kuşumun ayağı sürekli geçici olarak felç oluyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan alperdev
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

alperdev

Yeni Üye
muhabbet kuşumun ayağı 2-3 günde bir bir anda kilitleniyor. kuşta sadece solunum yolu problemi var hırıltılı nefes alıyor. henüz ilaç tedavisine başlamadım bugün başlayacağım. sürekli kafesin zemininde kabarık şekilde duruyor ve genelde de o şekilde uyuyor. kafesten çıkarmak için elimi uzattığımda geliyor ama dışarı çıkınca da bir köşede uyuyor. dışkısı normal. 4-5 yaşında vardır kuş. bugün veterinere gitmeyi düşünüyorum civarımdaki veterinerleri araştırıyorum

ayağı kilitlendikten sonra soğuk suya tutup masaj yapıyorum 1-2 dakika sonra tekrar normale dönüyor

Anlattıklarınıza göre kuşun durumu iyi değil. Felç olmadan kanatlı veya egzotik hayvan veterinerine götürün.

Dışkısını paylaşır mısınız ? Beyaz kağıt veya peçeteye yaptığı 4-5 dışkısını

@💙BirdLover💙 @Selçuk YÜKSEL dün veterinere götürdüm. veteriner bir tane şırınga içerisinde şeffaf renkli bir sıvı verdi antibiyotikmiş. 5 günlük bir tedavi. her gün azıcık bir suya 1-2 damla damlatmamı söyledi. antibiyotiğin ismini bilmiyorum ama beyaz bir kutudaydı. dünden itibaren vermeye başladım. bakalım gelişmeler nasıl olacak. fakat yeni farkettiğim bir şey de var. kuş yemin kabuğunı kırıp içindeki tohumu yemeyip atıyor ağzından. ama daldarı gördüğü anda ona saldırıp köküne kadar kurutuyor anlamış değilim. yine dün bir tane muhabbet kuşu üretimi yapan akrabamıza da götürdük kuşu. kursağını yokladı ve boş bugün yem yememiş dedi. kuşun strese girdiğini düşünüyormuş. tüy dökümüne girmiş ama çıkamamış dedi. dışkı fotoğrafını da atarım gün içinde

@💙BirdLover💙 @Selçuk YÜKSEL dün veterinere götürdüm. veteriner bir tane şırınga içerisinde şeffaf renkli bir sıvı verdi antibiyotikmiş. 5 günlük bir tedavi. her gün azıcık bir suya 1-2 damla damlatmamı söyledi. antibiyotiğin ismini bilmiyorum ama beyaz bir kutudaydı. dünden itibaren vermeye başladım. bakalım gelişmeler nasıl olacak. fakat yeni farkettiğim bir şey de var. kuş yemin kabuğunı kırıp içindeki tohumu yemeyip atıyor ağzından. ama daldarı gördüğü anda ona saldırıp köküne kadar kurutuyor anlamış değilim. yine dün bir tane muhabbet kuşu üretimi yapan akrabamıza da götürdük kuşu. kursağını yokladı ve boş bugün yem yememiş dedi. kuşun strese girdiğini düşünüyormuş. tüy dökümüne girmiş ama çıkamamış dedi. dışkı fotoğrafını da atarım gün içinde
Stres yapar evet ama bu yem yememe yapmaz

Hocam siz ilacı çeyrek suluğa 4 damla katarak vermeye devam edin. Veteriner azıcık demiş ama hangi azıcık. 20 ml suya 4 damla şeklinde katın suya. Ayrıca bana göre kuşta mantar veya tricomonas hastalığı var. Ağzını koklayın ve boğazına bakın peynirimsi bir lezyon görürseniz eğer hemen eczaneden nidazol ve mikostatin alın. Sabah akşam her bir ilaçtan birer damla damlatın ağzına. Kötü koku varsa veterinerin verdiği ilaca 3 gün devam edip kesin. Diğer ilaçlara 5 tam gün olacak şekilde devam edin.

Normal zamanlarda dal darı çok nadir ve az verilmeli ama bu aşamada aç kalmaması için dal darı verin. normal yem yemeye başlayana kadar. Ama hızlı davranın

Geri