Kuruma hastalığı

Muratoğulları

Yeni Üye
Selamünaleyküm arkadaşlar dişi muhabbet kuşumun yanina es aldığımda 3 5 ay içinde kurumahastaligina yakalanıyor bu tesadüfmü yoksa dışı kuş taşıyıcı olabilirmi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim tesekkurler

Öncelikle kuruma diye bir hastalık yoktur, kuruma kuşun zayıflamasına denir. Herhangi bir hastalıktan dolayı kuş zayıflar.

Dişi kuşunuzun yanına aldığınız kuşlar mı hastalanıyor?

Selamünaleyküm arkadaşlar dişi muhabbet kuşumun yanina es aldığımda 3 5 ay içinde kurumahastaligina yakalanıyor bu tesadüfmü yoksa dışı kuş taşıyıcı olabilirmi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim tesekkurler
Kuruma hastalığına sebep olan megabakteri dir mantar sınıfına girer dediğiniz gibi kusunuz taşıyıcı olabilir yada özensiz dikkatsiz petshop lardan aldıysanız böyle sorunlar olması muhtemel birde yeni kuş aldığınız da kafes ve ekipmanlarıni komple dezenfekte ediniz

Kuruma hastalığına sebep olan megabakteri dir mantar sınıfına girer dediğiniz gibi kusunuz taşıyıcı olabilir yada özensiz dikkatsiz petshop lardan aldıysanız böyle sorunlar olması muhtemel birde yeni kuş aldığınız da kafes ve ekipmanlarıni komple dezenfekte ediniz
Cvp için teşekkürler Yeni kus aldigimda dezenfekte ediyorum hatta 15 gün ayrı kafeste takip ediyorum,dışının yanına aldığım iki erketede 5, 6 ay sonra hastalık nüfuz etti yanlış bakımdan olsa neden hep dışının yanına attıklarında oluyor? Benim öğrenmek istediğim taşıyıcı olarak düşündüm kuştan hemen neden bulaşmıyor,eğer ögeleyse....

Cvp için teşekkürler Yeni kus aldigimda dezenfekte ediyorum hatta 15 gün ayrı kafeste takip ediyorum,dışının yanına aldığım iki erketede 5, 6 ay sonra hastalık nüfuz etti yanlış bakımdan olsa neden hep dışının yanına attıklarında oluyor? Benim öğrenmek istediğim taşıyıcı olarak düşündüm kuştan hemen neden bulaşmıyor,eğer ögeleyse....
Hayvanlar genleri nedeniyle bakteriyi vücutlarında taşır ömürlerinin sonuna kadar taki bağışıklık lari zayifkayinca bakteri atağa geçer insanlarda da böyledir işin garibi mantar türevleri bağışıklık dinlemez sinsi sinsi ilerler

Hayvanlar genleri nedeniyle bakteriyi vücutlarında taşır ömürlerinin sonuna kadar taki bağışıklık lari zayifkayinca bakteri atağa geçer insanlarda da böyledir işin garibi mantar türevleri bağışıklık dinlemez sinsi sinsi ilerler
Sizce dışının yanına erkek aliyimmi

Kuruma diye bir hastalık yoktur. Herhangi bir hastalık sonucu kuşlar kurumaya girebilir. Mesela iç mantar, kursak mantarı, koksidiyoz, e-coli vs. gibi hastalıklarda kurumaya girebilir hayvan.

Recainin dediği gibi kuruma hastalığı diye bir hastalık yok, kuruma durumu kuşun ani ağırlık kaybetmesi halidir. Sebebi tek bir hastalığa bağlı değildir birçok hastalık yada sorun sebebi ile kuş zayıflayabilir önlenmesi için hastalığın teşhisi gereklidir.

Kuruma durumunun tespiti için kuşu tartıyor musunuz?
Hayır tartmalimiyim ve ne aralıklarla?benim sorunumu okudunuz mu?

@Muratoğulları en azından kafes tabanına tuvalet kağıdı koy 3,4 tane dışkı yapsın dışkılara bakalım dişi kuşun hastamı, hastaysa hangi hastalığı var öğrenelim. Bu şekilde sana yardımcı olamayız maalesef.

Bakın sen kuşun megabakteri kaptigini kuş kuruyunca anlarsın onun haricinde veteriner tahlilinde çıkar o yüzden o hastalığın adı kuruma kalmış dır kuruma ilk evrelere değil son evrelere denir son evrede kuşu kurtarmak pek mümkün değildir ayrıca kuşun dışkısı na bakarak iç mantar olduğunu anlayamaz siniz boşu boşuna adama zaman kaybettiriyor sunuz
Sizce dışının yanına erkek aliyimmi
Siz bilirsiniz iki erkeğin ölümü tesadüf değilse almayın

Bakın sen kuşun megabakteri kaptigini kuş kuruyunca anlarsın onun haricinde veteriner tahlilinde çıkar o yüzden o hastalığın adı kuruma kalmış dır kuruma ilk evrelere değil son evrelere denir son evrede kuşu kurtarmak pek mümkün değildir ayrıca kuşun dışkısı na bakarak iç mantar olduğunu anlayamaz siniz boşu boşuna adama zaman kaybettiriyor sunuz
Siz bilirsiniz iki erkeğin ölümü tesadüf değilse almayın
Kuşun ani zayıflaması sadece megabakterler sonucu oluşmaz!

Birçok hastalık kuşun zayıflamasına sebep olabilir.

Kuşun ani zayıflaması sadece megabakterler sonucu oluşmaz!

Birçok hastalık kuşun zayıflamasına sebep olabilir.
Arkadaşlar Ilginiz icin teşekkür ederim ,Dışı kusu 1 haftadır takip ediyorum hiç bir sıkıntı gözükmüyor veterinerede götürdüm taşıyıcılık sadece tahlille belli olur hiç bir belirti yok gayet sağlıklı olduğunu soyledi ,napalim dışı tek duracak sanirim

Geri