Kuşumun cinsiyeti nedir

Kutay Şirin

Yeni Üye
Kırmızı göz lutino erkek diye aldım ama üstatlar daha iyi bilir ben pek anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Birde bir sorum olacak şuan 3 aylık falan 1.5 aylıkken almıştım kuşu fakat kuşda bi terslik var kuş çok hareketsiz mesela masanın üzerine koyun koyduğunuz yerden bi 15 dk kıpırdamıyor belki çok az sağa sola yürüyor o kadar.Uçsun diye sürekli kafesten çıkarıyorum en fazla yürüyor yada kafesin üzerine tırmanıyor sizce bu normal mi yoksa dediğim gibi bi sıkıntı mı var.

Telefondan kaynaklı pek anlamadım ama şöyle söyliyim cere rengi sadece tek renk ise erkektir şuan göründüğüne göre fakat burun deliklerinin etrafı beyaz ise dişidir çok tereddütte kaldım birşey söylemek için fotoğrafta anlayamadım erkek gibide dişi gibide ama göründüğüne göre Yüzde 80 erkek. Halsizlik konusunda ise kuş eğer fazla kuş olan bir ortamdan çıkıp geldiyse ev ortamına alışması uzun bir süre alır strese girer ve hiçbirşey yapası gelmez o yüzden sık sık ilgilenmeniz gerek yani sadece kafesi açıyım gezsin değil onunla konuşmanız sohbet etmeniz gerek + bir oyuncak alabilirsiniz aynalı olmasın kesinlikle halka tarzı felan olsun ve biraz direnç kazanması açısından vitamin takviyesi yapın haftada 2 defa normal su yerine multivitamin kullanabilirsiniz ekstra olarak taze sebze ve meyve tüketmesini sağlayın kıvırcığı severler mesela onun haricinde parmağınıza alıştırmışsınız zaten elinizden tuzsuz olmak kaydı ile fındık felan verebilirsiniz yani onunla siz aktif olun sadece o tek başına aktif olmasın mamalarını sebzesini ve vitaminini eksik etmesseniz kuşunuz eski canlılığına kavuşacaktır çok tatlı maşallah :) iyi günler.

Cinsiyetini fotoğraftan anlamamız pek mümkün değil. En garanti yolları söyleyeyim ben; eğer kuşların davranışlarını ayırt edebiliyorsanız elinize aldığınızda büyük oranda cinsiyetini anlayabilirsiniz. Görsel olarak, çeteyi yakından inceleyip parlak ise erkek, mat ve pütürlü ise dişi olduğunu, veya cere rengi sabit ise erkek, değişken ise dişi olduğunu söyleyebiliriz

Telefondan kaynaklı pek anlamadım ama şöyle söyliyim cere rengi sadece tek renk ise erkektir şuan göründüğüne göre fakat burun deliklerinin etrafı beyaz ise dişidir çok tereddütte kaldım birşey söylemek için fotoğrafta anlayamadım erkek gibide dişi gibide ama göründüğüne göre Yüzde 80 erkek. Halsizlik konusunda ise kuş eğer fazla kuş olan bir ortamdan çıkıp geldiyse ev ortamına alışması uzun bir süre alır strese girer ve hiçbirşey yapası gelmez o yüzden sık sık ilgilenmeniz gerek yani sadece kafesi açıyım gezsin değil onunla konuşmanız sohbet etmeniz gerek + bir oyuncak alabilirsiniz aynalı olmasın kesinlikle halka tarzı felan olsun ve biraz direnç kazanması açısından vitamin takviyesi yapın haftada 2 defa normal su yerine multivitamin kullanabilirsiniz ekstra olarak taze sebze ve meyve tüketmesini sağlayın kıvırcığı severler mesela onun haricinde parmağınıza alıştırmışsınız zaten elinizden tuzsuz olmak kaydı ile fındık felan verebilirsiniz yani onunla siz aktif olun sadece o tek başına aktif olmasın mamalarını sebzesini ve vitaminini eksik etmesseniz kuşunuz eski canlılığına kavuşacaktır çok tatlı maşallah :) iyi günler.

Öncelikle teşekkürler hocam cevabınız için haftada 1 vitamin veriyorum + salıncağı var kafeste bide yanında dişi albino muhabbet kuşum var meyve sebzeye pek alıştıramadım albino kuşum fındık,salatalık yiyor ama lutino yemiyor ilgilenmeye gelincede akşamları elimden geldiğince ilgilenmeye çalışıyorum fakat belki yeterli gelmiyor olabilir.

Cinsiyetini fotoğraftan anlamamız pek mümkün değil. En garanti yolları söyleyeyim ben; eğer kuşların davranışlarını ayırt edebiliyorsanız elinize aldığınızda büyük oranda cinsiyetini anlayabilirsiniz. Görsel olarak, çeteyi yakından inceleyip parlak ise erkek, mat ve pütürlü ise dişi olduğunu, veya cere rengi sabit ise erkek, değişken ise dişi olduğunu söyleyebiliriz

Bu cere rengi muhabbeti lutinolarda mı geçerli hocam

Bu cere rengi muhabbeti lutinolarda mı geçerli hocam
Normal kuşlarda cere rengi tek renk ise erkektir fakat 2 renk ise örneğin mavi iken burun deliklerinin kenarsı beyaz ise dişidir fakat albino lutino cremamino gibi cinslerde bu yavruyken çok zor anlaşılıyor yani erkek diye alınan kuş 6 ay sonra dişiye dönebiliyor.

Albino ve lutinolarda cinsiyet tayini hem zor hem de bazen normal muhabbet kuşlarının tam tersi olabiliyor. Yukarida yazdıklarım en yüksek ihtimalli tahminler. Tabi bir de şunu unutmayın, albino ve lutinolarda dişi olma ihtimali her zaman çok daha yüksektir

Geri