kuşumun ikinci yumurtası

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan nurdou
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

nurdou

Yeni Üye
selamlar .. kuşumuz 2. kızgınlık yumurtasını yaptı . ne yapmam gerekıyor bılmıyorum. ilk başta okuduğum yerde yumurtayı alın diyordu boşuna üzerinde beklemesin ben ilk yumurtayı attım. ikinci yumurta bugün oldu attım ve okuduğum diğer yorum yumurtayı atmayın aldıkça yumurtalayacak diyordu hemen kafese geri bıraktım. ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. eş almalımıyım ? üreticilik filan istemiyoruz. sadece mavişe zarar gelsin istemiyoruz. beslenmesinin farklı olması gerektiği yazıyor internette ne almamız gerekiyor nasıl beslenmesi gerekiyor. hiç bir bilgim yok bu konu hakkında yardımcı olursanız çok mutlu olurum...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-01-30 at 15.07.08.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-30 at 15.07.08.jpeg
    133.4 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2022-01-31 at 20.48.26.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-31 at 20.48.26.jpeg
    107.3 KB · Görüntüleme: 6
Selam. Çeşitli yorumlar gelmesinin sebebi her kuşun karakteri ve biyolojisi farklılık gösteriyor ondan dolayı.

Üretim istemiyorsanız alın yumurtaları gitsin. Ama yumurta sayısı 5-6-7-8 giderse kafesine yuvalık koyun bir tane. O yumurtaya yatacak ve 10-15 gün sonra boş olduğunu farkedince kendisi kıracaktır zaten. Buna rağmen yumurtalar devam ederse ona bir eş almanız daha iyi olur. Erkek onun kızgınlığını alır. Ama alacağınız erkek dağlara taşlara kur yapan, ve kuşunuzdan cüsse olarak büyük bir erkek olursa daha iyi olur. Üretim istemediğiniz için bunu son çare olarak söylüyorum.

Bu fazla yumurta olayının zararı ise her yumurta kuşun vücudundan başta kalsiyum olmak üzere çeşitli mineral, vitamin, protein eksilmesine sebep oluyor. Bu yüzden kafesinde kalamar kemiği muhakkak olsun. Yuvalık koymanın, kalamar kemiği koymanın çıkmazı da şudur ki zaten kızışmış olan kuşu üremeye iyice teşvik ediyor.

Genel olarak bu tür durumlarda kuşun dikkatini dağıtacak şeyler de tavsiye edilir. Oyuncaklarını değiştirmek, odaya salmak, uçurmak gibi şeyleri de deneyebilirsiniz ilk etapta. Dediğim gibi kuştan kuşa değişen bir durum. Kimi kuşun dikkatini dağıtmak yeterli gelirken kimi kuşun beslenmesini daha zayıf hale getirmek gerekiyor. Kimi kuş ise boş yumurtaya 15 gün yatınca içgüdüsü törpüleniyor. Ama bazı kuşlarda ne yaparsanız yapın kafaya koyduysa yumurta atar durur. İlk etapta enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Olmazsa eğer diğer şeyleri deneyin bence.

Geri