Kuşumun Kanat Altı Şişti

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan leontech
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

leontech

Yeni Üye
Arkadaşlar yaklaşık 1 - 2 aydır kuşumda uçamama sorunu vardı halsizliğinden yere çakılmıştı sonrasında kanadında düşme oldu . Bir önceki konumda kuşumun yere düştüğünü ve kanadının incindiğini ne yapabileceğimi yazmıştım kamfolin pomad kremini kanat altlarına sürüyordum baktım hiçbir faydası yok . Ama ilerleyen zamanda örnek fotoğraflarda işaretlediğim yerde kuşun kanadındaki şişliği fark ettik. İltihap gibi değil arkadaşlar direk şişlik var o kısımda. Etilerde bir veterinere götürdüm kuşlardan anlyormuş diye biz kanatlılardan anlamayız diyip geri gönderdiler film dahi çekmediler işaretlediğim yerdeki şişliği söylediler sadece ve sürekli şişliğin olduğu kanadı havaya kaldırmakta kendini uçmaya zorladığında o kanadı ağrıyor hemen ve zorladığı gün biraz daha şişkin oluyor . İlk 2 resim şişkinliğin olduğu resimler internetten alıp işaretledim sadece diğer resim kuşuma ait kanadı aşşağı düşmüş halde . Şişliğin tam kısmı ensesine yakın olan yani tam ek yeri. Kuşu elime aldığımda rahat durmadığı için resimlerdede belli olmadığı için düzgün resim çekemedim .

20180426_235344-jpg.23617

KV3gfd.jpeg

HTadjW.jpeg

Çektiğiniz resimde şişliğin ne olduğu görünmüyor. İki ihtimal var. Ya tüy dönmesi ( ki yüksek ihtimal ) yada enfeksiyon. Eğer tüy dönmesiyse bilen birinin ameliyatla alması gerekir. Tecrübeli yetiştiriciler zorlanmadan yapar. O bölge uyuşturulur. Jilet ile yarılıp dönen tüy çıkarılır. Enfeksiyonsa genel bir antibiyotik tedavisi uygulanır. 5 gün süreyle.

Çektiğiniz resimde şişliğin ne olduğu görünmüyor. İki ihtimal var. Ya tüy dönmesi ( ki yüksek ihtimal ) yada enfeksiyon. Eğer tüy dönmesiyse bilen birinin ameliyatla alması gerekir. Tecrübeli yetiştiriciler zorlanmadan yapar. O bölge uyuşturulur. Jilet ile yarılıp dönen tüy çıkarılır. Enfeksiyonsa genel bir antibiyotik tedavisi uygulanır. 5 gün süreyle.
inşallah enfeksiyondur ya . peki tüy dönmesiyse kime götürebilirim .
ben daha net bir resim çekmeye çalışıcam.

Anlayan bir üreticiyle irtibat kurun. Biliyorsa götürürsünğz yanına.

Hocam eskiden güvercinlerde çok karşılaştım bu olayla ama biz o zamankar ilk önce enfeksiyonu kurutur sonra cerrahi mudahele yapardık kesince iltihaplı kısmın içeride zarar vermemesi için bence her türlü antibiyotik önce kullanıp sonra kesilmesi gerekli

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kıl dönmesinde bazen enfeksiyon oluyor bazen olmuyor. Her ihtimale karşı antibiyotik şart zaten.

Sirke ruhu olur olmasına da hayvanın canını yakar biraz. Ama operasyon olursa tek seferde kurtulur hayvan. Son çare öyle yapın.

Geri