar kemiği aldım. Iki tane tahta tünek aldım. En iyi ortamı yaratmaya çalıştım. Merakla yumurtlayacaklar mı onu bekliyorum

Reminiz guncel degil galiba. Cunki resimdeki tunek egik duruyor. Rahat ciflesme soz konusu olamaz bu da bos yumurta olmasina sebep olur. Havuclu yumurta mamasi verin kizismasina yardimci olur. Daha yeni gelmis sayilirlar. Ortama alismalari biraz daha surebilir. Evin en sessiz sakin yerinde dursunlar.

Bazi disilerde 1 haftada yumurta olusuyorken bazen 1 ayi bile bulabiliyormus. Ne zaman popo kismi siser alttaki tuyleri dokulurse bilinki yumurta yakindir. Bunun icin biraz daha sabretmeniz gerekebilir. Sularina vitamini eksik ekmeyin. Ne kadar iyi bakilirsa o kadar saglikli yavrular elde edersiniz :) simdiden hayirli olsun

Bazi disilerde 1 haftada yumurta olusuyorken bazen 1 ayi bile bulabiliyormus. Ne zaman popo kismi siser alttaki tuyleri dokulurse bilinki yumurta yakindir. Bunun icin biraz daha sabretmeniz gerekebilir. Sularina vitamini eksik ekmeyin. Ne kadar iyi bakilirsa o kadar saglikli yavrular elde edersiniz :) simdiden hayirli olsun
bende sizin gibi dusundugum icin ve arastirma yapinca plastik tunegin iyi olmadigini ogrendim hemen gidip tahta tunek aldik iki tane havuclu yumurtali mamadan yaptim severek yediler ancak koku yaptigi icin vermeyi biraktim. Sadece havuc veriyorum onu daha cok sevdiler elime gelmeye kuslar gorur gormez saldiriyorlar. Bir de sunu sormak isterim size asiri diski ve yemleri kafesin disina ve icerisine atma var. Bu gun koydugum kedi kumlarinin buyuk tanelerini disari atiyor bu konu hakkinda bir fikriniz var mi?

Yumurta mamasi en fazla 3 saat durmali ki bu sicakta 2 saatte dediginiz gibi cok koku yapiyor ama yumurta vermeyi kesmeyin. Haftada 2 kez verin kabugunu da toz haline getirip katin kalsiyum acisindan yumurta olusumunda faydali. Kumdaki tanelere gelirsek disi istemedigi seyleri disari atabilir normaldir. Kendine gore dekore ediyor :) ince taneleri ellemedikce sorun yok. Yani yuvalikta yeterli miktar biraktiysa. Diskiya gelirsekte disi kusun diskisi git gide buyur cunki yumurta olusmaya baslamistir yuvalikta zaman gecirdikce orayi kirletmemek icin de tutar ve kafese cikinca hepsini bir anda yaptigi icin cil parmaginizin yarisi kadar buyuk diskilar gorursunuz :D

Yem konusunda da. yemlige girip eselenme mi soz konusu. yoksa yerken kabuklari kafes tababina dusurmeleri mi?

Yemi yerden yemeleri kotu aliskanlik.sonucta diskilariyla temas ediyor. Kafeste yok galiba. izgara alip en azindan yerden yemelerini engellemis olabilirsiniz. Kalamar kemgimi tuketiyorlarsa sorun yok. Benimkiler cok fazla tuketmediler cunki mamalarinda vardi yumurta kabugu buyuk ihtimalle karsiladiklari icin yemediler.

Yemi yerden yemeleri kotu aliskanlik.sonucta diskilariyla temas ediyor. Kafeste yok galiba. izgara alip en azindan yerden yemelerini engellemis olabilirsiniz. Kalamar kemgimi tuketiyorlarsa sorun yok. Benimkiler cok fazla tuketmediler cunki mamalarinda vardi yumurta kabugu buyuk ihtimalle karsiladiklari icin yemediler.
izgara vardi yemi bir gunde bosaltiyorlar ac kalmasinlar diye cikarttim yerden yiyorlar mecbur. Dun koydum bende baya tukettiler ihtiyaclari oldukca tuketiyorlar galiba

Kullandiginiz normal yemlik mi akilli yemlik mi?

Akilli yemlik deneyin ondan alip atsalar bile alt hazneye dokulur uflersiniz kalani geri yemlige dokersiniz heba olmaz cogu yem

Geri