Kuşumun nesi var? :(

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Betül
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Betül

Yeni Üye
İyi günler arkadaşlar, önceden sürekli konuşan, verdiğimiz her yiyeceği yiyen, çok hareketli olan muhabbet kuşum son 1 aydır falan konuşmayı kesti. Sürekli yemlik-suluk arasında gidip geliyordu bütün gün. Bir iki haftadır yemliğe inip çıkarken sürekli düşmeye başladı biz de yemliğini yanına koyduk. Bütün gün yem yiyor ya da uyuyor, hiç konuşmuyor. Biz sofraya oturduğumuzda yemek isterdi, şimdi uzatınca uyuyor numarası yapıyor.
Bir de gözlerinde bir problem var sanırım bir şey uzattığımızda ilk seferde bulamıyor gagasıyla yoklayarak yerini anlıyor.
Ayaklarında gözle görülür bir problem yok fakat dediğim gibi sık sık düşüyor ve düştükten sonra yukarı çıkarken ayaklarını yeterince kullanamıyor, dengesini bulmakta güçlük çekiyor.
Rahat eder belki diye kafesin dibinde yer yaptık her şeyini koyduk ama onu da istemiyor. Yere düşünce çıkamadığı için sürekli bağırıyor çıkana kadar, bazen 10 dk sürüyor çıkması ve aralıksız bağırıyor.

Biliyorum çok uzun oldu kusuruma bakmayın ama gerçekten çok çaresizim. Suyuna düzenli olarak Avilin vitamin koyuyorum, arada bir aspur veriyorum, bu zamana kadar sebze meyve de yedi hep, ne yapacağımı bilmiyorum inanın :(
Bu arada kuşum 5 yaşında ve fransız tüy dökümü hastalığı var, 2-3 ay önce ishal+boynundaki tüyleri yolup kanattığı için veterinere götürmüştüm o zaman bir sorunu yoktu.
Tavsiyelere açığım, evde Vil-Floks diye antibiyotik var ama işe yaramaz sanırım :/

Öncelikle çok geçmiş olsun çok üzüldüm.. Kuşunuzun nesi var inanın bilmiyorum ama pek beğenmedim durumunu anlattıklarınızdan.. Normalde çok cevval bir kuş olduğu çok belli. Şu anda hasta ve acilen kanatlıdan anlayan bir veterinere götürmenizi tavsiye ediyorum. İlaç takviyesi yapılması lazım gibi duruyor.

Arkadaşlar bilgisi olan yok mu :( Sürekli düştüğü için bugün tüneklerin hepsini yere çok yakın koyduk, yemliğin yanına kadar gidiyor ama yemiyor. Su içiyor arada. Durup dururken bişeyler görüyo gibi etrafına bakıp bağırmaya başlıyor. Yaklaşık 5-6 saattir hiçbir şey yemedi, 5 dkda bir bağırıyor :(

Hemen Vil Floks çözeltiden bir damlasını 4 damla suyla seyreltip kuşa içirin. 2 gün Sabah öğle akşam 6 saat arayla diğer iki gün sabah akşam 12 saat arayla içirin. Yazmakta geç kalmışsınız aslında. Daha önce yazmalıydınız. Çünkü şuan bakteriyel bir hastalık mı yoksa mantar sebepli mi bilemiyoruz ama şansımızı deneyecez veterinere götürseniz o da öyle yapacak.

Biraz yem yedi ama biz yanında dibinde oturursak susup uyuyor, ayrıldığımız saniye bağırmaya başlıyor. Bütün gece uyumadık başında bekledik. Biraz psikolojik gibi geliyo bana kafese ellediğimiz anda çığlık çığlığa.
Boynundaki yaraya batticon sürmek için sık sık tuttum son zamanlarda o yüzden çok stresliydi acaba onunla bi alakası olabilir mi?

Dışkısının kıvamı ve rengi nasıl ?

Ümidinizi kesmeyin ilgilenmeye devam edin.. :( Strese girmiş biraz sanki ayrıyetten..

Çok şükür yeniden tüneğe çıktı, bir sürü yem yedi. Suyuna antibiyotik ve vitaminini ekledim şimdi bol bol su içiyor biraz canlandı.

