Kuşumun kanadı kanamış

Whatsoever

Yeni Üye
IKy0Nad3Q.jpeg
-tuOAwJ.jpeg
Merhaba, dün muhabbet kuşum kafesinin üstündeydi, sonra yere düşme sesi duydum baktım kanadı kanamış, nasıl yaptığını anlamadım. Devam etmiyordu kanaması. Baticon sürdüm daha sonra teramisin sürdüm şu anda iyi gibi ama kanadıyla çok oynuyor, tüyünü yolmaya çalışıyor hatta bazen. Vetenire götürmem gerekir mi, evde gözlemlemeye devam mı edeyim? Resimde görünen daha çok baticon ama kanama da aynı yüzeylerde.

Son düzenleme:
Hızlı resim com da paylaşıp linkini buraya paylaşın. Veterinerlik olduğunu sanmıyorum. Tüyünü yolmaya çalışmıyordur büyük ihtimalle temizlik yapıyordur.

Kuşlar için olan boyunluklar var,kuşa tedavi süresince kaşıyıp kanatmaması için boyunluk takın ama boyunluk kesici ve dar olmasın fakat kanadına ulaşmasını da engellesin.
Kanama olduğu zaman durdurmak için mısır unu kullanıp kanamayı durdurabilirsiniz.
Yara varsa önce orayı temiz su ile temizleyin sonra eczaneden rif ampul alıp sürün birkaç gün. Baticon da olabilir. Fakat yaranın içine baticon sürülmemelidir tahribat yapabilir.
Ayrıca bu işi hallettikten sonra da herhangi bir veterinerden sonu mec-mac ile biten ivermektin içerikli kanatlılara uygun dış parazit damlası enjektör çektirin 1ml bile alsanız yeterli. Kuşun ensesindeki tüyleri aralayıp derisine gelecek şekilde 1 damla parazit damlasından damlatın birkaç saniye ovalayın, 15 gün sonra tekrar 1 damla yapın. Damla sonrası 1 hafta banyo yaptırmayın. Daha sonraki zamanlarda tedbir amaçlı senede 1 kez 1 damla yapabilirsiniz.
Damlayı da serin yerde muhafaza edin.
İsterseniz tollisan u200 damla da alabilirsiniz kanatlılar için üretilmiş iyi kaliteli damlalardan da alabilirsiniz. Kuşta parazit var belki uğraşırken düşmüş de olabilir bir ihtimal.
Eğer kuş kanadını harekete ettiremezse kırık ihtimali kuvvetlidir böyle bir durum olursa kanatlı veterinerine götürün.

Hareket ettiriyor hatta uçabiliyor kırık yoktur bu durumda sanırım

Şimdi sordum ama boyunluk bulamıyorum, veteriner vermedi siz takamazsınız dedi, onların da uzmanı yokmuş bugün takmak için, her zaman kaşımıyor çok sorun olur mu acaba takılmasa?

Şimdi sordum ama boyunluk bulamıyorum, veteriner vermedi siz takamazsınız dedi, onların da uzmanı yokmuş bugün takmak için, her zaman kaşımıyor çok sorun olur mu acaba takılmasa?
Yara olan yere rif ampul alıp sürün iyi gelir baticon yerine kullanın, günde 2-3 kez sürün. Sonra ağzını bantlayıp ertesi gün tekrar kullanabilirsiniz. Zararsızdır 😊

Geri