merhabalar çıtır kızımız hasta mı?

çıtır-bıcır

Yeni Üye
Arkadaşlar 1-2 gündür çıtır kızımızın gözünün bu şekilde olduğunu farkettim. Bıcırla kavga edip yaralandığını ya da kafeste bir yere çarptığını düşünmüştüm. Ama gözünün ön kısmındaki tüyler de azalmış ,sanki hafif şişlik de var ya da tüy olmadığı için bana öyle geliyor olabilir.Göz çevresinin eski yuvarlaklığı yok :( Sağlıklı gözünün fotoğrafını da koydum. Bu arada halsizlik gözlemlemedim yine neşeli sanki.Ama biraz tüylerini kabartıyor gibi emin değilim...

Bu arada bundan yaklaşık bir hafta 10 gün önce biz evde yokken sağ burun deliği kanamıştı (nasıl olduğunu bilmiyorum yine kavga olup ya da kaşırken acıtmış olabileceğini düşünmüştüm) .burun deliği kanın kurumasıyla tıkanmıştı.Yarası iyileşti ama daha sonra böyle bir sorun çıktı. Belki de bu sıkıntı ile alakalıdır.
Lütfen bana yardım edin.Ne yapmalıyız.

Ekli dosyalar

• 20161119_130309.jpg
    20161119_130309.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 54
  • 20161119_130201.jpg
    20161119_130201.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 46
  • 20161119_130258.jpg
    20161119_130258.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 50
Dediğiniz gibi kavga etmiş olabilirler bu bi sorun yaşatmaz maşallah kuşunuz gayet iyi bir kuş.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pek bişe göeünmüyor ama her ihtimale karşı eczaneden genta göz damlası alıp sabah akşam her iki gözede damlatın (2 TL gibi bir fiyatı var ) diğer kuşlarınıza da damlatabilirsiniz bir zararı olmaz bu arada resimlere göre bu kuş erkek gibi tam önden resim atabilir misiniz ?

Birşey yok gayet sağlıklı

Kuşunuz banada erkek gibi geldi

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar 1-2 gündür çıtır kızımızın gözünün bu şekilde olduğunu farkettim. Bıcırla kavga edip yaralandığını ya da kafeste bir yere çarptığını düşünmüştüm. Ama gözünün ön kısmındaki tüyler de azalmış ,sanki hafif şişlik de var ya da tüy olmadığı için bana öyle geliyor olabilir.Göz çevresinin eski yuvarlaklığı yok :( Sağlıklı gözünün fotoğrafını da koydum. Bu arada halsizlik gözlemlemedim yine neşeli sanki.Ama biraz tüylerini kabartıyor gibi emin değilim...

Bu arada bundan yaklaşık bir hafta 10 gün önce biz evde yokken sağ burun deliği kanamıştı (nasıl olduğunu bilmiyorum yine kavga olup ya da kaşırken acıtmış olabileceğini düşünmüştüm) .burun deliği kanın kurumasıyla tıkanmıştı.Yarası iyileşti ama daha sonra böyle bir sorun çıktı. Belki de bu sıkıntı ile alakalıdır.
Lütfen bana yardım edin.Ne yapmalıyız.

Bence Çıtır hasta olmuş olabilir size tavsiyem kuşun kafesin kafes kapısı dışında her tarafını battaniye ile sarın eğer evde ısıtıcınız var ise kafesin 20-30 cm uzanığa koyup çalıştırınız elinizden geldiği kadar 5.Dk da bir Çıtır'a bakın yarım saat sonra kuşunuza youtube'dan muhabbet kuşu sesi açın fakat ötmezse telaşlanmayın pet şişe kapağına veya tatlı kaşığına su koyup içirin. Suyu kusmaya başlarsa vücudunda ki enfeksiyonu atmış demektir.Eğer 4 saat içerisinde değişiklik olmazsa veterinere götürseniz iyi olur.. GEÇMİŞ OLSUN... :(

çıtırımız dişi yanındaki erkek :) birbirlerine yem veriyorlarlar ama hiç yumurtaları olmadı. Arkadaşlar sağlıklı görünüyor demişsiniz ama o ilk iki fotoğraftaki gözünü kapattığında gözü tam kapanmıyor minicik siyah kalıyor o şekli bozuk olan kısımdan(3. fotoğraf sağlıklı olan gözü). yaralanmadan mı hastalıktan mı bilmiyorum o yüzden sizlere danıştım.
Evimizin sıcaklığı iyi 23 'C civarı, üşümüş görünmüyor ve bıcırla beraber hoplayıp zıplıyorlar,keyfi yerinde, tek sorun o da benim gözlemim gözünü kapatmaya çalıştığındaki durum ve tüylerinin biraz dökülmüş olması.

