Kuruma hastalığı

duygu.arl

Yeni Üye
Merhaba, muhabbet kuşum 3 yaşında çok hareketli cıvıl cıvıl sürekli öten bir kuştu. Bir hafta önce yem kustugunu ve yemliginde normal zamandan daha az kabuk kaldigini ve istahsizligini ve ishalini fark ettim.ertesi gun hemen veterinere goturdum, veteriner kabarik durdugunu atesinin oldugunu ve soguk alginligi olabilecegini soylerek vitaform verdi, 5gun suyuna katin duzelir buyuk ihtimalle dedi ancak ben 4 gun kullandim hicbir iyilesme goremeyince bugun tekrar veterinere goturdum bugun de kuruma baslangici oldugunu vitaforma devam etmem gerektigini ve şırınga icerisinde renksiz bir ilac vererek sabah aksam agzina birer damla damlatmami belirtti.suandada genelde uyuyor ve gorseldeki gibi ögürme hareketi yapiyor.bu hareket sonucunda bazen salyali yem cikartiyor, geneldede kusmadan sadece ögüruyor.ek olarak ne yapabilirim saatlerdir kuruma kelimesini duydugumdan itibaren panikle arastiriyorum ancak kafam karisti ne kullanayim ne yapayim bilemedim. Simdiden cok tesekkur ederim , cok sagolun.

Ekli dosyalar

• 20210427_220046.jpg
    20210427_220046.jpg
    370.3 KB · Görüntüleme: 30
  • 20210427_220005.jpg
    20210427_220005.jpg
    236.8 KB · Görüntüleme: 15
  • 20210427_215904.jpg
    20210427_215904.jpg
    313.1 KB · Görüntüleme: 28
Kuruma diye hastalık yoktur başka hastalıklardan dolayı kuşun zayıflamasıdır bir kaç dışkı daha yapsın kusmukta koku var mı

Çok tesekkur ederim cevabıniz icin. Vaktinizi almadan bir sey daha danismak istiyorum. Bu hastaliga yakalandigindan itibaren yemliginden sadece gorseldeki yemi yiyor. Klasik yuvarlak yemleri asla yemiyor.( 2aylik aldim bastan beri versele laga prestige kullaniyorum degistirmedim son zamanlarda ) Yemligini cikartip yemleru tazeledigimde hemen yemligine gelip sadece arasindan bunlari secip geri tunegine gidiyor. Acaba degerlerinde bir eksiklik olabilir mi yada ac kalmamasi icin arasindan sadece bunlardan secip ayri bir kaba mi koymaliyim ?

Ekli dosyalar

• 20210427_233032.jpg
    20210427_233032.jpg
    322.5 KB · Görüntüleme: 28
Kuşun zayıfladığından şüpheniz var mı hiç öyleyse dal darı falan verin kolay yemesi için yem seçmesi de daha farklı ola bilir olmaya bilir de @ADRIAN

Kuruma diye hastalık yoktur başka hastalıklardan dolayı kuşun zayıflamasıdır bir kaç dışkı daha yapsın kusmukta koku var mı
Veteriner dedi diye yazmistim cok bir tecrubem yok bu konuda tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin. Kusmukta koku yok ancak köpuk var kafasini saga sola sallayarak kustugu icin tellere yapisiyor tellerde farkettim kopugu

Salyalı kusma kursak mantarında oluyor ama koku da olması lazım mantar tam demek için

Kuşun zayıfladığından şüpheniz var mı hiç öyleyse dal darı falan verin kolay yemesi için yem seçmesi de daha farklı ola bilir olmaya bilir de @ADRIAN
Yok zayiflamadi ama kum yiyor bol bol insallah zayiflamamasinin sebebi midesinde yem yerine kumun sisligi degildir, eski neseli gunlerinde dal dariyi şuursuzca hemen bitirdigi icin ( yaglanma yaptigini okumustum ) bir suredir almiyordum ancak yarin alip verecegim mutlaka

Çok tesekkur ederim cevabıniz icin. Vaktinizi almadan bir sey daha danismak istiyorum. Bu hastaliga yakalandigindan itibaren yemliginden sadece gorseldeki yemi yiyor. Klasik yuvarlak yemleri asla yemiyor.( 2aylik aldim bastan beri versele laga prestige kullaniyorum degistirmedim son zamanlarda ) Yemligini cikartip yemleru tazeledigimde hemen yemligine gelip sadece arasindan bunlari secip geri tunegine gidiyor. Acaba degerlerinde bir eksiklik olabilir mi yada ac kalmamasi icin arasindan sadece bunlardan secip ayri bir kaba mi koymaliyim ?
Yulaf aşırı tüketimi yağlanma yapar ,kuşu tüyden çıkardığı gibi tüye de sokabilir

Salyalı kusma kursak mantarında oluyor ama koku da olması lazım mantar tam demek için
Evet bende ayni seyden suphelenip veterinere kursak mantarinida sordum ancak ondan olsa yemliginden ayrilamaz cokta zayiflardi dedi bende onu arastirmayi birakmistim o halde biraz daha kursak mantarini arastirayim

Tesekkur ederim bilgilendirmeniz icin sirf karni acsa yardim edebilmek adina boyle bir yol aklima gelmisti ama anlasilan baska sorunlara yol acabilirim, unutayim en iyisi bu fikri
Kuşun kursağı boş kalmasın.Arkadaşıma katılıyorum dal darı ,aspur kuşun toparlanmasını sağlayacaktır.Yem yemediği takdirde siz müdahale etmelisiniz.Haşlanmış yumurtanın sarısını su ile muhallebi kıvamına getirip şırıngayla verebilirsiniz .

Geri