Kulucka zamani

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Tefo040
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Tefo040

Yeni Üye
Selam arkdaslar kusum ayin 16 sinda yumurtlamisti, suan 4 tane yumurta var , nezaman bakmam gerekiyo dolumu bos mi diye , Asil mesele erkek sürekli yuvaya girip disiyi cikartiyo , disi sinirli sekilde ötüyo , bazen erkek iceri giriyo disiyi almiyo , yuvanin agzinda bekliyo, acaba normal mi yoksa erkegi ayirsammi ?

Anne kuşun yumurtaları ısıtmaya başladığı günden 8 gün sonra baksanız yeterli olacaktır. İlk yumurtayı bıraktığı tarihten itibaren değil ama bakın!

İlk yumurtayı 16'sında bıraktıysa zannımca son yumurtayı 22 sinde bırakmış olması muhtemel...
3. yumurtadan itibaren yatsa 28'i yumurta dolum kontrolü için uygundur. biraz da siz esnetin bu payı ay sonu kontrol edebilirsiniz. Umarım sağlıklı yavrular alırsınız.

Erkeği ayırmanızı tavsiye ederim ancak sadece tavsiye nitekim kuşlarınızın karakteristik özelliklerini bilmiyorum beki de babayı alırsanız anne yumurtalara yatmayı bırakır belki de devam eder yatmaya siz deneme yanılma yöntemiyle doğru kararı vereceksiniz. Kolay gelsin.

Anne kuşun yumurtaları ısıtmaya başladığı günden 8 gün sonra baksanız yeterli olacaktır. İlk yumurtayı bıraktığı tarihten itibaren değil ama bakın!

İlk yumurtayı 16'sında bıraktıysa zannımca son yumurtayı 22 sinde bırakmış olması muhtemel...
3. yumurtadan itibaren yatsa 28'i yumurta dolum kontrolü için uygundur. biraz da siz esnetin bu payı ay sonu kontrol edebilirsiniz. Umarım sağlıklı yavrular alırsınız.

Erkeği ayırmanızı tavsiye ederim ancak sadece tavsiye nitekim kuşlarınızın karakteristik özelliklerini bilmiyorum beki de babayı alırsanız anne yumurtalara yatmayı bırakır belki de devam eder yatmaya siz deneme yanılma yöntemiyle doğru kararı vereceksiniz. Kolay gelsin.

Sagol cevap icin. Kafes cift haneliydi ayirdim erkegi.simdilik disi yatiyor, tekrar nezaman birlestirecegim ?

Yavrular elle tutulur hale geldiğinde babanın hırçınlığı geçtiyse birleştirebilirsin. Şu an için birbirlerini görmeyecek bir paravan koy orta kısma. Yavrular 10-15 günlük olunca araya tel ızgarayı koy erkeği izle 1-2 gün, dişiye hala şiddetle yelteniyorsa birleştirme. Paravanı yine koy görmesin. Yavrular bağımsızlık kazanınca birleştirirsin erkekle dişiyi. Ama sakın yine yavru almanın peşine düşme zira dişi şu dönemde çok yorulacak tek başına tüm sorumluluğu üstlendiği için. Ama erkek hırçınlığı bırakırsa gayet iyi olur. Bu da tamamen kuşunuzun karakteristik özelliğine bağlı.

Selam arkdaslar kusum ayin 16 sinda yumurtlamisti, suan 4 tane yumurta var , nezaman bakmam gerekiyo dolumu bos mi diye , Asil mesele erkek sürekli yuvaya girip disiyi cikartiyo , disi sinirli sekilde ötüyo , bazen erkek iceri giriyo disiyi almiyo , yuvanin agzinda bekliyo, acaba normal mi yoksa erkegi ayirsammi ?
Arkadaşlar kontrol edilmeleri için bilgilendirmeyi yapmışlar, onun dışında kuşlarınızı rahatsız ediyorsanız; sürekli yuvalığı kontrol ediyorsanız yahut onların rahatsız olacağı davranışlarda bulunuyorsanız birbirleri ile kavga etmeleri muhtemel nedendir. Bu dönemde mama verin ancak mamanın içinden havucu çıkartın, kızıştırıcı yem vermeyin. Elma vermeniz uygundur, rahatlarlar. Yem takviyesini ihmal etmeyin, özellikle içinde E vitamini bulunan markalardan. Kuşlarınızı ayırmanızı tavsiye etmem, ilginizi azaltın ve biraz daha gözlemleyin. Çok ilgilenmeyin, akıllı yemlik yoksa da akıllı yemlik temin edin, bu daha az ilgilenmenizi sağlar. Hala aynı devam ederse, o zaman belki ayırabilirsiniz.