Ekli dosyalar

• 20161119_130248(1).jpg
    20161119_130248(1).jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 23
  • 20161119_130329.jpg
    20161119_130329.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 20
  • 20161119_130122.jpg
    20161119_130122.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 20
çıtırımız dişi yanındaki erkek :) birbirlerine yem veriyorlarlar ama hiç yumurtaları olmadı. Arkadaşlar sağlıklı görünüyor demişsiniz ama o ilk iki fotoğraftaki gözünü kapattığında gözü tam kapanmıyor minicik siyah kalıyor o şekli bozuk olan kısımdan(3. fotoğraf sağlıklı olan gözü). yaralanmadan mı hastalıktan mı bilmiyorum o yüzden sizlere danıştım.
Evimizin sıcaklığı iyi 23 'C civarı, üşümüş görünmüyor ve bıcırla beraber hoplayıp zıplıyorlar,keyfi yerinde, tek sorun o da benim gözlemim gözünü kapatmaya çalıştığındaki durum ve tüylerinin biraz dökülmüş olması.
Yem kusmaları birinin erkek birinin dişi olduğunu göstermez aynı cinslerde birbirine kur yapıp yem kusabilir sizin kuşlarda olduğu gibi kuşlarınızın ikiside erkek

:) nasıl olur ya yıllardan beri dişi diye besliyoruz biz onu kuşçu cinsiyetine baktı ve dişi diye sattı . Burnu Pembe olunca dişi olmuyor mu:) Hatta yanındakini de erkek diye aldık ,çıtırı birsürü kuşla aynı kafese koyup çıtıra seçtirdik.

:) nasıl olur ya yıllardan beri dişi diye besliyoruz biz onu kuşçu cinsiyetine baktı ve dişi diye sattı . Burnu Pembe olunca dişi olmuyor mu:) Hatta yanındakini de erkek diye aldık ,çıtırı birsürü kuşla aynı kafese koyup çıtıra seçtirdik.
Erkek kuş dişi değil petsopcu yanılmış.

Arkadaşım şuan hayretler içindeyim emin misiniz? Dişi kuşa 5 yıldır bakıyoruz,erkek olan 3 yıldır var. Bugüne kadar hep dişi erkek olarak bildik. Yuvalıkları var girip çıkıyorlar içine, gerçi yumurta olmadı hiç :( gördüğümüz kadarıyla çiftleşiyorlar da,birbirlerine yem veriyorlar. Bize de anormal bir durum gelmemişti. Kuşçudan almıştık. Erkek olduğu yorumunu yaptıran sizin gördüğünüz belirtiler nedir peki? bu arada birkaç kişi erkek deyince ben de resimlere baktım bizim kuş tamamen sarı olan ve gözleri kırmızı olan kuşlardan değil yeşili de var tüylerinde,karın aşağısı ve kuyruk kısmı fotoğraflarda pek anlaşılmıyor.

Arkadaşım şuan hayretler içindeyim emin misiniz? Dişi kuşa 5 yıldır bakıyoruz,erkek olan 3 yıldır var. Bugüne kadar hep dişi erkek olarak bildik. Yuvalıkları var girip çıkıyorlar içine, gerçi yumurta olmadı hiç :( gördüğümüz kadarıyla çiftleşiyorlar da,birbirlerine yem veriyorlar. Bize de anormal bir durum gelmemişti. Kuşçudan almıştık. Erkek olduğu yorumunu yaptıran sizin gördüğünüz belirtiler nedir peki? bu arada birkaç kişi erkek deyince ben de resimlere baktım bizim kuş tamamen sarı olan ve gözleri kırmızı olan kuşlardan değil yeşili de var tüylerinde,karın aşağısı ve kuyruk kısmı fotoğraflarda pek anlaşılmıyor.
Ceresinde ne ufak ufak bir beyazlık Yok bencede kuş erkek

Çiftlesiyorlarsa erkek kusunuz memoş olmuş. Es cinsel kışlardada oluyor bu.

Çok moralim bozuldu. Bilmiyorum... ben hasta oldu diye üzülürken bir de cinsiyeti farklı çıktı:( Erkek olup olmadığını anlamamı sağlayan fiziksel bir farklılık var mı benim bakabileceğim.

Çok moralim bozuldu. Bilmiyorum... ben hasta oldu diye üzülürken bir de cinsiyeti farklı çıktı:( Erkek olup olmadığını anlamamı sağlayan fiziksel bir farklılık var mı benim bakabileceğim.
Bu renkteki bir kuşta aynı sorunu bende yaşadım ne yazık ki!

Cere rengi kuşunuzda açık mor deliklerin etrafında hiçbir beyazlık yok fiziksel olarak bu şekilde anlayabilirsiniz ayrıca muhtemelen kuşunuz çok güzel ötüyor buda erkek olduğunu gösterir dişiler genelde ötmez ve tek tonda ses çıkarır çok nadir öterler burdanda anlayabilirsiniz

Geri