Kusun diskisi ve zayifligi

gökbörü16

Yeni Üye
Kusumun yanina 1,5 2 ay once es olsun diye sari kusu almistim. Geldi geleli zayif celimsiz. Diskisinida bazen duzgun yapiyo bazende sulu bir sekilde yapiyo. Normal yaptigi zamanlarda da bazen siyaha donuk bi rengi oluyo. cok hareketli cok otuyo hatta digerini bastirdi salincaktan felan atiyo ama geldi geleli bu sekilde nedeni nedir acaba

Ekli dosyalar

• IMG_20190110_141357.jpg
    IMG_20190110_141357.jpg
    481.8 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20190110_141348.jpg
    IMG_20190110_141348.jpg
    470 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20190110_141330.jpg
    IMG_20190110_141330.jpg
    764.3 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20190110_141424~2.jpg
    IMG_20190110_141424~2.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 36
Kuşun duruşunda bir sorun yok. Gayet genç ve diri görünüyor. Yağlı olmaması her zaman avantajdır. Kuşlarınıza nasıl bir diyet uyguluyorsunuz?

Quik marka yem kullaniyorum. Yumurta mamasi veriyorum. Hafta da 1 kez vitamin veriyorum ve dal dari veriyorum

2 haftada bir. Bide surekli yemlikte duran hazir yumurta mamasi var
Hazır mama kullanılmasını önermiyorum. Sürekli yemlikte durması sağlık açısından iyi değil. Akıllı yemlik kullanmıyorsanız her gün taze yem verin. Kuş başına 1 yemek kaşığı. Haftada 2-3 gün mama verin (yumurta,havuç,bebe bisküvisi,muz, probiyotik tozu karıştırın)
Yavru kuşlarda sindirim sistemi tam olarak gelişmiş olmadığı için dışkıları ishal olabilir tabi herhangi bir hastalıktan ötürü değilse. Bu nedenle probiyotik kullanımı önemli. Ben probiyotik olarak diazyme 256 kullanıyorum.

İstersen mamasına karıştırıp verebilirsin. İstersen suluğuna koyup verebilirsin.

Merhaba arkadaşlar. Diazyme 256 kullanımı hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla beraber tavsiyeler hep "çay kaşığının ucuyla pirinç tanesi kadar" şeklinde oluyor. Oysa doğru kullanım oranı 1 lt suya 2,5 gr şeklinde belirtilmiş. Bu da demek oluyor ki; 100 cc suya (normal bir suluk 100-110 cc'dir) 0,25 gr yani 250 mg. 250 mg'lık bir tableti ezip toz haline getirdim, neredeyse silme tam bir çay kaşığı ediyor. Yani tedavi sonrası probiyotik olarak Diazyme 256 kullancak arkadaşlar silme bir çay kaşığı Diazyme 256 yı tam bir suluğa ya da yarım çay kaşığı kadarını yarım suluğa kullanmalılar. Zaten probiyotikler vücut dışında hızla ölüyorlar, kuş yeterince faydalanamıyor. Düşük dozaj da gereken etkiyi yaratamayabilir.

Son düzenleme:
Sürekli mama kalması doğru değildir.
Artı kullandığım yemin kalitesine dikkat etmek gerekir. Bir de bir yem kapına aspur yemi ( kanarya yemi sade) koy ondan yesinler biraz.

Mama yı da hafta bir defa verin az olmak şartı ile. Doğal dengesini bozmayalım

Cevaplariniz icin tesekkurler. Peki zayifligi irkindan mi yavru olmasindan midir. İrkinida bilmiyorum ama digeri boyut olarak bu kadar kucuk degildi aldigimda o da yavruydu. Aspur ve probiyotik kullanmaya baslayacagim cok sagolun

Kuşunuz zayıf değil aksine sağlıklı durumda. Yağlanma cok kötü sonuçlar doğurabilir. Ciftlesmeyi dahi engelleyebilir. Cinsi çek sanırım. Bu cinse göre gayet normal bir boyuta sahip. Onemli olan sağlığı. Siz burdaki tavsiyelere uyun. Kus kumunu kalamar kemigini mamasını sebze meyvesini eksik etmeyin yeter. Keyifli hobiler

Geri