Çok sevindim! Strese gitmiş muhtemelen dediniz ya çok elledik bir ara diye yara tedavisi için ondan olsa gerek. Bir süre ellemeyin güvenini kazanın. İnşallah başka bir sorunu yoktur. Başka sevdiği yiyecek( çok sulu bir yiyecek olmamak kaydıyla biraz fazla içiyor dediniz Çünkü ishal olmasın)onu mutlu edin. Yağsız tuzsuz bulgur veya pirinç haşlayabilirsiniz mesela seviyor ise. Geçmiş olsun inşallah daha iyi olsun.

Çok sevindim! Strese gitmiş muhtemelen dediniz ya çok elledik bir ara diye yara tedavisi için ondan olsa gerek. Bir süre ellemeyin güvenini kazanın. İnşallah başka bir sorunu yoktur. Başka sevdiği yiyecek( çok sulu bir yiyecek olmamak kaydıyla biraz fazla içiyor dediniz Çünkü ishal olmasın)onu mutlu edin. Yağsız tuzsuz bulgur veya pirinç haşlayabilirsiniz mesela seviyor ise. Geçmiş olsun inşallah daha iyi olsun.
Antibiyotik kullanırken su içeren yiyecekler verilmez. Antibiyotiğin dozunu nasıl ayarladınız ?

Hemen Vil Floks çözeltiden bir damlasını 4 damla suyla seyreltip kuşa içirin. 2 gün Sabah öğle akşam 6 saat arayla diğer iki gün sabah akşam 12 saat arayla içirin. Yazmakta geç kalmışsınız aslında. Daha önce yazmalıydınız. Çünkü şuan bakteriyel bir hastalık mı yoksa mantar sebepli mi bilemiyoruz ama şansımızı deneyecez veterinere götürseniz o da öyle yapacak.

Bende anlayamadım geldiğimde kilo almış sandım, fakat sabah uyandığımda bu haldeydi dışkısı çok sert ve büyüktü yapışmıştı tüyüne, dal darıyı çok güzel yiyor, Allahtan Ümit kesilmez umarım düzelir, dediğiniz ürünü nereden TEmin edebilirim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Veteriner kliniklerinde bazen petshoplarda da olabiliyor. Avidiare de olabilir. Ayrıca Probiyotik alın. İlaçla birlikte ve sonrasında uzun soluklu ve olabildiğince sık kullanın.

Bende anlayamadım geldiğimde kilo almış sandım, fakat sabah uyandığımda bu haldeydi dışkısı çok sert ve büyüktü yapışmıştı tüyüne, dal darıyı çok güzel yiyor, Allahtan Ümit kesilmez umarım düzelir, dediğiniz ürünü nereden TEmin edebilirim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yemlerinden yemiyor sadece dal darıya da abanıyor olabilir. Benim muhabbet kuşum da aynısını yapmıştı. B vitamini eksikliği yaratabiliyor kuşlarda az yem yeme durumu. Takviye edilebilir.

Ölçüsünü annem ayarladı ama daha önce veterinere götürdüğümüzde tavsiye ettiği dozajda koyduk birebir. Yalniz antibiyotikten mi oldu yoksa çok su içtiği için mi bilmiyorum, bugün sırt beyaz su şeklinde dışkıladı. Yapışkan falan degil ama direk su olarak beyaz süt gibi

Ekli dosyalar

• P_20170504_181020_1.jpg
    P_20170504_181020_1.jpg
    92.6 KB · Görüntüleme: 13
Yardımlarınız için hepinize teşekkürler arkadaşlar kaç gündür başınızı şişirdim. muhtemelen bu gece son gecesi kanatları düştü yerde yatıyo kıpırdamadan. Zor olucak yokluğuna alışmak ama mecbur :(

Yardımlarınız için hepinize teşekkürler arkadaşlar kaç gündür başınızı şişirdim. muhtemelen bu gece son gecesi kanatları düştü yerde yatıyo kıpırdamadan. Zor olucak yokluğuna alışmak ama mecbur :(

Ah demeyin... İnanın çok üzüldüm.. keşke elimden bir şey gelse.. sıcak su torbası veya pet Şişe yapın havluya sarın yakınına koyun isterseniz.

Ben de üzüldüm kuşta hem pankreas enfeksiyonu var hem de sindirim enfeksiyonu veya iç parazit. Erken yazmış olsaydınız. Parazit v antibiyotik tedavisiyle bir ihtimal kurtulurdu. Umarım direnir teslim olmaz.

Geri