Kursak mantarı

Neslihannahilsen

Yeni Üye
Merhaba ben kuşumun burnu akıyor diye veterinere götürdüm kursak mantarı teşhisi koydu jilet göğüs oluşmuş ,baytril ve bi kaç toz karışım verdi 7 gün kullandım faydası olmadı zayıflamaya başladı hareketliydi iştahı yerindeydi ancak zayıflamaya devam ediyordu ben de triflucan şuruba başladım sabah ve akşam birer damla verdim bugün 5. Gün ,suluguna ilaç koyunca su içmiyor diye suluguna ilaç koymadım ,aspur dal darı ve ak darı aldım kilo alsın diye ,yiyiyor ama dünden veri kursagında şişlik oldu karnı mosmor oldu ,bugün keyifsiz ve eskiye nazaran hareketsizdi her gün kötüye gidiyor zayıflıyor ,dıskısı normal yeşil kıvamda ,hangi ilacı nasıl kullanmam gerek fungostatin de aldım onu mu vereyim ne yapayım bilemiyorum ,ölecek diye çok korkuyorum .kursagına her gün zeytin yağıyla masaj yapıyorum şişliği insin diye .lütfen yardımcı olsun ,eşi sallabaş hastalığından öldü iki ay önce .ne olur yardım edin hangi ilacı ne dozda vereyim ?

Durumunuz biraz ciddi !!!! ,eğer Veterinere güvenemediyseniz daha bilgili bir veterinere götürün bence..
(Bizden sonra gelen nesillere tebrübe bırakmak adına lütfen sorunlarınız ile beraber fotograf paylaşın ve olay ne ile sonuçlandı bilgilendirin lütfen)

Başka bir veteriner en başta nezle demişti .kanatlılar konusunda veterinerlerin kus yetiştiricilerinden daha bilgisiz ve tecrübesiz olduğunu düşünüyorum .bugun yine kursagına masaj yaptım inmişti şişliği ama karnı hala mor .benzer durumda olanlardan destek bekliyorum .

Ekli dosyalar

• 158612CC-B219-418D-AE00-D92786F36FD0.jpeg
    158612CC-B219-418D-AE00-D92786F36FD0.jpeg
    814.5 KB · Görüntüleme: 53
  • 6885ED84-A7A2-490A-83BC-6DD780638C27.jpeg
    6885ED84-A7A2-490A-83BC-6DD780638C27.jpeg
    384.1 KB · Görüntüleme: 50
ya şimdi ne desem bilemedim , morluk dediğiniz , normalde zaten kuşun eti koyu renk olur, ama tümör olsa şişlik olur muhtemelen tümör değil.
bana bir tür tüy haftalığı gibi geldi..

şu linke yazın yardım alırsınız inşallah..

bu linktende diğer konuları araştırıp vitamin ,tedavi vs. bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burun akıntısından nasıl kursak mantarı teşhisi koydu anlamadım göğsü jilet gibiyse baya ilerlemiş demektir kursak mantarı bu durumda da kusması ağzının kokması vb belirtiler olması gerek. Belki de kursak mantarı değil ve yanlış ilaç kullanıyorsunuz

İşte Benim korkum da o .ya yanlış ilaç kullanıyorsam .gelişme geriliği var dedi jilet göğüs dedi solunum zorluğu var dedi ve kursak mantarı dedi .kusma yok dıskıda yem yok iştahı dün iyiydi .teşhis mi yanlış ilaç mı yanlış bilemiyorum .bakın resim ve videoyu atıyorum .

Ekli dosyalar

• 346C70F9-00A2-4334-868E-71DD3C7B9A1A.jpeg
    346C70F9-00A2-4334-868E-71DD3C7B9A1A.jpeg
    635.5 KB · Görüntüleme: 45
  • C73E13CA-84B6-4CB7-8A0F-95A91A90DC11.jpeg
    C73E13CA-84B6-4CB7-8A0F-95A91A90DC11.jpeg
    592 KB · Görüntüleme: 39
  • 0E1A6821-C89C-4102-85B5-0C7D772EB7B4.jpeg
    0E1A6821-C89C-4102-85B5-0C7D772EB7B4.jpeg
    179.4 KB · Görüntüleme: 51
Karnı semsert ve mosmor .kursagı şişti ama her gün yağla masaj yapınca indi .kursagı yem dolu .
ya şimdi ne desem bilemedim , morluk dediğiniz , normalde zaten kuşun eti koyu renk olur, ama tümör olsa şişlik olur muhtemelen tümör değil.
bana bir tür tüy haftalığı gibi geldi..

şu linke yazın yardım alırsınız inşallah..

bu linktende diğer konuları araştırıp vitamin ,tedavi vs. bilgi sahibi olabilirsiniz.
ve mosmor

Bu morluğu ve şişliği veterinere sordunuz mu? Veterineriniz eğer kanatlı uzmanıysa güveniyorsanız dediklerini yapın ama bilemiyorum. Söylediği ilaçlar bence ağır gelmiş olabilir 3 ilacı doğru gramaj ile karıştır dediğine göre en ufak fazlalık etkiler demek ki

İlaçları kendi karıştırıp verdi ,anan başka bir kus üreticisi ilaçların ağır gelecegini söyledi .kursak mantarından karnı mormuş .herkes başka bir şey diyor kimi dinleyeceğimi şaşırdım

morluğun normal olabileceğini düşünüyorum, benim kuşlarımda da kursağın olduğu kısım pembe, alt kısımlar mor. yani etinin rengi.

İnşallah normal hali böyledir ,o kısma daha önce hiç dikkat etmemiştim o sebeple normal rengi nedir bilmiyorum bir de tüğleri azaldı sanırım çok bariz karnı bu yüzden direkt morluk gözüküyor .basındaki tüğler de azaldı etini görüyorum resmen

HEr şey hızlı nefes alış verişiyle başladı ardından kuyruğu yukarı aşagı olmaya başladı ardından burun akıntısı ve jilet göğüs .hepsinin kursak mantarı (öegabakteri )göstergesi olduğunu söyledi veteriner ,toz karışım verdi baytril vitaform ve nilverm ancak bu ilacı bir hafta kullandıktan sonra kus aşırı zayıflamaya başladı daha da kötüleşti tedaviyi değiştirdim ve triflucan şurup vermeye başladım 6 gün kullandım dün biraz daha iyiydi ama eskisi gibi değil dünden beri şırıngayla multivitamin veriyorum 4 gün bu ilaçtan sonra da prebiyotik vermeyi düşünüyorum .genel de tedavi şekli bu şekilde diye araştırdım gördüm ancak yine de hata yapmadan tedaviye devam etmek istiyorum o sebeple sizlere danışıyorum

Geri