kulucka süresi

Mehmettrk

Meraklı Üye
Kulucka süresi nasıl hesaplanır
1.ciftimin
1.yumurtası 27.12.2017
2.yumurtası 29.12.2017
3.yumurtası 02.01.2018
4.yumurtası 04.01.2018
5.yumurtası 06.01.2018
Normal şartlarda ilk yumurtanın ayın kacinda çıkması gerekiyor

İlk yumurtada herhangi bir sorun yoksa 15-17 ocak arası bugün yarın çıkması gerekir. Kuluçka süresi 18-21 gün arası değişir.

3.yumurta da kuluckaya yatmaya başladı fark edermi hesaplamayi ilk yumurtayı yaptığı tarihten mi yapicaz yoksa kuluckaya yattığı tarihtenmi

İlk yumurtayı yaptığı tarihten.

Daha önce yakındanda takip edip incelemiş günlerini tutmuş biri olarak; ilk yumurta tarihinden itibaren hesaplanır ;)

Daha önce yakındanda takip edip incelemiş günlerini tutmuş biri olarak; ilk yumurta tarihinden itibaren hesaplanır ;)
bende suan 3 cıft yumurtalı kusu olan ve kendı elımle 2 yavru cıkarmıs bırı olarak ve 3 yumurtadan sonra kuluckaya yatmaya baslayan kusu olan bırı olarak ılk yumurtadan degıl kuluckaya yatmaya basladıkdan sonra hesaplanır cunku ılk yumurtaı kontrol eddım 2. geldıkden sonra bosdu fakat 3. geldı anne yatmaya basladıkdan 3 gun sonra kontrol eddım damarlanmaları gordum bundan aala kanıt olurmu :) sız bıldıgınız gıbı yapın benım gozlemleyıp deneyımledıgım bu :) ılk yumurta yapıldı yatmadıkdan sonra o yavru onun ıcınde olusamaz nezaman yumurta ısı alır ozaman olusum baslar mantıkende :)

Yumurtayı yaptıktan sonra değilde yumurtaya yatmaya başladıktan sonra gelişim başlıyor ise 3. yumurtadan sonra yatmaya başlayan annenin ilk 3 yumurtası aynı gün çıkması gerekmez mi? Mantıken :) Yavrularkuşun 2 gün arayla yumurtladığı gibi 2 gün arayla yumurtadan çıkarrlar. Buna istinaden kuş yumurtayı yaptıktan sonra gelişim başlar ;)

Yumurtayı yaptıktan sonra değilde yumurtaya yatmaya başladıktan sonra gelişim başlıyor ise 3. yumurtadan sonra yatmaya başlayan annenin ilk 3 yumurtası aynı gün çıkması gerekmez mi? Mantıken :) Yavrularkuşun 2 gün arayla yumurtladığı gibi 2 gün arayla yumurtadan çıkarrlar. Buna istinaden kuş yumurtayı yaptıktan sonra gelişim başlar ;)
ama ustune yatmadan yavru gelısemez bakın 1 jumbo cıftım var yumurtladı 2 gun yumurta ya yatmadı ve yumurta bosdu bende baska kusun altına surdum ve 3 .gun yumurta doldu bunu acıklayın ozaman :)bırde anne kusun yumurtaya 2 3 den sonra yatma sebebıde yavru rekabetı az olsun dıyedır yanı sımdı ılk yumurtayı yapıp yatmıcak 3.den sonra yatıcak ve o yumurta anne yatmadıgı halde gelısıcek oylemı ozaman bız kusları bosuna kuluckaya yatırıyoruz yatmadanda gelısıyorsa :)

3. gün yumurta bi anda dolmaz. Yumurtanın damarlanması dolu olduğunun anlaşılması 5-6. günü bulur. E ozamana kadar yumurta gelişim içindedir zaten. Pat diye yumurtaya yatınca damarlanmaz. Gelişim başlar ama şartların elverişli olması gerekir ki yavru çıkabilsin. Yoksa tabiki anne yatmazsa yumurta gelişmez. Yada anne yatıyor diye de tüm yumurtalar çıkmaz! Tek başına değil şartların hepsinin uygun olması gerekir. Verdiğim linkte kendi kaydını tuttuğum gelişim süreci var. Senin hesabına göre 2. yumurta 15 günde çıkmış oluyor ki bu olmaz zaten. Yumurtadan çıkma hesabı ilk yumurtayı attığı tarihten itibaren hesaplanır.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/bir-cift-kusun-kulucka-ve-yavru-takvimi.39765/

3. gün yumurta bi anda dolmaz. Yumurtanın damarlanması dolu olduğunun anlaşılması 5-6. günü bulur. E ozamana kadar yumurta gelişim içindedir zaten. Pat diye yumurtaya yatınca damarlanmaz. Gelişim başlar ama şartların elverişli olması gerekir ki yavru çıkabilsin. Yoksa tabiki anne yatmazsa yumurta gelişmez. Yada anne yatıyor diye de tüm yumurtalar çıkmaz! Tek başına değil şartların hepsinin uygun olması gerekir. Verdiğim linkte kendi kaydını tuttuğum gelişim süreci var. Senin hesabına göre 2. yumurta 15 günde çıkmış oluyor ki bu olmaz zaten. Yumurtadan çıkma hesabı ilk yumurtayı attığı tarihten itibaren hesaplanır.

http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/bir-cift-kusun-kulucka-ve-yavru-takvimi.39765/
anlatamadım sımdı bakın benım kusum ılk yumurtasını yapdı suan 7 yumurtası var ılk yumurta 2. gun dldu damar vardı daha 2.gunden hepsıde 2.gunde doldu zaten 3 gunde degıl yanı ve ılk yumurtadan ıtıbaren yattı dıer cıftım 3.den ıtıbaren yattı ve yatmadan once 2 yumurtayıda kontrol ettıgımde ıcı sap sarıydı ve 3. geldıkden sonra yatmaya basladı basladıkdan 3 gun sonra kontrol yapdım 3 ude dolmusdu ve dıer cıftımdede 1 yumurta geldı 3. gunu yatmadıgı ıcın yumurtaya ben dıer cıftıme verdım ve 3 gun sonra o yumurtada doldu bunu anlatmaya calısıorum anne yatmassa olusum baslamaz yavrunun olusumu kulucka basladıgı zaman baslar dollenmıs olabılır yumurta ama yavrunun olusması ıcın yeterlı ısı gerekır sız o gunden hesaplarsanız anne 5 6 gun kuluckaya yatmasa mesela ılk yumurta 01.01.de gelse son yumurtada 01.09da gelse kus da son yumurtadan ıtıbaren yatmaya baslasa dıer yavrular yıne 18.gundemı cıkıcak yanı bı dusunun tabıkı ısınıp olusuma devam ettıgı gunden ıtıbaren hesaplanıp yavru cıkıcak

Bi kuş 1 ocakta ilk yumurtayı bıraktı, 3 ocakta 2. Yumurtayı bıraktı, 5 ocakta 3. Yumurtayı bıraktı ve yatmaya basladı. Senin hesabına gore 5 ocakta yatmaya başladığı için 1. Yumurta 18 gun sonra yani 23 ocakta mı çıkacak yani! 1 ocakta bıraktığı o yumurta 19 ocakta çıkar. Gun hesabı boyle yapılır.

Kuluçkaya oturduğu günden hesaplanır yumurta ısınmadıkça oluşum başlamaz.

Geri