Mevsim Geçişi-İştahsızlık

İsmail ERDEN

Emektar Üye
Merhabalar,

7-8 yaşlarında erkek bir muhabbet kuşum var. Şimdiye kadar birçok sorun yaşadı. Lipomu var, sol ayağına tam basamıyor, akciğerine su kaçıyor arada tıkanıyor. Fakat, maşallah, şimdiye kadar hareketleri çok iyidi, iştahı çok iyidi. 2 ayda 1 vitamin, immomodülatör, homeopati, probiyotik-prebiyotik veriyoruz. Son 4-5 gündür iştahı durdu. Çok az yem yiyiyor, 2 gündür neredeyse hiç yemedi. Dışkılarıda, sıvı olan kısım koyu yeşil oluyor ama günde 30-40 dışkı yapan kuşum şimdi günde 10 tane ya yapıyor ya yapmıyor. 2-3 gün önce yine ilaçlarını aldık, 2 gündür veriyoruz. Durumunda bir değişiklik olmadı. Veteriner hekim ise, ilaçları vermeye devam edin, mevsim geçişinden etkinmiştir diyor. Mevsim geçişlerinde bu tür şeyler normal midir? Ne yapmam gerek, yardım ederseniz çok sevinirim.

Merhabalar,

7-8 yaşlarında erkek bir muhabbet kuşum var. Şimdiye kadar birçok sorun yaşadı. Lipomu var, sol ayağına tam basamıyor, akciğerine su kaçıyor arada tıkanıyor. Fakat, maşallah, şimdiye kadar hareketleri çok iyidi, iştahı çok iyidi. 2 ayda 1 vitamin, immomodülatör, homeopati, probiyotik-prebiyotik veriyoruz. Son 4-5 gündür iştahı durdu. Çok az yem yiyiyor, 2 gündür neredeyse hiç yemedi. Dışkılarıda, sıvı olan kısım koyu yeşil oluyor ama günde 30-40 dışkı yapan kuşum şimdi günde 10 tane ya yapıyor ya yapmıyor. 2-3 gün önce yine ilaçlarını aldık, 2 gündür veriyoruz. Durumunda bir değişiklik olmadı. Veteriner hekim ise, ilaçları vermeye devam edin, mevsim geçişinden etkinmiştir diyor. Mevsim geçişlerinde bu tür şeyler normal midir? Ne yapmam gerek, yardım ederseniz çok sevinirim.
Tüy dönemi kuşlar için sancılı bir süreçtir mevsim geçişlerinde halsizlik iştahsızlık tepkisizlik görülebilir. Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyup Güncel dışkı fotoğraflarını paylaşınız.

Tüy dönemi kuşlar için sancılı bir süreçtir mevsim geçişlerinde halsizlik iştahsızlık tepkisizlik görülebilir. Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyup Güncel dışkı fotoğraflarını paylaşınız.

Hocam tüy dökmüyor ama, yaklaşık 1 ay önce tüy döktü, yenileri çıktı, hala çıkıyor. Tüy döneminde değil. Beya peçete koydum, akşam fotoğrafını atarım hocam. Elimizle dal darı yedirdik, 2-3 tane yedi, çok az salatalık yedi. Vitamin, immomodülatör, homeopatik, prebiyotik ve probiyotik olan suyundan içti.

Hocam,

Whats-App-Image-2020-09-07-at-21-12-49 Whats-App-Image-2020-09-07-at-21-12-59

Dışkıda yem yok hocam, sonradan üstüne gelen yemler onlar. İlk, taneli olanlar. Etrafında koyu yeşil renk bıraktı. Sonra ishal gibi yaptı. Şeffaf ve beyaz sıvı şeklinde. Şimdi ishal ile normal arası hocam. Günde 50 kadar dışkı yapardı, şimdi yaklaşık 10 tane kadar. Sabahtan beri çok az salatalık, 5-6 tane daldarı yedi, ilaçlı suyundan bolca içti. Kafasını nadiren gömüyor ama uyukluyor, yanına gidince gözünü açıyor, hasta gibi bakmıyor açıkcası ama hafif kabarıyor ve yem yemiyor diye endişeleniyorum.

