Kuşun karnında hissedilen kemik

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan YS11
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

YS11

Yeni Üye
Merhabalar bir sorum olacaktı, kuşumu kontrol ettim ve kuşumun karnına dokunduğum zaman karnındaki kemik hissediliyor ama dışardan görünür değil dokunmak gerek hissetmek için bu normalmi yoksa kuşun bi hastalığı olduğunamı işaret ediyor. Bu arada kuşumda herhangi bir hastalık sezmiyorum şuanda tüy döneminde ama gayet hareketli yemini suyunu alıyor bu şekilde bir sıkıntı yok sadece kemiğini hissetmek normalmi yoksa iç hastalıkmı var onu merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim.

Merhabalar bir sorum olacaktı, kuşumu kontrol ettim ve kuşumun karnına dokunduğum zaman karnındaki kemik hissediliyor ama dışardan görünür değil dokunmak gerek hissetmek için bu normalmi yoksa kuşun bi hastalığı olduğunamı işaret ediyor. Bu arada kuşumda herhangi bir hastalık sezmiyorum şuanda tüy döneminde ama gayet hareketli yemini suyunu alıyor bu şekilde bir sıkıntı yok sadece kemiğini hissetmek normalmi yoksa iç hastalıkmı var onu merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim.
Kuşlarda göğüs kemiği dokununca hissedilir, normaldir. Dışarıdan çok belli olursa ve jilet gibi keskin olursa aşırı zayıflık ve hastalık belirtisi olabilir.

Dokununca zaten keskin olur ve hissedilir. Bir sorun yok dışarıdan görünmüyorsa ama yine de bi resim ekleyin emin olmak için

Kurum a hastalığı 10 günde öldürür kuşu. Kuş umarım 10 gündür yaşıyordur. Yine de başka kuşun yanina koymayın. Bulaşır falan maazallah.

Kurum a hastalığı 10 günde öldürür kuşu. Kuş umarım 10 gündür yaşıyordur. Yine de başka kuşun yanina koymayın. Bulaşır falan maazallah.
Kuruma bulaşıcı değildir. Başka hastalıklar sonucu kuşun iştahsız olması, yem yememesi dolayısı ile beslenememesinden kaynaklı kilo verip vücudundaki yağ dokusunu kaybetmesine kuruma denir. Kurumaya sebep olan etken burada önemlidir.

Kuruma belirtisi, belirti diyorum çünkü kuruma bir hastalık değildir!

Onlarca belki yüzlerce kez yazdık bu konuyu, kuruma dediğimiz olay kuşun yeterli beslenememesi sebebi ile ani ağırlık kaybına verilen belirtinin halk dilinde sürekli yanlış bilinen adıdır.

Genel olarak megabakter sonucu kuşun ağırlık kaybetmesidir. Bunun dışında başka hastalıklarda ağırlık kaybına sebebiyet verebilir fakat kuruma dediğimiz olaydaki kadar hızlı gelişmez.

Kuruma en fazla 10 günde öldürür demek oldukça saçmadır. Kuşun bünyesine, mevcut ağırlığına, besin değerinin oldukça düşmesine, hastalığının sebebine ve seyrine göre değişir. Ağırlık kaybeden her kuş ölmez , hastalığının teşhisi ve tedavisi yapılır ise kuş eski formuna geri dönebilir.

Geri