Mama

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Diyap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Diyap

Paylaşımcı Üye
Slm .ben mama olayında birşeyi çözemedim .bu mamaya havuçtur yumurtadır filan bunlar tmm.mamaya böyle toz katyorlar onun içinde ne var.ekmek ufalanmışı gibi böyle.onu çzemedim o nedir.hazır alınma mamalar bana yaramaz.hobihane yapıcam.10 çofte hazıra para yetişmez.onu ben yapiym diyorum. @Ayhan OTÇUOĞLU

Toz halinde devam sütü,
Çeşitli unlar (galeta, mısır, yulaf vb.)
İrmik,
Toz haline getirilmiş etimek,
Yine toz haline getirilmiş bebe bisküvisi
Ben yumurta ve havuç haricinde, sadece kıvamı tutturabilmek için bir miktar bebe bisküvisi ve irmik katıyorum.

Toz halinde devam sütü,
Çeşitli unlar (galeta, mısır, yulaf vb.)
İrmik,
Toz haline getirilmiş etimek,
Yine toz haline getirilmiş bebe bisküvisi
Ben yumurta ve havuç haricinde, sadece kıvamı tutturabilmek için bir miktar bebe bisküvisi ve irmik katıyorum.
Peki bu irmik hayvanın kursağında şişip öldürmez dimi.birde irmik nasıl ince irmikmi kalınmı.

Ben incesini kalınını bilmem. Marketten aldığımız, evde sürekli bulunan, tatlısı yapılan irmik

Slm .ben mama olayında birşeyi çözemedim .bu mamaya havuçtur yumurtadır filan bunlar tmm.mamaya böyle toz katyorlar onun içinde ne var.ekmek ufalanmışı gibi böyle.onu çzemedim o nedir.hazır alınma mamalar bana yaramaz.hobihane yapıcam.10 çofte hazıra para yetişmez.onu ben yapiym diyorum. @Ayhan OTÇUOĞLU
Diyap,
Şimdi kilosu 30 tl ye mama alınarak kuş beslenmez haklısın. Ama hazır mama burada Manisa'da kilosu 7 TL yapmaya değmiyor. Birde Manisa'nın meşhur kanarya ve muhabbetleri bu mamalarla bu kadar çok şampiyonluk alıyor. Forumlara bak tabi Kanarya kek yapımı ve Muhabbet kuşu kek yapımı konularını arattır. Selahattin Güçlü nün kee yapımı bana göre en uygun olanlarından bir tanesi. Orada verilen oranlara göre keki yap kurut kuşların mamasına karıştır ver.
Hayırlı Üretimler.

Diyap,
Şimdi kilosu 30 tl ye mama alınarak kuş beslenmez haklısın. Ama hazır mama burada Manisa'da kilosu 7 TL yapmaya değmiyor. Birde Manisa'nın meşhur kanarya ve muhabbetleri bu mamalarla bu kadar çok şampiyonluk alıyor. Forumlara bak tabi Kanarya kek yapımı ve Muhabbet kuşu kek yapımı konularını arattır. Selahattin Güçlü nün kee yapımı bana göre en uygun olanlarından bir tanesi. Orada verilen oranlara göre keki yap kurut kuşların mamasına karıştır ver.
Hayırlı Üretimler.
Abi bulamadım selahattin güclünün tarifini.youtubede yok googlede yok.rica etsem sen bulabilirmisin link atsan.birde normal yediğimiz ekmekten mamaya katsak kuşa zararı varmı?benim amacım mamayı çoğaltmak .besin değerini yüksek tutucam ama.tek tekte katabilirim.kek yapmadan bu yulaf unu galeta unu filan bunlar verilmezmi.pişirmekmi gerekiyor.biraz çok sordum ama bunları cözmem lazım abi :)

Bir de bu var.
Gerekli Malzemeler

Pastalık Un ( 3 ölçek )
Soya Unu (1 ölçek)
Yumurta (10 adet)
Süt ( 2 bardak)
Kabartma Tozu (2 adet)
Vanilya (1 adet)
Seker (Çorba Kasigi)
Galeta ( 5 te bir oranda)

İsteğe göre
Havuç
Meyve Suyu
Yapılışı ;
MAMANIN TARİFİ İSE ŞÖYLE .
ÜÇ ÖLÇEK PASTALIK UN BİR ÖLÇEK SOYA UNU ON ADET YUMURTA İKİ BARDAK SÜT İKİ ADET KABARTMA TOZU BİR ADET VANİLYA ÇARP ÇIRP.
BİR ÇORBA KAŞIĞI ŞEKERİ VE TIPKI EVDE YAPTIĞIMIZ KEK GİBİ (TEPSİNİN BÜYÜKLÜĞÜ VE FIRIN EBATLARINA GÖRE) TEPSİYİ TUTMASIN DİYE FIRÇAYLA YAĞLA UYGUN ATEŞ VE SAAT İLE İYİCE PİŞİR (ORANLAR ÖLÇEK VE FIRINDA PİŞİRME SÜRESİ, FIRININ ISISI HUSUSU DEĞİŞKENLİK GÖSTERECEĞİ İÇİN BU KONUDA BİR DEFAYA MAHSUS EVİNİZDE KEK İŞİ İLE İLGİLİ ANNE DEN EŞİNİZDEN VEYA BİR BİLENDEN YARDIM İSTEMENİZİ TAVSİYE EDERİM).