Sulphamezathine yada tetramezatin alıp 5-6 gün kullanın. İlacı alana kadar sadece probiyotik verin. Başka bir şey vermeyin. Yüksek ihtimalle kuşunuzda koksidiyoz var.

Sulphamezathine yada tetramezatin alıp 5-6 gün kullanın. İlacı alana kadar sadece probiyotik verin. Başka bir şey vermeyin. Yüksek ihtimalle kuşunuzda koksidiyoz var.

Hocam, akciğerlerine su kaçıyor. Hapşırır gibi farklı ses çıkarıyor. Genzi tıkalı, öterken anlıyorum. Şimdi yine öyle oldu. 1.5 yıl kadar önce gittiğimiz veteriner hekim, kursağında su olduğunu, hareket ettikçe akciğerlerine kaçtığını söylemişti hatta, kursağına bastırarak çıkarmaya çalıştı sanırım, çok kötü olmuştu. Kendini toparlayınca video çekip instagrama koymuştu. İncelemek isterseniz linkide koyarım.

Hocam, akciğerlerine su kaçıyor. Hapşırır gibi farklı ses çıkarıyor. Genzi tıkalı, öterken anlıyorum. Şimdi yine öyle oldu. 1.5 yıl kadar önce gittiğimiz veteriner hekim, kursağında su olduğunu, hareket ettikçe akciğerlerine kaçtığını söylemişti hatta, kursağına bastırarak çıkarmaya çalıştı sanırım, çok kötü olmuştu. Kendini toparlayınca video çekip instagrama koymuştu. İncelemek isterseniz linkide koyarım.

Öncelikle sulphamezathine önerimi yineliyorum. Mutlaka alıp kullanın biran evvel. Geç kalmayın benden söylemesi.

Diğer konu hakkında, kursakta belli bir miktar sıvı olur zaten. Yemler bu sıvıyla yumuşar, sonra ön midede asitler ile harmanlanır, ardından midede kasılarak öğütülür. Öyle hareket ettikçe akciğere kaçıcak kadar sıvı olmaz genelde.

İkincisi hadi diyelim kursakta fazla sıvı var yada hava var. Öyle bile olsa kursağa bastırılmaz. Akciğere kendi kaçırmış suyu. Bu veteriner kuştan anlamıyor.

Kuşun güncel bir videosunu çekip atarmısın bir kontrol edelim. Eğer solunum problemi var ise onun içinde ayrıca ilaç öneririm. Ama öncelikle sulphamezathine yada tetramezatini mutlaka alıp başlayın...

Bugün sabaha karşı saat 04.00 gibi Ala kuşumuzu kaybettik. Yanında uyuyordum, çomaktan düştü. Alıp koltuğa koydum, nefesi zayıflamıştı, 10-15 dakika o şekilde durdu, sonra 2 kere son nefesini verdi :( Çok şeyler atlatmıştık.

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Bugün sabaha karşı saat 04.00 gibi Ala kuşumuzu kaybettik. Yanında uyuyordum, çomaktan düştü. Alıp koltuğa koydum, nefesi zayıflamıştı, 10-15 dakika o şekilde durdu, sonra 2 kere son nefesini verdi :( Çok şeyler atlatmıştık.

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Başınız sağ olsun çok üzüldüm.

Sağolun, 2 gündür son nefesi aklıma geliyor, çok kötü oluyorum.

İzmir'de tecrübeli bir hekime götürmüştük. İnsanlarda KOAH hastalığı gibi demişti. Bir anda gidebilir demişti. Opera edemeyiz, kursaktan su çekemeyiz demişti. Yine de kendimi suçlu ve kötü hissediyorum.

Geri