Kuşumun göz çevresinde tüyler azalmış

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan shenay
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

shenay

Yeni Üye
Merhaba, yeni gelen kuşumun göz çevresinde bölgesel tüylerin azaldığını farkettim bugün. Ne olabilir? Veterinere gittim bugün kuşlardan anlamadığını söyledi. Deneyimi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi? Kivimi çok seviyorum ❤️

Merhaba, yeni gelen kuşumun göz çevresinde bölgesel tüylerin azaldığını farkettim bugün. Ne olabilir? Veterinere gittim bugün kuşlardan anlamadığını söyledi. Deneyimi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi? Kivimi çok seviyorum ❤

Kuşunuzun yakından çekilmiş fotoğraflarını yükleyin.

Kuşunuz kafasını bir yerlere sürterek tüylerini yolmuş sanırım. Fotoğrafta görünmüyor fakat kuşunuz eğer tüy dönemindeyse normal olarak kabul edilebilir, tüy köklerinin bu dönemdeyken zayıf olması nedeniyle tüyler sürtünme sonucu kolaylıkla dökülebilir. Bir defasında küçük kuşuma olmuştu, yeni tüylerin çıkması biraz uzun sürmüştü ama zamanla kapanmıştı. Kuşunuza B vitamini kompleksi vermeniz gerekiyor. Çok kaşınıyor mu?

Kuşunuz kafasını bir yerlere sürterek tüylerini yolmuş sanırım. Fotoğrafta görünmüyor fakat kuşunuz eğer tüy dönemindeyse normal olarak kabul edilebilir, tüy köklerinin bu dönemdeyken zayıf olması nedeniyle tüyler sürtünme sonucu kolaylıkla dökülebilir. Bir defasında küçük kuşuma olmuştu, yeni tüylerin çıkması biraz uzun sürmüştü ama zamanla kapanmıştı. Kuşunuza B vitamini kompleksi vermeniz gerekiyor. Çok kaşınıyor mu?
İçimi rahatlattınız. Evet çok kaşınıyor kafası. Dişi kuşumla berabrr sürekli tüy döküyor hatta tüylerini gagalarıyla çıkarıp, yoluyorlar. Bugün de Buna rastlayanca korktum. Diğer kuşum kuyruğunda tüyleri bile attı. Normal mi acaba bu durum? Çok sağolun, tüy dönemi ne Onu bile bilmiyorum.

Kuşlar mevsim geçişlerinde ve yılın belirli zamanlarda tüylerini yenilerler. Tüy değişimi kısım kısım gerçekleşir, bir dönemde ara tüyler değişirken diğer dönemde ana tüyler değişir (kanat ve kuyruk). Bu durum çok normaldir, anormal bir durum olduğunda zaten fark edersiniz.

Geri