Kuşun tükürmesi?

Süleyman Kara

Paylaşımcı Üye
Başlık biraz ilginç oldu ama bizim kuşun biri sert hareketlerle sanki biraz kontrol dışı refleks gibi kafasını sallıyor ve tükürür gibi ses çıkarıyor. Bu hareketi yaparken ağzından yem fırladığını gördüm. Tam yutamamış da gırtlağını temizliyor sanki. Bir kere de bu hareketi yaptıktan sonra kafasının üzerine ağzından salya geldiğini görmüştüm.
Bu neden olabilir?

Dişiyi beslemek için yapmıyorsa. O zaman kursakta bir problem olabilir. Kuşu elinize alıp göğüs kemiği bıçak gibi çıkmış mı bir bakmanızı öneririm.
Kendisi 5 aylık hemen hemen. Yanına 1,5 aylık kuş koydum. Kendisi de henüz yetişkin olmamasına rağmen yavruyu besleme içgüdüsü olabilir mi?

Kendisi 5 aylık hemen hemen. Yanına 1,5 aylık kuş koydum. Kendisi de henüz yetişkin olmamasına rağmen yavruyu besleme içgüdüsü olabilir mi?
1,5 aylık kuşun yem isteyeceğini düşünmüyorum. Siz kuşu önce belirttiğim şekilde muayene ederseniz daha iyi olur.

IMG_7549.JPG
1,5 aylık kuşun yem isteyeceğini düşünmüyorum. Siz kuşu önce belirttiğim şekilde muayene ederseniz daha iyi olur.
Şimdi kontrol ettim. Dış görünüşte bir problem yok gibi. (Arkadaki kuş)
Göğüs altında sert bir şerit var aşağı doğru ama bu diğer kuşta da var, normal mi?

Çıkıntı olarak ele çok belirgin olarak gelmiyorsa sıkıntı yok. Kusma kafayı iki yana sallayarak gerçekleşiyorsa ilaç kullanmak gerek. Kafayı yukarı aşağı sallayarak yapıyorsa kibarca yapıyorsa sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Çıkıntı olarak ele çok belirgin olarak gelmiyorsa sıkıntı yok. Kusma kafayı iki yana sallayarak gerçekleşiyorsa ilaç kullanmak gerek. Kafayı yukarı aşağı sallayarak yapıyorsa kibarca yapıyorsa sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.
Tam yukarı aşağı veya sağa sola diyemem. Biraz daha gözlemleyeyim.

Muhabbet kuşunuz hapşırırken ağzından yem çıkıyorsa kafesinde kuş kumu yok demektir.Ona kuş kumu verirseniz bu sorun düzelecektir.Sebebi ise kuşunuz yediklerini sindirememiş onların dişi olmadığı için kırdıkları yemler bütün şekilde vücutlarına girer yemler taşlıkta sindirilme işlemine başlar ama taşlığında kuş kumu yoksa boşuna kasılıp gevşer sindiremediği için de yem kusar bir vakit sonra açlıktan yorgun düşer hasta olur kuş kumu yoksa çocuk parklarındaki kumları güzelce yıkayın kafes tabanına güzelce serin o aşağıya inip kıt kıt yer onu yada mineral blok koyun mineral blokta kuş kumu da bulunur.

Dişiyi beslemek için yapmıyorsa. O zaman kursakta bir problem olabilir. Kuşu elinize alıp göğüs kemiği bıçak gibi çıkmış mı bir bakmanızı öneririm.
Merhaba... Benim kuşumda da bu sabah aynı problem baş gösterdi. Dediğiniz gibi inceledim ve bir çıkıntı olduğunu saptadım. Bu konuya dair bir bilginiz var mı?

Merhaba... Benim kuşumda da bu sabah aynı problem baş gösterdi. Dediğiniz gibi inceledim ve bir çıkıntı olduğunu saptadım. Bu konuya dair bir bilginiz var mı?
bu kemik normalde olan bir şey zaten eğer çok fazla çıkmışsa veterinere götürmenizi öneririm zayıflıktan da olabilir vitamin verin derim ama veteriner kontrolünde ayrıca çok çeşitli beslemek de muhabbet kuşları için çok önemlidir kafesi temiz olmalı suyu ve yemleri taze olmalıdır bunlar kuşun bir nebze de olsa rahat hissetmesini sağlar tabii ki yinede veterinere götürün yada telefonla sorun muayeneye para verecek maddi durumunuz yoksa

Geri