Muhabbet Kuşları Solunum Rahatsızlıkları ve Nem

İsmail ERDEN

Emektar Üye
Merhabalar,

Son zamanlarda çok fazla solunum sistemi problemi olan kuş konuları açıldığını görüyorum. Bununla ilgili, daha önce benimde başıma gelen çok önemli birşeyi sizlerle paylaşmak isterimm.

Yaz-kış klimalı oda ya da kışın kalorifer yazın klima çalıştırılan oda içerisinde kuşunuz varsa eğer;

Klima ve kalorifer ortamdaki nemi alır. Üst düzey klimalar hariç ama piyasadaki çoğu klima bu şekilde çalışır. Yazın klima açıkken günde 3 kere saksı çiçeği sulayabilirsiniz. Kaloriferde kışın ortamı ısıtırken nemi alır, peteğin üzerine metal tasta su koyanları görürsünüz.

Nemsiz ortamda ya da nemin düşük olduğu ortamda nefes almak zorlaşır. Hatta hassas insanların gözleri biraz acır. Muhabbet kuşlarınızda bu ortamdaysa, onların solunum sistemleri bizlerden çok daha hassas olduğu için bizden çok daha fazla etkilenirler. Bu sebeple bu odalara bir hava nemlendiricisi alınması gerekir. 50 TL'ye dahi bulabilirsiniz. Geçen gün Migros'ta gördüm ampül şeklinde dekoratif. Ben 170 TL civarına kiwi markasının almıştım. Aldıktan sonra farkı siz bile hemen hissedersiniz.

Benim, hava nemlendirici almadan önce 2 kuşum nefes alma probleminden dolayı hayatını kaybetti. Halbuki çözümü çok basitti.

Eğer nefes alma zorluğu ileri seviye ise, hava nemlendiricilerde aroma konulan bölüm var. Oraya, eczanede satılan ventolin isimli astım ilacı alıp koyabilirsiniz.

Geri