Muhabbet Kuşları Karanlıktan Korkar Mı?

Komikaze_13

Yeni Üye
Öncelikle herkese selam. Tahmini yaklaşık 9 aylık oldugunu düşündüğümüz bir muhabbet kuşumuz var. Kuş ile alakalı farkettiğim bir durum var ve nedenini ve çözümünü öğrenmek istiyorum yardımlarınızla tabiki de.

Problemim ise şu; kuş akşam karanlığında odada ışık yanmıyor ise ya da gece ise kafesin tavanına cıkıyor hem de gagasıyla kendini yukarı cekiyor özellikle. Işığı yaktığımızda ise birkaç dakika içinde aşağı çubuğuna iniyor. Işığı kapattığım an tekrar kafesin tavanında aynı pozisyonu alıyor. Karanlıktan korktuğunu düşünüyoruz. Bilen birisi yardımcı olabilir mi?

Bu arada muhabbet kuşları ile ilgili soru sorabileceğim bir başlık göremedim yanlış başlık altındaysa şimdiden özür dilerim.

Merhaba, kuşunuz korkmaktan ziyade içgüdüsel olarak bir şeylerden rahatsız oluyor olabilir (dışarıdan gelen seslerden veya oda içerisindeki bir objenin silüetinden). Kuşunuzun odasına fazla ışık yaymayan loş bir gece lambası alırsanız (duvar prizine takılanlardan), sorununuz çözülecektir.

Örnek Ürün

3W-4LEDs-Bedroom-Wall-Mounting-Night-Lamp-Light-Plug-Lighting-Bulb-for-Bedroom-Alleyway-Veranda-Washroom.jpg

Aslında gece laptop ışığım, gece lambasından daha fazla aydınlık hale getiriyor odayı ve gece hiç kapatmıyorum ama onun için yeterli olmuyor. Tamamen aydınlık olana kadar inmiyor. Işığı açınca bir iki dk içerisinde iniyor. Başka bi yazıda karanlığa ihtiyaçları oldugunu duyduğum için acaba alışması mı gerekiyor diye düşünüyorum karanlıkta kalmalı mı geceleri korksa bile alışması için?

Bu arada cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Muhabbetler kuşları iç güdüsel olarak karanlık olduğun da kafeslerinin en tepesine çıkarlar korunmak için. Benim kuşum da sebzelik taktığım aparatın üstüne çıkıp uyuyodu sonradan rahat etmesi için üst kısma tünek taktım şimdi tünek de uyuyo karanlık da zaten kuşlar hareket edemez sadece bildiği yerlere giderler o yüzden kafeste bulunan yemlik suluk yerlerini değiştirmeyin derler onların yerlerini ezberlediği için gece karanlık da inip su ve yem yerler korkma gibi bir durum yoktur. Tabiki karanlıktan korkan kuşlar da yoktur diyemem ama karanlıktan korktuklarında kendi kuşum da yaşadım bir kere yanlışlıkla gece kafesine çarpmıştım ciddi anlamda kulak ağrıtan bir şekilde ötüyolar

Aslında gece laptop ışığım, gece lambasından daha fazla aydınlık hale getiriyor odayı ve gece hiç kapatmıyorum ama onun için yeterli olmuyor. Tamamen aydınlık olana kadar inmiyor. Işığı açınca bir iki dk içerisinde iniyor. Başka bi yazıda karanlığa ihtiyaçları oldugunu duyduğum için acaba alışması mı gerekiyor diye düşünüyorum karanlıkta kalmalı mı geceleri korksa bile alışması için?

Bu arada cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Karanlığa ihtiyaçları vardır ama önlerini görebilecekleri kadar da ışık olması gerekir :)

Geri