Kuşumun burnundaki deformasyon :(

Aylin alkiraz

Yeni Üye
Merhaba. Muhabbet kuşumun cinsiyetinden emin değilim erkek diye aldım fakat şimdi dişi sanıyorlar. Ve burnunda bir kabarıklık ve deformasyon oluştu incelediğim kadarıyla uyuz olmuş olabilir yazıyor. Ne yapmam gerek :(

Ekli dosyalar

• 9AB5AAF2-B53D-463A-8D2F-3BD56C907354.jpeg
    9AB5AAF2-B53D-463A-8D2F-3BD56C907354.jpeg
    815.1 KB · Görüntüleme: 49
Merhaba. Muhabbet kuşumun cinsiyetinden emin değilim erkek diye aldım fakat şimdi dişi sanıyorlar. Ve burnunda bir kabarıklık ve deformasyon oluştu incelediğim kadarıyla uyuz olmuş olabilir yazıyor. Ne yapmam gerek :(
Kuşunuz yetişkin bir dişi ve ağır bir kızgınlık dönemi geçiriyor. Ceresi zamanla kabuğu dökecektir. Kızgınlığı geçince.

Doğal bir süreç gibi görünse de takip edilmesi gerekilen bir durum. Hastalık etkeni de olabilir..

Kuşta Cerenin kahverengi hipertrofisi olduğunu düşünüyorum, bu genel olarak yaşlı dişi muhabbet kuşlarının hormonal dengesizliğidir. Cere renginin aşırı koyu olması yada şekil bozuklarının da bulunmasına sebep olabilir.
Bir sene oldu alalı bana daha yavru demişlerdi. Olsa olsa 1,5-2 yaşında desek bu normal mi ?

Yaşı büyük değil aslında, cere durumuna bakınca geçmişte bir üyemizde benzer sorun vardı zamanla üst kısımdaki doku dökülüp cere normale dönmüştü sanırım yanlış hatırlamıyorsam, bir bakayım konuyu bulabilirsem tekrar güncellerim.

Sorun oluşturucak bir durum değil, her kuşa yapılan gibi beslenmesine, temizliğine dikkat edin yeterli.

Yaşı büyük değil aslında, cere durumuna bakınca geçmişte bir üyemizde benzer sorun vardı zamanla üst kısımdaki doku dökülüp cere normale dönmüştü sanırım yanlış hatırlamıyorsam, bir bakayım konuyu bulabilirsem tekrar güncellerim.

Sorun oluşturucak bir durum değil, her kuşa yapılan gibi beslenmesine, temizliğine dikkat edin yeterli.
İçim rahatladı çok teşekkür ederim, bekliyorum 🙏🏻

Geri