KEKİMİZ İYİCE KABARIP PİŞTİKTEN VE HAMUR TARAFI KALMADIĞINA KANAAT GETİRDİKTEN SONRA KEKİ KİBRİT BÜYÜKLÜĞÜNDE KESEREK TERS ÇEVİRİN VE BİR SÜRE DAHA PİŞİRİN.
BU PİŞİRME (BİS YAPMAK )BİSKÜVİ İKİ DEFA PİŞİRMEK PİŞİRİLMİŞ DEMEKTİR BU SEBEPLE BİR YIL RAF ÖMRÜ VARDIR.
İKİNCİ PİŞİRMEDE KEK YAKMAMAYA ÖZEN GÖSTERİNİZ DAHA SONRA KÜÇÜK PARÇALI İYİCE KURUMUŞ KEKİMİZİ ROBOTTAN VEYA MİKSERDEN GEÇİREREK İYİCE UFALAYIP VE İÇİNE BEŞTE BİR ORANINDA GALETA KATARAK MAMA HALİNE GETİRİRİZ.
BU HAZIRLADIĞIMIZ MAMANIN İÇİNE BESLENME DÖNEMİNE GÖRE GRİ HAŞHAŞ, NİJER VE HAŞLANMIŞ YUMURTA KATABİLİRİZ, SERVİS YAPMADAN NEMLENDİRMEK İÇİN SU, MEYVE SUYU. HAVUÇ V.B KATABİLİRİZ AYRICA KURU TOZ HALİNDE
HAZIRLADIĞIMIZ MAMA HAVA ALAN KAPLARDA DURDUĞU SÜREDE 6 AY BOZULMAZ AMA SİZ YİNEDE BUZDOLABINA KOYUN

Alıntıdır
Ercan KOÇOĞLU

Herkes kendi tarifiyle mama yapar hocam. Benim taze malzemeler haricinde hazırladığım katkı karışım kenarda durur mamamı hep onunla yaparım. Sizede bu içerisindeki malzemeleri sayayım. İnanın oran vermek ölçü vermek mümkün değil sadece deneyimle göz kararı oluyor.
-------------
Pirinç unlu bebe maması
Bebe büsküvisi
Tarçın
Keçiboynuzu
Bira mayası
Probiyotik
Galeta unu
Mısır unu
Buğday nişastası
Yulaf
Toz vitamin
Kalamar kemiği
Yumurta kabuğu
-----------------
Bunları değirmenden çekip toz haline getireceksiniz hava almayan büyük bir saklama kabına koyacaksınız. Günlük yumurtanızı haşlayacaksınız havuç ve maydanoz ile servis edip 7-8 saat sonra geri toplayacaksınız. Benim yöntemim budur. Kuşlarım elhamdülillah tosun gibiler. Dediğim gibi her yiğidin yoğurt yiyişi farklı benim mama diyetim bu şekilde.

Bu tariflerin içindeki şeker içerenleri ve şekerleri çıkarmalısınız. Şeker (doğal olmayan formu) normal beside verilmemeli. Bisküvi bebek maması gibi şeylerin içinde bulunmaktadır. Şeker size kuşları canlı gibi gösterecektir. Ama uzun vade de karaciğeri bitirecektir.
Şeker sadece ağır hasta kuşlara toparlanmaya yardım için kısa süre verilir. Toparlanma görülünce hemen kesilmelidir.

Bu tariflerin içindeki şeker içerenleri ve şekerleri çıkarmalısınız. Şeker (doğal olmayan formu) normal beside verilmemeli. Bisküvi bebek maması gibi şeylerin içinde bulunmaktadır. Şeker size kuşları canlı gibi gösterecektir. Ama uzun vade de karaciğeri bitirecektir.
Şeker sadece ağır hasta kuşlara toparlanmaya yardım için kısa süre verilir. Toparlanma görülünce hemen kesilmelidir.
@Ayhan OTÇUOĞLU abi şeker senin gönderdiğin tariftede var.onudamı katmayalım ? Birde süt muhabbetler için zararsızmı ?

Ben kuru kısmını tuzsuz etimek+irmik+bebe bisküvisi ve mısır nişastası ile yapıyorum ve kavanoza koyup serin yerde saklıyorum.Kullanacağım zaman burdan alıp göz kararı içine birde hazır kuru mama biraz ekliyorum geri kalan mamayı nemlendirecek malzeme ,çeşitli tohumlar ve takviyeler oluyor.Genelde nemlendirme kısmını haşlanmış yumurta+havuç rendeleyerek yada arada havuç yerine yeşil kabak.Bazen haşlanmış yumurta + elma(ayva,muz).Bunun üstüne tohum ekleme yapılabilir kuşların sevdiği tohumlarda uygun miktarda katılırsa mamaya ilgi daha çok artacaktır nijer,iç yulaf,keten ve perilla tohumları gibi ..Bu tür şeylere ilavaten mamaya katılabilen vitamin ve probiyotikleride arada katıyorum.Eldeki malzeme ve bütçeyle birçok varyasyon yaratmak mümkün insanın yaratıcılığına kalmış.

Geri