Sagolun arkadaslar. Yumurta mamasi sürekli veriyorum, elimden geldigi kadar en iyi sekilde bakmaya calisiyorum. Simdi yumurtalara baktim, hepsi hafif ve iclerinde azbisey sarilik var, bos gibi. Yumurtlari aliyimmi hepsini birden .

4 yumurtaninda resmi.

Ekli dosyalar

• BBFA2A3C-F669-4D66-A09E-2C6DE075D223.jpeg
    BBFA2A3C-F669-4D66-A09E-2C6DE075D223.jpeg
    131.2 KB · Görüntüleme: 21
  • 45FBEAD1-425B-479E-9652-3747ADDDCFEE.jpeg
    45FBEAD1-425B-479E-9652-3747ADDDCFEE.jpeg
    114.3 KB · Görüntüleme: 20
  • D6C30246-C888-497E-84FD-0675D0398EDC.jpeg
    D6C30246-C888-497E-84FD-0675D0398EDC.jpeg
    79.7 KB · Görüntüleme: 23
  • 061B509F-A05F-4690-AA6A-BDEB3934CA31.jpeg
    061B509F-A05F-4690-AA6A-BDEB3934CA31.jpeg
    82.1 KB · Görüntüleme: 22
Yumurtalar maalesef boş. Lakin fotoğraf kalitesinden dolayı belki yanılabilirim, siz yine yumurtalara bir bakın damarlaşma yoksa ve yumurtlar da kırmızıya dönen bir bölge yoksa ne yazık ki yumurtalar boştur. Zaten resimlerde de hepsi öyle gözüküyor.

Iclerinde hicbir sekilde koyuluk yada damar gözükmüyo. Tamam alayim yumurtalari. Tekrar Tesekkürler

Yumurtalari aldim. Kirdim baktim iclerinde hicbirsey yoktu. Disi kusa cok üzüldüm , yumurtalarini geziyo.

@Ayhan OTÇUOĞLU
Ayhan hocam bu konuyla ilgili bende bir şey sormak istiyorum size.
Yavru alırsak ve anne baba sorunsuz besleyip büyütürse yavruları, bir sonra ki üreme dönemi için ne kadar bir süre bekletmeliyiz anne babayı?

Ve affınıza sığınarak bir şey daha öğrenmek isterim sizden.
Kuluçka ve yavrulu dönemde anne-baba beslenmesi nasıl olmalı?
Normal dönemde besleme nasıl olmalı?
Saygılar...

Son düzenleme:
Anne baba normal beslenme şartlarında bir defa üretime geçtiğinde artık yaklaşık 60 günlük periyotlarla üremeye devam ederler.
Normal dönemde kuşlara akdarı verilir haftada 2 defa mama verilir. Yumurta da mama 3 verilebilir. Yavrulu dönemde de bakan kişinin bakımına göre 3-4 defa mama verilmelidir. Bu arada probiyotik, multivitamin, desteklari haftada 1 veya 2 haftada 1 yapılmalıdır. Yavrulu dönemde yuva temizliğine ve altlık kullanımına özen gösterilmeli ve bitlenmeye müsaade edilmemelidir. Bir dişi 10 kuluçka geçirirse verimli üreme zamanı hemen hemen bitmiş olur. Bakım ve besleme şartlarına göre daha uzun aralıklarla üremeye devam edebilir. Erkekler 3-4 sene üreme yapabilirler.

Anne baba normal beslenme şartlarında bir defa üretime geçtiğinde artık yaklaşık 60 günlük periyotlarla üremeye devam ederler.
Normal dönemde kuşlara akdarı verilir haftada 2 defa mama verilir. Yumurta da mama 3 verilebilir. Yavrulu dönemde de bakan kişinin bakımına göre 3-4 defa mama verilmelidir. Bu arada probiyotik, multivitamin, desteklari haftada 1 veya 2 haftada 1 yapılmalıdır. Yavrulu dönemde yuva temizliğine ve altlık kullanımına özen gösterilmeli ve bitlenmeye müsaade edilmemelidir. Bir dişi 10 kuluçka geçirirse verimli üreme zamanı hemen hemen bitmiş olur. Bakım ve besleme şartlarına göre daha uzun aralıklarla üremeye devam edebilir. Erkekler 3-4 sene üreme yapabilirler.

Çok teşekkür ederim hocam. Sayenizde çok şeyler öğreniyoruz. Sağolun. İyi günler. Saygılar...

Geri