Kuşumun ayağında sivilce

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan byzbyz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

byzbyz

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar kuşum ayaklarını bir ara çok kaşıyordu. Sonra trosyd krem sürmüştüm geçmişti. Şimdide gagasını yüzünü sürekli kafes demirlerine, tüneğe sürtüyor ağzının içinde geviş getiriyor ve kafese tutunduğunda iki ayağındada sivilce gibi bişey gördüm. Nedir bu ? Nasıl geçer

Ekli dosyalar

• C37F5ADB-9F1A-4B8D-8941-F75EE8BE7482.jpeg
    C37F5ADB-9F1A-4B8D-8941-F75EE8BE7482.jpeg
    549.5 KB · Görüntüleme: 29
  • 514BE838-6E9B-4DB4-9B5E-DB74F9E9EAE7.jpeg
    514BE838-6E9B-4DB4-9B5E-DB74F9E9EAE7.jpeg
    475.2 KB · Görüntüleme: 29
  • 1227DA24-01E3-4216-8B0F-983318B6FA8A.jpeg
    1227DA24-01E3-4216-8B0F-983318B6FA8A.jpeg
    601.8 KB · Görüntüleme: 29
Tüneklerinizin hepsini ahşap tünekle değiştirin, plastik kullanmayın.
Evde günde iki kez kulak çöpü yardımıyla fucidin krem sürebilirsiniz ama kanatlıdan anlayan bir veterinere gösterseniz çok daha iyi olur. Çünkü bumblefoot olabilir mi diye düşündüm.. eğer öyleyse veterinerin görmesi şart.

Teşekkür ederim Merve hanım. İnanın kanatlıdan anlayan veteriner bulmak çok zor. Daha öncede kanatlıdan anlıyor diye fakültede saatlerce bir hekimi bekledik. Gelip baktı ne hastalığını söyledi nede nedenini sadece antibiyotik yazmıştı. Kullandık bitirdik toparlanmıştı da şimdi öyle çok kaşımıyor ayaklarını ama yinede dikkatimi çekti. Tünellerimiz plastikti ve yıpranmış. Her yıkamada ben sünger ile çok çitiliyorum dışkılar gitsin diye. Süreklide temizlerim yıkarım kafesin her yerini. Şimdi getirden sipariş veriyorum ahşap tünek, mineral blok, kalsiyum blok gaga taşı vs. Gagasını felan sürtmesinin nedeni törpülemek istemesi olabilir mi çünkü kafeste bunlardan yok

Teşekkür ederim Merve hanım. İnanın kanatlıdan anlayan veteriner bulmak çok zor. Daha öncede kanatlıdan anlıyor diye fakültede saatlerce bir hekimi bekledik. Gelip baktı ne hastalığını söyledi nede nedenini sadece antibiyotik yazmıştı. Kullandık bitirdik toparlanmıştı da şimdi öyle çok kaşımıyor ayaklarını ama yinede dikkatimi çekti. Tünellerimiz plastikti ve yıpranmış. Her yıkamada ben sünger ile çok çitiliyorum dışkılar gitsin diye. Süreklide temizlerim yıkarım kafesin her yerini. Şimdi getirden sipariş veriyorum ahşap tünek, mineral blok, kalsiyum blok gaga taşı vs. Gagasını felan sürtmesinin nedeni törpülemek istemesi olabilir mi çünkü kafeste bunlardan yok
Plastik tünek hem hijyen hem de ayak sağlığı için önerilmiyor. Plastik tünekten dolayı böyle yaralar oluşabiliyor. O yüzden geçici bir şeyse dediğim fucidin iyi gelir. Veteriner imkanınız yoksa bu şekilde bir yol izleyin bakalım. İlerleme olmazsa başka bir çaresine bakarsınız..
Kalsiyumlu da olsa gaga taşlarını çok sağlıklı bulmuyorum. Ama mutlaka kalamar kemiği ve mineral blok olsun kafeste. Hem ihtiyaçlarını karşılar hem de gaga törpülenmesine yardımcı olur.

Geri