Kuluçkada erkeği ayırdım

Geceninrüyası

Meraklı Üye
İlk kuluçka olduğundan mı bilmiyorum erkek iki yumurtayı kırınca ben ayırıp dişiyi yuvalı kafeste bıraktım. Erkeği arada bir sokuyorum besliyor ve çiftleşiyor sonra yuvaya girmeye başlayınca çıkarıyorum. Ama yavrular olursa erkeksiz dişi epey yıpranacak. Ne yapmalıyım? Dişi yumurtalara çok dikkat ediyor ilk yumurtadan beri yatıyor kıyamam. Erkeğin bu 3 yumurtayı kırmasını istemiyorum bu yüzden risk alamıyorum. Öneriniz nedir?

Yavrular çıkmaya başladığında mama yapacaksınız zaten erkeğide 1 2 saat yanına salarsınız veya yavrular çıkınca komple erkeği bırakırsınız oraya.

Yavrular çıkmaya başladığında mama yapacaksınız zaten erkeğide 1 2 saat yanına salarsınız veya yavrular çıkınca komple erkeği bırakırsınız oraya.
Yavruları dövmez mi erkek? Çünkü biraz kıskanç ve ayırdığım için daha çok eşinden ilgi isteyecek diye düşünüyorum..

Ayrıca tekrar yavru almak istemiyorum dişiyi yıpratmamak adına. Hep ayrı mı durmaları gerekiyor çiftimin? Yuvayı çıkarsam yumurtayı kafese yapar diye okudum. Bir yolu var mıdır?

Yavruları dövmez mi erkek? Çünkü biraz kıskanç ve ayırdığım için daha çok eşinden ilgi isteyecek diye düşünüyorum..
Bunu deneyerek öğrenebilirsiniz kuşlarınızın huylarını tam anlamıyla bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla en iyisi takip etmek o zaman.

Ayrıca tekrar yavru almak istemiyorum dişiyi yıpratmamak adına. Hep ayrı mı durmaları gerekiyor çiftimin? Yuvayı çıkarsam yumurtayı kafese yapar diye okudum. Bir yolu var mıdır?
1. kuluçka sonrası 2. kuluçkaya devam edebilir tabii ki yavru sayısına göre ilk kuluckada simdi 6 7 yavru yaparsa 2. kulucka olmaz sağlığı açısından şahsen ben buna izin vermem. 3 4 yaparsa gayet normal devam ettirebilirsiniz isteğinize bağlı.
Dişiyi engelleyemezsiniz kızıştığı müddetçe yumurta yapabilir.
Hep ayrı durmaları gerekmiyor yuvalık takmazsınız kızıştırıcı besinler vermezsiniz bu süreyi uzatır yumurtlaması için erkek olsa da olmasa da kafes tabanına yumurtlar kızıştığında.

Bunu deneyerek öğrenebilirsiniz kuşlarınızın huylarını tam anlamıyla bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla en iyisi takip etmek o zaman.

1. kuluçka sonrası 2. kuluçkaya devam edebilir tabii ki yavru sayısına göre ilk kuluckada simdi 6 7 yavru yaparsa 2. kulucka olmaz sağlığı açısından şahsen ben buna izin vermem. 3 4 yaparsa gayet normal devam ettirebilirsiniz isteğinize bağlı.
Dişiyi engelleyemezsiniz kızıştığı müddetçe yumurta yapabilir.
Hep ayrı durmaları gerekmiyor yuvalık takmazsınız kızıştırıcı besinler vermezsiniz bu süreyi uzatır yumurtlaması için erkek olsa da olmasa da kafes tabanına yumurtlar kızıştığında.
Teşekkür ederim o halde yapabileceğim bir şey yok. Kuşları ayırmak istemiyorum amacım üretim değil ama bir arada dursunlar yalnızlık çekmesinler. Bu arada erkek 6 senedir bende. Dişi 2 ay oldu. Öptürüyor kendisini ama şimdi kuluçka zamanı epey hırçın bu yüzden çekiniyorum. Umarım oğlum karakter olarak buna devam etmez. Her yumurtayı kırarsa ilerde sürekli ayırmak dişi için de zor olacak epey yorulacak. Cevap için teşekkürler tekrardan (:

Teşekkür ederim o halde yapabileceğim bir şey yok. Kuşları ayırmak istemiyorum amacım üretim değil ama bir arada dursunlar yalnızlık çekmesinler. Bu arada erkek 6 senedir bende. Dişi 2 ay oldu. Öptürüyor kendisini ama şimdi kuluçka zamanı epey hırçın bu yüzden çekiniyorum. Umarım oğlum karakter olarak buna devam etmez. Her yumurtayı kırarsa ilerde sürekli ayırmak dişi için de zor olacak epey yorulacak. Cevap için teşekkürler tekrardan :)
İlk kulucka acemilik dönemidir insallah acemiliğinden kaynaklıdır :)

İlk kulucka acemilik dönemidir insallah acemiliğinden kaynaklıdır :)
Peki ayırmakla doğru mu yaptım? Pek deneyimleyemedi.. yani tekrar kuluçka dönemi olduğunda yine kırarsa bir şans daha vermeli miyim yoksa artık karakterinden dolayı olduğundan emin olabilir miyim? Karakter olayından nasıl emin oluyoruz?

Peki ayırmakla doğru mu yaptım? Pek deneyimleyemedi.. yani tekrar kuluçka dönemi olduğunda yine kırarsa bir şans daha vermeli miyim yoksa artık karakterinden dolayı olduğundan emin olabilir miyim? Karakter olayından nasıl emin oluyoruz?
Oluşacak yavrular bakımından ayırmayı doğru yapıyorsunuz. Karakterist yapısını davranışlarından anlayabilirsiniz mesela kimi kuş vardır; kıskançlık, ısırma huyu, asabilik, durduk yere ısırma davranışları, ürkeklik vardır kimisi de kıskanç değildir ısırma huyu yoktur cana yakındır kolay alışır eğitilir vs.

Oluşacak yavrular bakımından ayırmayı doğru yapıyorsunuz. Karakterist yapısını davranışlarından anlayabilirsiniz mesela kimi kuş vardır; kıskançlık, ısırma huyu, asabilik, durduk yere ısırma davranışları, ürkeklik vardır kimisi de kıskanç değildir ısırma huyu yoktur cana yakındır kolay alışır eğitilir vs.
Teşekkür ederim aydınlatıcı oldu. İyi geceler. Ben de onlar da deneyimleyerek öğreneceğiz bakalım.

Benim disi iki kuluckayi da hemen hemen hic erkegin yardimi olmadan bitirdi. Erkegin akli bir karis havada, disi garibim tek basina besledi, buyuttu yavrularini. Ilk agizda 4 ikincide 5 yavru. Hic ayirmadim ama haytanin ruhunda babalik yok :)

Tavsiyem ayırmayın. Yumurtaya alışması için, ve yavrulara zarar verip vermeyeceğini bilmiyorsunuz. Doğal kalsinlar öğrensinler derim. Çocukları evlendiriyorsunuz ama çocuk yapmayın diyorsunuz. Bu mümkün müdür? :)

Geri